Det er ikke altid, at den samme nyhed er god for både UEFA, landshold og fodboldfans, men det er denne: Samtlige EM-værtsbyer har givet besked om, at de er klar til at lukke tilskuere ind til kampene.
Det skriver det tyske nyhedsbureauet SID, og det bekræftes af Martin Kallen, som er UEFA’s administrerende chef for EURO 2020, over for TV3 Sport.
De 12 værtsbyer har deadline i morgen. Her skal de tilkendegive, om de kan lukke fans ind, og det har alle altså gjort. Derfor tyder det på, at UEFA ikke skal flytte kampe væk fra de oprindelige værtsbyer. Forbundet havde nemlig sat som en betingelse, at der kan lukkes tilskuere ind.
Det er dog stadig forbundet med stor usikkerhed, hvor mange tilskuere de enkelte stadioner kan rumme. Foreløbig er tilkendegivelserne fra de 12 værtsbyer da også mere end slags hensigtserklæringer end bindende løfter.
Derfor frygter det tyske fodboldforbund stadig, at den langsommme vaccineudrulning i landet sætter en stopper for EM-kampene i München.
– Det er derfor, jeg appellerer til de ansvarlige i Münchens bystyre og Bayerns regionale regering om at gøre alt for at sikre en brugbar løsning til i det mindste en delvis åbning for tilskuere til kampene i München, siger DFB-vicepræsident Rainer Koch til SID.
Kulturminister Joy Mogensen (S) har sagt, at der som udgangspunkt bliver lukket 11-12.000 tilskuere ind til kampene i Parken. UEFA har dog forhåbninger om, at der kan komme op til dobbelt så mange.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Raser: Det er latterligt!
