Det er ikke altid, at den samme nyhed er god for både UEFA, landshold og fodboldfans, men det er denne: Samtlige EM-værtsbyer har givet besked om, at de er klar til at lukke tilskuere ind til kampene.
Det skriver det tyske nyhedsbureauet SID, og det bekræftes af Martin Kallen, som er UEFA’s administrerende chef for EURO 2020, over for TV3 Sport.
De 12 værtsbyer har deadline i morgen. Her skal de tilkendegive, om de kan lukke fans ind, og det har alle altså gjort. Derfor tyder det på, at UEFA ikke skal flytte kampe væk fra de oprindelige værtsbyer. Forbundet havde nemlig sat som en betingelse, at der kan lukkes tilskuere ind.
Det er dog stadig forbundet med stor usikkerhed, hvor mange tilskuere de enkelte stadioner kan rumme. Foreløbig er tilkendegivelserne fra de 12 værtsbyer da også mere end slags hensigtserklæringer end bindende løfter.
Derfor frygter det tyske fodboldforbund stadig, at den langsommme vaccineudrulning i landet sætter en stopper for EM-kampene i München.
– Det er derfor, jeg appellerer til de ansvarlige i Münchens bystyre og Bayerns regionale regering om at gøre alt for at sikre en brugbar løsning til i det mindste en delvis åbning for tilskuere til kampene i München, siger DFB-vicepræsident Rainer Koch til SID.
Kulturminister Joy Mogensen (S) har sagt, at der som udgangspunkt bliver lukket 11-12.000 tilskuere ind til kampene i Parken. UEFA har dog forhåbninger om, at der kan komme op til dobbelt så mange.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
INTERVIEW
