Godt EM-nyt: Alle byer melder sig klar til fans

Samtlige 12 værtsbyer har indikeret, at de er klar til at lukke fans ind på stadioner til sommerens EM.



Det er ikke altid, at den samme nyhed er god for både UEFA, landshold og fodboldfans, men det er denne: Samtlige EM-værtsbyer har givet besked om, at de er klar til at lukke tilskuere ind til kampene.

Det skriver det tyske nyhedsbureauet SID, og det bekræftes af Martin Kallen, som er UEFA’s administrerende chef for EURO 2020, over for TV3 Sport.

De 12 værtsbyer har deadline i morgen. Her skal de tilkendegive, om de kan lukke fans ind, og det har alle altså gjort. Derfor tyder det på, at UEFA ikke skal flytte kampe væk fra de oprindelige værtsbyer. Forbundet havde nemlig sat som en betingelse, at der kan lukkes tilskuere ind.

Det er dog stadig forbundet med stor usikkerhed, hvor mange tilskuere de enkelte stadioner kan rumme. Foreløbig er tilkendegivelserne fra de 12 værtsbyer da også mere end slags hensigtserklæringer end bindende løfter.

Derfor frygter det tyske fodboldforbund stadig, at den langsommme vaccineudrulning i landet sætter en stopper for EM-kampene i München.

– Det er derfor, jeg appellerer til de ansvarlige i Münchens bystyre og Bayerns regionale regering om at gøre alt for at sikre en brugbar løsning til i det mindste en delvis åbning for tilskuere til kampene i München, siger DFB-vicepræsident Rainer Koch til SID.

Kulturminister Joy Mogensen (S) har sagt, at der som udgangspunkt bliver lukket 11-12.000 tilskuere ind til kampene i Parken. UEFA har dog forhåbninger om, at der kan komme op til dobbelt så mange.

Læs dén historie her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC Fredericia – OB



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud