Det er ikke altid, at den samme nyhed er god for både UEFA, landshold og fodboldfans, men det er denne: Samtlige EM-værtsbyer har givet besked om, at de er klar til at lukke tilskuere ind til kampene.
Det skriver det tyske nyhedsbureauet SID, og det bekræftes af Martin Kallen, som er UEFA’s administrerende chef for EURO 2020, over for TV3 Sport.
De 12 værtsbyer har deadline i morgen. Her skal de tilkendegive, om de kan lukke fans ind, og det har alle altså gjort. Derfor tyder det på, at UEFA ikke skal flytte kampe væk fra de oprindelige værtsbyer. Forbundet havde nemlig sat som en betingelse, at der kan lukkes tilskuere ind.
Det er dog stadig forbundet med stor usikkerhed, hvor mange tilskuere de enkelte stadioner kan rumme. Foreløbig er tilkendegivelserne fra de 12 værtsbyer da også mere end slags hensigtserklæringer end bindende løfter.
Derfor frygter det tyske fodboldforbund stadig, at den langsommme vaccineudrulning i landet sætter en stopper for EM-kampene i München.
– Det er derfor, jeg appellerer til de ansvarlige i Münchens bystyre og Bayerns regionale regering om at gøre alt for at sikre en brugbar løsning til i det mindste en delvis åbning for tilskuere til kampene i München, siger DFB-vicepræsident Rainer Koch til SID.
Kulturminister Joy Mogensen (S) har sagt, at der som udgangspunkt bliver lukket 11-12.000 tilskuere ind til kampene i Parken. UEFA har dog forhåbninger om, at der kan komme op til dobbelt så mange.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER
