Gravesen ikke i tvivl: Tak til engelsk ekspert

Thomas Gravesen er meget tilfreds med Danmarks indsats mod England – nu mangler han også bare at se Danmark sætte Rasmus Højlund op.



Det var skuffende mod Slovenien, men det var til gengæld fremragende mod England.

Fodbold er et sjovt spil, hvor tingene på kort tid kan ændre sig, og det har det også gjort for Danmark, efter man skuffende måtte nøjes med uafgjort i åbneren mod Slovenien.

Torsdag aften fik Kasper Hjulmands tropper 1-1 mod England i et opgør, man samtidig godt kunne have vundet, hvis man havde haft lidt mere tur i den.

Og efter opgøret er Thomas Gravesen – der på grund af sin store kærlighed til landsholdet er krævende og siger tingene råt for usødet – også ude med rosende ord til det danske fodboldlandshold, der med en sejr mod Serbien på tirsdag er sikker på at gå videre til ottendedelsfinalen.

Se Danmarks muligheder for at gå videre ved at klikke her.

– Jeg er positivt overrasket. Det var det, vi ønskede os fra start af EM, og derfor står jeg også med en følelse af, at det her danske landshold er det, jeg gerne vil se, siger Thomas Gravesen i kølvandet på kampen mod England:

– Vi var meget mere opportunistiske, vi troede på os selv, vi troede på vores styrker, og vi sparker på mål langt udefra op til flere gange. Vi scorer et fantastisk mål ved Morten Hjulmand.

– Jeg synes, vi kunne se i dag, at det danske landshold spiller for at vinde. Det danske landshold går ind til den her kamp fyldt med selvtillid og spiller med entusiasme mod England. Danmark befinder sig bare meget bedre som underdog.

Tak til Paul Parker for at sige, at Trent Alexander-Arnold var et svagt punkt inde på midtbanen.

Thomas Gravesen
Tipsbladets EM-ekspert

Tak til engelsk ekspert
Thomas Gravesen hæfter sig især ved, hvad tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker kunne fortælle om England inden kampen mod Danmark.

Her havde den tidligere Manchester United-spiller især fokus på de problemer, Gareth Southgate har haft med at finde Declan Rices makker på den centrale midtbane.

– Tak til Paul Parker for at sige, at Trent Alexander-Arnold var et svagt punkt inde på midtbanen, for hold da op en kamp han spillede, siger Thomas Gravesen.

Gareth Southgate tog Liverpool-spilleren ud efter 53 minutter af opgøret, hvor han sejlede rundt midtbanen og efterlod utrolig meget plads omkring sig. Plads, som de danske midtbanespillere udnyttede.

Det var da også den danske midtbane, der fik Danmark tilbage i kampen, efter man ellers kom bagud på en scoring af Harry Kane. Men Pierre Emile Højbjerg, der blev kåret til kampens spiller, Morten Hjulmand, der scorede et fantastisk mål, og Christian Eriksen, der spillede landskamp nummer 132, fik ædt sig og Danmark ind i kampen og gjorde det godt.

Selv om der var gode ting at tage med fra kampen, er der stadig ét punkt, som Thomas Gravesen mener, Danmark skal have styr på: Leveringen til angriber Rasmus Højlund, der er gået fra banen uden at score i de første par EM-kampe.

– Vi bliver nødt til at stå ved ham og vise, at han er vores topangriber. Vi skal kigge efter ham. Der er ingen alternativer til Rasmus Højlund, mener Thomas Gravesen, der blandt andet kigger mod Christian Eriksen for at få sat Rasmus Højlund i scene.

Danmark ligger aktuelt delt toer med to point efter to kampe og en målscore på 2-2. Det samme som Slovenien. England har fire point, Serbien står noteret for et enkelt.

Se Thomas Gravesen og Jesper Christiansen tale om Danmarks 1-1-opgør mod England i videoen øverst til denne artikel.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Færdig i FC Midtjylland?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Sepp Piontek er død

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bo Svensson i spil til stort job

Manchester United jagter Liverpool-profil

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Medie peger på FC København

Samler informationer om FCK’er

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Den første i næsten 40 år

Arsenal skuffer mod bundprop

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA