Det var skuffende mod Slovenien, men det var til gengæld fremragende mod England.
Fodbold er et sjovt spil, hvor tingene på kort tid kan ændre sig, og det har det også gjort for Danmark, efter man skuffende måtte nøjes med uafgjort i åbneren mod Slovenien.
Torsdag aften fik Kasper Hjulmands tropper 1-1 mod England i et opgør, man samtidig godt kunne have vundet, hvis man havde haft lidt mere tur i den.
Og efter opgøret er Thomas Gravesen – der på grund af sin store kærlighed til landsholdet er krævende og siger tingene råt for usødet – også ude med rosende ord til det danske fodboldlandshold, der med en sejr mod Serbien på tirsdag er sikker på at gå videre til ottendedelsfinalen.
Se Danmarks muligheder for at gå videre ved at klikke her.
– Jeg er positivt overrasket. Det var det, vi ønskede os fra start af EM, og derfor står jeg også med en følelse af, at det her danske landshold er det, jeg gerne vil se, siger Thomas Gravesen i kølvandet på kampen mod England:
– Vi var meget mere opportunistiske, vi troede på os selv, vi troede på vores styrker, og vi sparker på mål langt udefra op til flere gange. Vi scorer et fantastisk mål ved Morten Hjulmand.
– Jeg synes, vi kunne se i dag, at det danske landshold spiller for at vinde. Det danske landshold går ind til den her kamp fyldt med selvtillid og spiller med entusiasme mod England. Danmark befinder sig bare meget bedre som underdog.
Tak til Paul Parker for at sige, at Trent Alexander-Arnold var et svagt punkt inde på midtbanen.
Thomas GravesenTipsbladets EM-ekspert
Tak til engelsk ekspert
Thomas Gravesen hæfter sig især ved, hvad tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker kunne fortælle om England inden kampen mod Danmark.
Her havde den tidligere Manchester United-spiller især fokus på de problemer, Gareth Southgate har haft med at finde Declan Rices makker på den centrale midtbane.
– Tak til Paul Parker for at sige, at Trent Alexander-Arnold var et svagt punkt inde på midtbanen, for hold da op en kamp han spillede, siger Thomas Gravesen.
Gareth Southgate tog Liverpool-spilleren ud efter 53 minutter af opgøret, hvor han sejlede rundt midtbanen og efterlod utrolig meget plads omkring sig. Plads, som de danske midtbanespillere udnyttede.
Det var da også den danske midtbane, der fik Danmark tilbage i kampen, efter man ellers kom bagud på en scoring af Harry Kane. Men Pierre Emile Højbjerg, der blev kåret til kampens spiller, Morten Hjulmand, der scorede et fantastisk mål, og Christian Eriksen, der spillede landskamp nummer 132, fik ædt sig og Danmark ind i kampen og gjorde det godt.
Selv om der var gode ting at tage med fra kampen, er der stadig ét punkt, som Thomas Gravesen mener, Danmark skal have styr på: Leveringen til angriber Rasmus Højlund, der er gået fra banen uden at score i de første par EM-kampe.
– Vi bliver nødt til at stå ved ham og vise, at han er vores topangriber. Vi skal kigge efter ham. Der er ingen alternativer til Rasmus Højlund, mener Thomas Gravesen, der blandt andet kigger mod Christian Eriksen for at få sat Rasmus Højlund i scene.
Danmark ligger aktuelt delt toer med to point efter to kampe og en målscore på 2-2. Det samme som Slovenien. England har fire point, Serbien står noteret for et enkelt.
Se Thomas Gravesen og Jesper Christiansen tale om Danmarks 1-1-opgør mod England i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG