Har taget kærlig hånd om dansk skurk

Kasper Hjulmand har rost Victor Kristiansen for at være den, han er, efter sin store fejl mod England.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Victor Kristiansen kunne meget vel være endt i en decideret skurkerolle mod England. 

Han stod og snorksov, da Kyle Walker nemt stjal bolden og få sekunder senere havde Harry Kane puttet den i nettet. 

Efterfølgende lagde 'VK' sig fladt ned, da han skulle sætte ord på episoden, som han kaldte "noget værre lort".

Siden da er han blevet samlet op af Kasper Hjulmand, som har været imponeret over, hvordan venstrebacken har håndteret brøleren. Det påpegede Kasper Hjulmand søndag formiddag i den danske træningslejr. 

– Jeg har talt med ham og nævnte det også overfor gruppen. Vi har alle været i sådan en situation – det har alle mennesker, tror jeg. Det her er bare med hele verden, der kigger, og med nogle større konsekvenser.

– Jeg har rost ham for at være den, han er, og at han har taget det, som han har gjort. Han rejser sig i kampen også og spiller rigtig godt efterfølgende. Han er en utrolig stærk personlighed. Jeg tror også, det hjælper ham med at komme videre, at han er, som han er, og at han snakker om det, fortæller Kasper Hjulmand.

Victor Kristiansen fik da også hurtigt taget revanche mod England, for han var manden, der lagde op til Morten Hjulmands kanonudligning, og mon ikke at det hjalp lidt på selvtilliden. Han blev dog udskiftet i anden halvleg, men det var ikke nogen overraskelse hans fysiske tilstand taget i betragtning.

Foto: Alamy

Mange snakke med Kjær
'VK' var ikke den eneste danske spiller, som der blev talt om søndag formiddag. Anfører Simon Kjær har endnu ikke været i spil for Danmark ved EM-slutrunden. 

Det har i og for sig ikke været overraskende, for hans fysiske tilstand har ikke været tip top. Nu er rutinerede Kjær dog et sted, hvor han sagtens kan få kampminutter, fastslår Hjulmand. Men Kjærs rolle strækker sig til langt udover banen.

–  Han stadig anfører for gruppen. Han er utrolig god. Jeg har haft mange snakke inden med Simon, for det er anderledes for ham end normalt, om hvordan han kan være leder og ikke at spille.

– Han har været fantastisk til at give plads til at understøtte. Som leder skal man ofte se sit lederskab gennem, hvor mange der omkring sig vokser og bliver større og stærkere. Det er det, han gør, lyder hyldesten fra Kasper Hjulmand.

Om Simon Kjær får en startplads mod Serbien er særdeles tvivlsomt med tanke på, at forsvarsdelen fungerede fremragende mod England. Men skulle der ske noget, så er han fuldstændig klar, lyder det altså. 

Det er tirsdag aften, at Danmark og Serbien mødes.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Brøndbys store karantænemareridt

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Trist Kvistgaarden-melding

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Peger på mulig gave til FCK

De vil hente Andreas Maxsø

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Rigtig dårlig melding

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bekræfter millionbud på dansker

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

FCM-stjerne færdig for i år

FC København tager vild sejr i Champions League

Drenge mod mænd i Bern

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Dansk stjerne kan vinde stor pris