Her er EM-slutrundens største favoritter

EM-slutrunden står for døren, og her er Tipsbladets bud på, hvem der er de fem favoritter til at vinde det hele.



Efter et års forsinkelse står EM-slutrunden endelig for døren, og alle 24 nationer drømmer om at stå som vinder, når det hele afgøres i juli.

Men kun én nation kan vinde, og inden slutrunden lister vi her vores fem største favoritter til mesterskabet.

5. SPANIEN

GettyImages-1137827736

Det er efterhånden længe siden, at Spanien ryddede bordet og vandt alt, hvad der kunne vindes. I 2008 vandt man EM, i 2010 tog man VM, og i 2012 vandt man lige EM en gang mere.

Siden har man ikke været i nærheden af at vinde, og nu er det andre tider for Spanien, der kommer til en slutrunde med et forholdsvis ungt mandskab – der er eksempelvis ingen Pique og ingen Ramos med denne gang. Det kan gå begge veje.

Enten kan det være godt, at man får unge, sultne spillere med ind, eller også er det en tand for tidligt i forhold til favoritværdigheden. Er i en overkommelig gruppe, og så er spørgsmålet, om man har kvaliteten i knockoutfasen. Umiddelbart er der bedre nationer med, men man skal nok aldrig undervurdere de boldsikre spaniere.

4. PORTUGAL

GettyImages-1137827736

De er forsvarende mestre, efter holdet i 2016 slog Frankrig i en dramatisk finale, der blev afgjort i den forlængede spilletid. Målet blev sat ind af indskiftede Eder, og nu skal Portugal forsvare titlen.

Her fem år senere ser Portugals trup endnu stærkere ud. Ruben Dias er den store leder defensivt, og i offensiven har Cristiano Ronaldo fået flere legekammerater i form af blandt andre Diego Jota og Joao Felix. Bredden er nu god på holdet.

Portugal er i et svært gruppespil med Tyskland, Frankrig og Ungarn, men for fem år siden gik nationen videre som treer i gruppespillet og endte alligevel med at vinde det hele. Så der er mange veje til EM-finalen, og Portugal anført af Juventus-stjernen Ronaldo håber på endnu en stor triumf, når det går løs ved EM.

3. ENGLAND

GettyImages-1137827736

Kommer trofæet “hjem” denne gang? Siden VM-sejren i 1966 har englænderne drømt om en ny stor triumf, men gang på gang har holdet skuffet det fodboldgale folk.

Gareth Southgate råder efterhånden over et stærkt og kompetent mandskab, der ikke mindst offensivt har mange strenge at spille på. Masser af fart har England, og der er individuel kvalitet samt en af verdens bedste målscorere i Harry Kane. Lidt svagere er “The Three Lions” på de centrale defensive pladser, og så har Jordan Henderson været skadet i flere måneder, hvorfor ingen ved, hvad han kommer med.

Sammenlignet med Belgien mangler England lidt erfaring, men til gengæld kommer man med flere spændende, unge spillere. Tabte to landskampe i 2020 – blandt andet en til Danmark.

2. BELGIEN

GettyImages-1137827736

Eden Hazard er ikke i specielt god form, og det trækker ned for belgierne, der har brug for Real Madrid-stjernen. Og hvad er status på Kevin de Bruyne, der brækker et par knogler i ansigtet i forbindelse med Champions League-finalen?

Der er ikke mange udfordringer for belgierne og landstræner Roberto Martinez, men det er selvsagt et stort tab, hvis man ikke får de Bruyne og Hazard i topform til slutrunden. Det trækker ned i vurderingen. Ellers kommer verdensranglistens nummer et med et godt og erfarent fodboldhold, hvor der er kvalitet på alle pladser.

Forhåndsfavoritten har siden 5-2 nederlaget til Schweiz i Nations League 2018 bare tabt én landskamp – et komplet fodboldhold, der er i en overkommelig EM-pulje, der blandt andet tæller Danmark.

1. FRANKRIG

GettyImages-1137827736

De forsvarende verdensmestre kommer med et verdensklassemandskab anført af Kylian Mbappé fra Paris Saint-Germain. Holdet er tilmed forstærket af, at Real Madrid-angriber Karim Benzema er tilbage hos “Les Bleus” efter seks år i kulden.

Didier Deschamps har måske det mest komplette hold med kvalitet på samtlige pladser og en enorm bredde. Frankrig tabte EM-finalen i 2016 på hjemmebane og vandt så VM i 2018 i Rusland.

Et forrygende hold, der vil være med itl det sidste i turneringen. Spilles der op til holdets kvalitet, kan der venter en ny finale, men Frankrig er i en svær pulje i gruppespillet, der også tæller Tyskland og Portugal.





‘Det er brutalt at sige, men…’




LIVE

TransferLIVE: Dansker afbryder ophold

Tordner over VAR: ‘…så bliver jeg straffet’

Brøndby IF – FC Midtjylland

Afsløring: FCK byder 25 mio. kr. på Silas Andersen

Claus Steinlein: Derfor fyrer vi Thomas Thomasberg

FCK får ham – vilde klubber lurede på stortalent

Er det her grunden til fyringen?



TOPNYHED

Barça-boss melder ud om Roony Bardghji

Efter nedtur: To ting gik galt

Eriksen-bombe? ‘En gudetransfer’

Randers FC – FC København

Mareridtsdag for Frank

Vild med Superliga-køb: Grunden til mit hårtab!



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Så meget betaler FC Midtjylland for Mike Tullberg

Abdou Aziz Ndiaye på vej til FC Midtjylland

Afgørende møde lige på trapperne i Brøndby IF

AGF – FC Fredericia

Vilde med FCK – nu byder de på German Onugkha



Kenneth_Emil_Petersen NYHEDER

– Den ambition kan jeg godt lide, FCK!

Ekstase: Manchester United vinder vild kamp

OB – FC Nordsjælland

Tobias Slotsager kan være på vej til denne klub

Strasbourg-stjerne kritiserer Brøndby

Voldsomt beløb – tjener kassen på at blive fyret

Bombe: Rennes overhalet – Harder tæt på ny klub

Afsløring: FC København har spurgt på Puerta

Meldes på plads: Rasmus Højlund forlader Man Utd

Afsløring: AGF afviser bud

Vilde rygter: ‘Det vil overraske mig rigtig meget’

Stjernetrio til Tottenham?

Vildt comeback: Lyngby dummer sig mod oprykker



Thomas Thomasberg FC Midtjylland Superligaen FCM

Helt i chok: ‘Jeg forstår ikke, at han gider’

Melder ‘fuld panik’: Jeg gad godt se ham i FCK

Var tæt på Brøndby – nu spøger han i FCK

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Rapport: Froholdt blandt verdens største talenter

Her er FC Midtjyllands drømme- og skræklodtrækning

Sean Klaiber vil slet ikke høre tale om det

Farzam Abolhosseini: ‘FCK har fundet ham, men…’

Superliga-stjerne solgt i kæmpe handel

Her er FCK’s kampprogram i Champions League

Hvad sker der, Mads P? Helt væk i Vuelta-spurt

Afsløring: Kolding IF henter Wilkins i Sønderjyske

Officielt: Dortmund har solgt Mike Tullberg

Har høvlet Harder-bud af sted

Silkeborg IF – Sønderjyske

Afsløring: Skotsk interesse i Villads Nielsen

Bruno Fernandes træder i karakter

Har Superliga-stjernefrø på listen

Skade tvinger debutant til landsholdsafbud

Viborg snupper sejren i Vejle

Av, av: AaB ydmyget af Aarhus Fremad

Afsløring: Kolding IF henter Bodø/Glimt-spiller

Spillede med superstjerner – skifter til Danmark