Hjerte-ekspert: Det skal Eriksen tjekkes for nu

Tiden har desuden været enormt vigtig for Eriksens chancer.



Tiden var meget afgørende for Christian Eriksen lørdag aften, men heldigvis var den medicinske stab omkring landsholdet hurtige til at få hjertet i gang igen efter offensivspilleren pludselig faldt sammen.

Derfor hylder professor i kardiologi, hjertelægen Sanjay Sharma de folk, som var så hurtige til at få gang i Eriksen igen. Det sker i et interview med Sky Sports, hvor han også kommer ind på, hvorfor tiden er så vigtig.

– Jo længere der går desto større er risikoen for, at hjertemusklen aldrig kommer til at komme sig. Faktisk vil der for hvert minut, der går, være et fald i chancerne for, at en person overlever på mellem syv og ti procent. Så det er meget afgørende at holde hjertet i gang og få det startet op igen.

Det er ikke kun for at hjertet kommer til at blive godt igen, understreger eksperten.

– Det er også sådan at andre organer som eksempelvis hjernen får blod, så man efter, man har klaret det, forbliver rask. Den gode nyhed er derfor, at de fik ham tilbage på fem minutter, lyder det fra hjerte-lægen.

Dr. Sanjay Sharma peger endvidere på, at der nu skal være en del tests for Eriksen. Nogle af dem er han vant til fra klubhold, men de kommer også til at se på andre ting, som man normalt ikke kigger efter.

– Det kan være åreforkalkning, som man sjældent ser hos spillere, der er unge som Christian Eriksen, forklarer lægen, som også bemærker, at der kan være tale om en såkaldt mild betændelse i hjertemusklen eller arvæv.

Han stod desuden bag testene af danskeren, da han spillede i Tottenham frem til 2019, hvorefter danskeren skiftede til Inter. Det er noget, som Sharma har fortalt om. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Viborg FF – Brøndby IF

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent