Tiden var meget afgørende for Christian Eriksen lørdag aften, men heldigvis var den medicinske stab omkring landsholdet hurtige til at få hjertet i gang igen efter offensivspilleren pludselig faldt sammen.
Derfor hylder professor i kardiologi, hjertelægen Sanjay Sharma de folk, som var så hurtige til at få gang i Eriksen igen. Det sker i et interview med Sky Sports, hvor han også kommer ind på, hvorfor tiden er så vigtig.
– Jo længere der går desto større er risikoen for, at hjertemusklen aldrig kommer til at komme sig. Faktisk vil der for hvert minut, der går, være et fald i chancerne for, at en person overlever på mellem syv og ti procent. Så det er meget afgørende at holde hjertet i gang og få det startet op igen.
Det er ikke kun for at hjertet kommer til at blive godt igen, understreger eksperten.
– Det er også sådan at andre organer som eksempelvis hjernen får blod, så man efter, man har klaret det, forbliver rask. Den gode nyhed er derfor, at de fik ham tilbage på fem minutter, lyder det fra hjerte-lægen.
Dr. Sanjay Sharma peger endvidere på, at der nu skal være en del tests for Eriksen. Nogle af dem er han vant til fra klubhold, men de kommer også til at se på andre ting, som man normalt ikke kigger efter.
– Det kan være åreforkalkning, som man sjældent ser hos spillere, der er unge som Christian Eriksen, forklarer lægen, som også bemærker, at der kan være tale om en såkaldt mild betændelse i hjertemusklen eller arvæv.
Han stod desuden bag testene af danskeren, da han spillede i Tottenham frem til 2019, hvorefter danskeren skiftede til Inter. Det er noget, som Sharma har fortalt om. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
