Hjulmand fastslår: Han starter ikke i EM-premiere

Landsholdsanfører Simon Kjærs formkurve er stigende, men han starter næppe mod Slovenien, siger landstræneren.



Når det danske fodboldlandshold på søndag åbner EM-gruppespillet mod Slovenien, bliver det med stor sandsynlighed med anfører Simon Kjær på bænken.

Kaptajnen fik en halv time på banen i lørdagens 3-1-sejr over Norge, men det er for tidligt med en startplads allerede om en uge, da han stadig er på vej op i omdrejninger efter en skade.

Sådan lyder landstræner Kasper Hjulmands umiddelbare vurdering efter lørdagens testkamp.

– Vi har trænet Simon absurd hårdt, så han gik på banen med meget trætte ben. Jeg er glad for, at han fik de her minutter, og så arbejder vi videre med at få bragt hans fysik hen til et endnu bedre sted, og det skal vi nok lykkes med.

– Der er ingen tvivl om, at han ikke skal starte og spille 90 minutter i den første kamp, men han kan blive brugbar til at blive skiftet ind i starten af turneringen, og senere i turneringen kan han starte.

– Han er lidt efter de andre, men han kan godt nå dem. Det ligger ikke lige for, at han starter på søndag, siger Kasper Hjulmand.

Efter mere end en måneds skadespause nåede Simon Kjær at få nogle få spilleminutter for AC Milan i sæsonafslutningen. Man skal tilbage til begyndelsen af april, før han har spillet længere tid end den cirka halve time, han lørdag fik mod Norge.

Ifølge Kasper Hjulmand var indskiftningen mod nordmændene en vigtig milepæl i Kjærs genopbygningsfase. Også selv om Kjær havde lidt bøvl med at holde snor i Erling Haaland.

– Det var meget vigtigt at give Simon kampminutter inden EM, og det har vi hele tiden arbejdet frem mod. Han har arbejdet meget hårdt til træningerne i denne uge, siger Kasper Hjulmand.

Selv uden at være i topform er den 35-årige anfører en nøglefigur på landsholdet, og selv korte indhop kan være en stor gevinst.

– Hans betydning er rigtig stor. Vi så også i efteråret, at han kom ind og fik stabiliseret nogle ting i det sidste kvarter oppe i Finland, siger Kasper Hjulmand.

/ritzau/







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danskerne har stor tiltro til Norge

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Monsterbud på vej

Ståle revser Skotland

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis