Når det danske fodboldlandshold på søndag åbner EM-gruppespillet mod Slovenien, bliver det med stor sandsynlighed med anfører Simon Kjær på bænken.
Kaptajnen fik en halv time på banen i lørdagens 3-1-sejr over Norge, men det er for tidligt med en startplads allerede om en uge, da han stadig er på vej op i omdrejninger efter en skade.
Sådan lyder landstræner Kasper Hjulmands umiddelbare vurdering efter lørdagens testkamp.
– Vi har trænet Simon absurd hårdt, så han gik på banen med meget trætte ben. Jeg er glad for, at han fik de her minutter, og så arbejder vi videre med at få bragt hans fysik hen til et endnu bedre sted, og det skal vi nok lykkes med.
– Der er ingen tvivl om, at han ikke skal starte og spille 90 minutter i den første kamp, men han kan blive brugbar til at blive skiftet ind i starten af turneringen, og senere i turneringen kan han starte.
– Han er lidt efter de andre, men han kan godt nå dem. Det ligger ikke lige for, at han starter på søndag, siger Kasper Hjulmand.
Efter mere end en måneds skadespause nåede Simon Kjær at få nogle få spilleminutter for AC Milan i sæsonafslutningen. Man skal tilbage til begyndelsen af april, før han har spillet længere tid end den cirka halve time, han lørdag fik mod Norge.
Ifølge Kasper Hjulmand var indskiftningen mod nordmændene en vigtig milepæl i Kjærs genopbygningsfase. Også selv om Kjær havde lidt bøvl med at holde snor i Erling Haaland.
– Det var meget vigtigt at give Simon kampminutter inden EM, og det har vi hele tiden arbejdet frem mod. Han har arbejdet meget hårdt til træningerne i denne uge, siger Kasper Hjulmand.
Selv uden at være i topform er den 35-årige anfører en nøglefigur på landsholdet, og selv korte indhop kan være en stor gevinst.
– Hans betydning er rigtig stor. Vi så også i efteråret, at han kom ind og fik stabiliseret nogle ting i det sidste kvarter oppe i Finland, siger Kasper Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT