Hjulmand fastslår: Han starter ikke i EM-premiere

Landsholdsanfører Simon Kjærs formkurve er stigende, men han starter næppe mod Slovenien, siger landstræneren.



Når det danske fodboldlandshold på søndag åbner EM-gruppespillet mod Slovenien, bliver det med stor sandsynlighed med anfører Simon Kjær på bænken.

Kaptajnen fik en halv time på banen i lørdagens 3-1-sejr over Norge, men det er for tidligt med en startplads allerede om en uge, da han stadig er på vej op i omdrejninger efter en skade.

Sådan lyder landstræner Kasper Hjulmands umiddelbare vurdering efter lørdagens testkamp.

– Vi har trænet Simon absurd hårdt, så han gik på banen med meget trætte ben. Jeg er glad for, at han fik de her minutter, og så arbejder vi videre med at få bragt hans fysik hen til et endnu bedre sted, og det skal vi nok lykkes med.

– Der er ingen tvivl om, at han ikke skal starte og spille 90 minutter i den første kamp, men han kan blive brugbar til at blive skiftet ind i starten af turneringen, og senere i turneringen kan han starte.

– Han er lidt efter de andre, men han kan godt nå dem. Det ligger ikke lige for, at han starter på søndag, siger Kasper Hjulmand.

Efter mere end en måneds skadespause nåede Simon Kjær at få nogle få spilleminutter for AC Milan i sæsonafslutningen. Man skal tilbage til begyndelsen af april, før han har spillet længere tid end den cirka halve time, han lørdag fik mod Norge.

Ifølge Kasper Hjulmand var indskiftningen mod nordmændene en vigtig milepæl i Kjærs genopbygningsfase. Også selv om Kjær havde lidt bøvl med at holde snor i Erling Haaland.

– Det var meget vigtigt at give Simon kampminutter inden EM, og det har vi hele tiden arbejdet frem mod. Han har arbejdet meget hårdt til træningerne i denne uge, siger Kasper Hjulmand.

Selv uden at være i topform er den 35-årige anfører en nøglefigur på landsholdet, og selv korte indhop kan være en stor gevinst.

– Hans betydning er rigtig stor. Vi så også i efteråret, at han kom ind og fik stabiliseret nogle ting i det sidste kvarter oppe i Finland, siger Kasper Hjulmand.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forhandler med storklub

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Stor melding om Andreas Christensens fremtid