Når det danske fodboldlandshold på søndag åbner EM-gruppespillet mod Slovenien, bliver det med stor sandsynlighed med anfører Simon Kjær på bænken.
Kaptajnen fik en halv time på banen i lørdagens 3-1-sejr over Norge, men det er for tidligt med en startplads allerede om en uge, da han stadig er på vej op i omdrejninger efter en skade.
Sådan lyder landstræner Kasper Hjulmands umiddelbare vurdering efter lørdagens testkamp.
– Vi har trænet Simon absurd hårdt, så han gik på banen med meget trætte ben. Jeg er glad for, at han fik de her minutter, og så arbejder vi videre med at få bragt hans fysik hen til et endnu bedre sted, og det skal vi nok lykkes med.
– Der er ingen tvivl om, at han ikke skal starte og spille 90 minutter i den første kamp, men han kan blive brugbar til at blive skiftet ind i starten af turneringen, og senere i turneringen kan han starte.
– Han er lidt efter de andre, men han kan godt nå dem. Det ligger ikke lige for, at han starter på søndag, siger Kasper Hjulmand.
Efter mere end en måneds skadespause nåede Simon Kjær at få nogle få spilleminutter for AC Milan i sæsonafslutningen. Man skal tilbage til begyndelsen af april, før han har spillet længere tid end den cirka halve time, han lørdag fik mod Norge.
Ifølge Kasper Hjulmand var indskiftningen mod nordmændene en vigtig milepæl i Kjærs genopbygningsfase. Også selv om Kjær havde lidt bøvl med at holde snor i Erling Haaland.
– Det var meget vigtigt at give Simon kampminutter inden EM, og det har vi hele tiden arbejdet frem mod. Han har arbejdet meget hårdt til træningerne i denne uge, siger Kasper Hjulmand.
Selv uden at være i topform er den 35-årige anfører en nøglefigur på landsholdet, og selv korte indhop kan være en stor gevinst.
– Hans betydning er rigtig stor. Vi så også i efteråret, at han kom ind og fik stabiliseret nogle ting i det sidste kvarter oppe i Finland, siger Kasper Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet