Hjulmand: Bakus varme kan påvirke taktikken

Fodboldlandsholdet forbereder sig på EM-kvartfinalen i Baku, og danskerne har stort fokus på væskebalance.



Når fodboldlandsholdet på lørdag spiller EM-kvartfinale i Baku mod Tjekkiet, vil der formentlig være i nærheden af 30 grader i skyggen, selv om kampen begynder klokken 20 om aftenen lokal tid.

Kombinerer man den høje temperatur med den høje luftfugtighed i Aserbajdsjans hovedstad, får man vejrforhold, der påvirker fodboldspillernes fysiske formåen. Blandt andet vil den tid, som en spiller kan lave højintenst arbejde i ad gangen, blive reduceret.

Derfor kan varmen meget vel være med til at diktere kampbilledet og sætte et præg på Danmarks tilgang til kvartfinalen, fordi det vil være vanskeligere at lave eksempelvis hårdt genpres mange gange i løbet af kampen.

– Det har lidt at sige, at man spiller kampen i så meget varme.

– Vi ved, at det rent taktisk godt kan betyde noget, når man tænker på, hvordan vi forventer, at kampen rent taktisk vil forløbe.

– Vi kommer måske til at spille lidt mere i staccato forstået på den måde, at vi hamrer igennem i nogle korte, hurtige sekvenser, men at vi også har perioder, hvor vi slapper lidt mere af med bolden.

– Varmen kan også få betydning for, hvornår udskiftningerne vil falde, hvis det er en meget tæt kamp, og man kan se, at der er en risiko eller chance for, at den skal i forlænget spilletid, siger Kasper Hjulmand.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har en fastsat grænse, som siger, at der skal være 32 grader i banehøjde, uanset om der er sol eller skygge, før der må afholdes en vandpause midt i halvlegene. Temperaturen måles under opvarmningen, og der tages ikke hensyn til luftfugtighed.

Uanset om kampen formelt afbrydes kortvarigt eller ej, kommer det danske fodboldlandshold til at have stort fokus på, at spillerne får nok at drikke.

– Vi forbereder os på varmen ved, at vi har alle fysiologiske informationer til rådighed, og vi har tilknyttet eksperter, der ved alt om væskebalance og sådan nogle ting, siger Hjulmand.

Det var dog langtfra Baku-vejrforhold, der prægede Danmarks træning onsdag, da det stod ned i stænger i Helsingør. Også torsdagens træning risikerer at blive med dryp fra oven.

Efter torsdagens træning og frokost flyver landsholdet til Baku og når at være i Aserbajdsjan med cirka to døgn til kampen.

Når kampen begynder på lørdag klokken 20 i Baku, er klokken 18 i Danmark.

/ritzau/





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Trist Mikael Uhre-besked

Bayern raser mod Donnarumma


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Dansker færdig i Galatasaray

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Kreativ transfer-løsning?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham



Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

– Jeg er stærkere end nogensinde

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Megatransfer på vej?

FC Barcelona forsøger sig med dansker


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

– Han kan blive vigtig

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle



Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert



Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby