Hjulmand er eftertragtet: Sådan svarer DBU

Peter Møller peger på, at arbejdet med Hjulmand kun lige er startet.



Det har været den ene succesoplevelse efter den anden med Kasper Hjulmand som landstræner. I Nations League slog danskerne England, VM-kvalifikationen er med rene sejre, og nu er man i kvartfinalen ved EM.

Det har efter sigende medført, at landstræneren nu er blevet et eftertragtet navn udenfor Danmark. Det er dog ikke noget, som Peter Møller, der er DBU’s fodbolddirektør, frygter. Det fortæller han i et interview med B.T.

Her peger han på, at det stadig er tidligt, men at det er naturligt, at Hjulmand er eftertragtet. Dog peger han også på, at arbejdet kun lige er begyndt.

– Jeg føler egentlig at det vi ligesom er gået i gang med, det er kun lige startet. Det første år var Kasper på sidelinjen og har ikke rørt ved det arbejde, som Åge Hareide så flot udrettede. Så det er først nu vi er startet, og aftalen løber tre år endnu, forklarer Peter Møller.

Endvidere understreger fodbolddirektøren, at Kasper Hjulmand er en person med gode værdier, og at han er sikker på, at når der er lavet en aftale, så bliver den også overholdt.

I EM-kvartfinalen skal Danmark møde Tjekkiet, som slog Holland ud i deres ottendedelsfinale med en 2-1-sejr.

Det bliver desuden en kamp, der skal spilles i Baku, som er en del anderledes end at spille i Parken eller i Amsterdam, som danskerne hidtil har gjort ved slutrunden. Derfor er der også gode råd til Hjulmand om at spille i den hede, som de kommer ud for. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Uventet transferdrejning

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Argentina – Schweiz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

OB henter finsk landsholdsspiller

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’