Hjulmand er eftertragtet: Sådan svarer DBU

Peter Møller peger på, at arbejdet med Hjulmand kun lige er startet.



Det har været den ene succesoplevelse efter den anden med Kasper Hjulmand som landstræner. I Nations League slog danskerne England, VM-kvalifikationen er med rene sejre, og nu er man i kvartfinalen ved EM.

Det har efter sigende medført, at landstræneren nu er blevet et eftertragtet navn udenfor Danmark. Det er dog ikke noget, som Peter Møller, der er DBU’s fodbolddirektør, frygter. Det fortæller han i et interview med B.T.

Her peger han på, at det stadig er tidligt, men at det er naturligt, at Hjulmand er eftertragtet. Dog peger han også på, at arbejdet kun lige er begyndt.

– Jeg føler egentlig at det vi ligesom er gået i gang med, det er kun lige startet. Det første år var Kasper på sidelinjen og har ikke rørt ved det arbejde, som Åge Hareide så flot udrettede. Så det er først nu vi er startet, og aftalen løber tre år endnu, forklarer Peter Møller.

Endvidere understreger fodbolddirektøren, at Kasper Hjulmand er en person med gode værdier, og at han er sikker på, at når der er lavet en aftale, så bliver den også overholdt.

I EM-kvartfinalen skal Danmark møde Tjekkiet, som slog Holland ud i deres ottendedelsfinale med en 2-1-sejr.

Det bliver desuden en kamp, der skal spilles i Baku, som er en del anderledes end at spille i Parken eller i Amsterdam, som danskerne hidtil har gjort ved slutrunden. Derfor er der også gode råd til Hjulmand om at spille i den hede, som de kommer ud for. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansker på blokken i ny storklub

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på Superliga-profil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi