Det har været den ene succesoplevelse efter den anden med Kasper Hjulmand som landstræner. I Nations League slog danskerne England, VM-kvalifikationen er med rene sejre, og nu er man i kvartfinalen ved EM.
Det har efter sigende medført, at landstræneren nu er blevet et eftertragtet navn udenfor Danmark. Det er dog ikke noget, som Peter Møller, der er DBU’s fodbolddirektør, frygter. Det fortæller han i et interview med B.T.
Her peger han på, at det stadig er tidligt, men at det er naturligt, at Hjulmand er eftertragtet. Dog peger han også på, at arbejdet kun lige er begyndt.
– Jeg føler egentlig at det vi ligesom er gået i gang med, det er kun lige startet. Det første år var Kasper på sidelinjen og har ikke rørt ved det arbejde, som Åge Hareide så flot udrettede. Så det er først nu vi er startet, og aftalen løber tre år endnu, forklarer Peter Møller.
Endvidere understreger fodbolddirektøren, at Kasper Hjulmand er en person med gode værdier, og at han er sikker på, at når der er lavet en aftale, så bliver den også overholdt.
I EM-kvartfinalen skal Danmark møde Tjekkiet, som slog Holland ud i deres ottendedelsfinale med en 2-1-sejr.
Det bliver desuden en kamp, der skal spilles i Baku, som er en del anderledes end at spille i Parken eller i Amsterdam, som danskerne hidtil har gjort ved slutrunden. Derfor er der også gode råd til Hjulmand om at spille i den hede, som de kommer ud for. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
