Hjulmand er eftertragtet: Sådan svarer DBU

Peter Møller peger på, at arbejdet med Hjulmand kun lige er startet.



Det har været den ene succesoplevelse efter den anden med Kasper Hjulmand som landstræner. I Nations League slog danskerne England, VM-kvalifikationen er med rene sejre, og nu er man i kvartfinalen ved EM.

Det har efter sigende medført, at landstræneren nu er blevet et eftertragtet navn udenfor Danmark. Det er dog ikke noget, som Peter Møller, der er DBU’s fodbolddirektør, frygter. Det fortæller han i et interview med B.T.

Her peger han på, at det stadig er tidligt, men at det er naturligt, at Hjulmand er eftertragtet. Dog peger han også på, at arbejdet kun lige er begyndt.

– Jeg føler egentlig at det vi ligesom er gået i gang med, det er kun lige startet. Det første år var Kasper på sidelinjen og har ikke rørt ved det arbejde, som Åge Hareide så flot udrettede. Så det er først nu vi er startet, og aftalen løber tre år endnu, forklarer Peter Møller.

Endvidere understreger fodbolddirektøren, at Kasper Hjulmand er en person med gode værdier, og at han er sikker på, at når der er lavet en aftale, så bliver den også overholdt.

I EM-kvartfinalen skal Danmark møde Tjekkiet, som slog Holland ud i deres ottendedelsfinale med en 2-1-sejr.

Det bliver desuden en kamp, der skal spilles i Baku, som er en del anderledes end at spille i Parken eller i Amsterdam, som danskerne hidtil har gjort ved slutrunden. Derfor er der også gode råd til Hjulmand om at spille i den hede, som de kommer ud for. Læs mere om det her.





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Lyngby Boldklub sælger profil

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Her kan du se Argentina mod Østrig

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Sender opfordring til Superliga-træner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Argentina – Østrig

Frankrig – Irak

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Portugal – Usbekistan