Klokken 18 går det løs i Frankfurt, når Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM i Tyskland.
Efter 1-1-kampen mod Slovenien venter der Danmark en udfordring mod en af de store EM-favoritter, og derfor vil mange nok argumentere for, at Danmark skal være glade for et enkelt point i aften.
I Tipsbladets EM-show argumenterer Benjamin Leander dog for, at Danmarks underdog-rolle er blevet overdrevet.
– Jeg synes også, at det er blevet fremstillet lidt som om, at det er en kamp, hvor vi har alt at vinde, siger Benjamin Leander og fortsætter:
– Men der må jeg bare minde om, at halvdelen af vores trup, knap og nap, kommer fra Premier League, og kan sagtens spille op med de her englændere. Vi har en utroligt positiv statistik, når vi ser på Kasper Hjulmand mod Gareth Southgate. Ja, vi er på en svær opgave, men rent styrkeforholdsmæssigt er England lige så store favoritter mod os, som vi var mod Slovenien. Og der så vi jo, at alt kan lade sig gøre. Så jeg er forsigtig optimist.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er helt enig i, at Englands styrke heller ikke bør overdrives.
– Vi så jo også i den første kamp, at England ikke var overbevisende. De spiller måske 30 gode minutter, men det var også det. Det, man bliver benovet over, er jo, når man kigger ned over listen af navne, England har. Saka, Bellingham, Foden, Kane som de fire forreste, og så tænker man ‘okay, dem har Danmark jo ikke en chance imod’. Men altså, sådan er fodbold jo heldigvis ikke, siger Allan Olsen.
Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante.
Allan OlsenChefredaktør, Tipsbladet
Allan Olsen skrev onsdag i en klumme, at ‘alarmklokkerne bimler’ om Kasper Hjulmand, og i studiet uddybede Tipsbladets chefredaktør denne analyse.
– Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante. Det der med, at han taler lidt henover hovedet på alle dem, der interesserer sig for landsholdet, alle dem der tager til Tyskland og alle dem, der støtter op om og diskuterer det her landshold.
– Han affejer jo bare folk ved at sige: ‘I har ikke forstand på det. Det er mig, der har de rigtige svar, og der var ingen problemer mod Slovenien.’ For mig at se er det noget, der får alarmklokkerne til at ringe. For der er ingen, der vinder på den bedrevidende facon, lyder det fra Allan Olsen.
Du kan se hele torsdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Ser I med, Brøndby?
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Sendt hjem fra FC København-træning
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Her begynder næste sæson i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
– Det er et møghold!
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet