Hjulmand i modvind: På grænsen til det arrogante

I Tipsbladets EM-show analyserer Benjamin Leander og Allan Olsen styrkeforholdet mellem Danmark og England, mens Kasper Hjulmands attitude efter Slovenien-kampen også bliver debatteret.



Klokken 18 går det løs i Frankfurt, når Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM i Tyskland. 

Efter 1-1-kampen mod Slovenien venter der Danmark en udfordring mod en af de store EM-favoritter, og derfor vil mange nok argumentere for, at Danmark skal være glade for et enkelt point i aften. 

I Tipsbladets EM-show argumenterer Benjamin Leander dog for, at Danmarks underdog-rolle er blevet overdrevet. 

– Jeg synes også, at det er blevet fremstillet lidt som om, at det er en kamp, hvor vi har alt at vinde, siger Benjamin Leander og fortsætter:

– Men der må jeg bare minde om, at halvdelen af vores trup, knap og nap, kommer fra Premier League, og kan sagtens spille op med de her englændere. Vi har en utroligt positiv statistik, når vi ser på Kasper Hjulmand mod Gareth Southgate. Ja, vi er på en svær opgave, men rent styrkeforholdsmæssigt er England lige så store favoritter mod os, som vi var mod Slovenien. Og der så vi jo, at alt kan lade sig gøre. Så jeg er forsigtig optimist. 

Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er helt enig i, at Englands styrke heller ikke bør overdrives. 

– Vi så jo også i den første kamp, at England ikke var overbevisende. De spiller måske 30 gode minutter, men det var også det. Det, man bliver benovet over, er jo, når man kigger ned over listen af navne, England har. Saka, Bellingham, Foden, Kane som de fire forreste, og så tænker man ‘okay, dem har Danmark jo ikke en chance imod’. Men altså, sådan er fodbold jo heldigvis ikke, siger Allan Olsen. 

Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante.

Allan Olsen
Chefredaktør, Tipsbladet

Allan Olsen skrev onsdag i en klumme, at ‘alarmklokkerne bimler’ om Kasper Hjulmand, og i studiet uddybede Tipsbladets chefredaktør denne analyse. 

– Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante. Det der med, at han taler lidt henover hovedet på alle dem, der interesserer sig for landsholdet, alle dem der tager til Tyskland og alle dem, der støtter op om og diskuterer det her landshold.

– Han affejer jo bare folk ved at sige: ‘I har ikke forstand på det. Det er mig, der har de rigtige svar, og der var ingen problemer mod Slovenien.’ For mig at se er det noget, der får alarmklokkerne til at ringe. For der er ingen, der vinder på den bedrevidende facon, lyder det fra Allan Olsen. 

Du kan se hele torsdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show i afspilleren over artiklen. 





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Varme rygter: Han har været i FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Spår flere træner-ændringer i FC København

FC København tæt på ny assistenttræner

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på chokskifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Dybt bekymret over VM i USA

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel