Klokken 18 går det løs i Frankfurt, når Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM i Tyskland.
Efter 1-1-kampen mod Slovenien venter der Danmark en udfordring mod en af de store EM-favoritter, og derfor vil mange nok argumentere for, at Danmark skal være glade for et enkelt point i aften.
I Tipsbladets EM-show argumenterer Benjamin Leander dog for, at Danmarks underdog-rolle er blevet overdrevet.
– Jeg synes også, at det er blevet fremstillet lidt som om, at det er en kamp, hvor vi har alt at vinde, siger Benjamin Leander og fortsætter:
– Men der må jeg bare minde om, at halvdelen af vores trup, knap og nap, kommer fra Premier League, og kan sagtens spille op med de her englændere. Vi har en utroligt positiv statistik, når vi ser på Kasper Hjulmand mod Gareth Southgate. Ja, vi er på en svær opgave, men rent styrkeforholdsmæssigt er England lige så store favoritter mod os, som vi var mod Slovenien. Og der så vi jo, at alt kan lade sig gøre. Så jeg er forsigtig optimist.
Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er helt enig i, at Englands styrke heller ikke bør overdrives.
– Vi så jo også i den første kamp, at England ikke var overbevisende. De spiller måske 30 gode minutter, men det var også det. Det, man bliver benovet over, er jo, når man kigger ned over listen af navne, England har. Saka, Bellingham, Foden, Kane som de fire forreste, og så tænker man ‘okay, dem har Danmark jo ikke en chance imod’. Men altså, sådan er fodbold jo heldigvis ikke, siger Allan Olsen.
Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante.
Allan OlsenChefredaktør, Tipsbladet
Allan Olsen skrev onsdag i en klumme, at ‘alarmklokkerne bimler’ om Kasper Hjulmand, og i studiet uddybede Tipsbladets chefredaktør denne analyse.
– Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante. Det der med, at han taler lidt henover hovedet på alle dem, der interesserer sig for landsholdet, alle dem der tager til Tyskland og alle dem, der støtter op om og diskuterer det her landshold.
– Han affejer jo bare folk ved at sige: ‘I har ikke forstand på det. Det er mig, der har de rigtige svar, og der var ingen problemer mod Slovenien.’ For mig at se er det noget, der får alarmklokkerne til at ringe. For der er ingen, der vinder på den bedrevidende facon, lyder det fra Allan Olsen.
Du kan se hele torsdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show i afspilleren over artiklen.
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
