Hjulmand i modvind: På grænsen til det arrogante

I Tipsbladets EM-show analyserer Benjamin Leander og Allan Olsen styrkeforholdet mellem Danmark og England, mens Kasper Hjulmands attitude efter Slovenien-kampen også bliver debatteret.



Klokken 18 går det løs i Frankfurt, når Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM i Tyskland. 

Efter 1-1-kampen mod Slovenien venter der Danmark en udfordring mod en af de store EM-favoritter, og derfor vil mange nok argumentere for, at Danmark skal være glade for et enkelt point i aften. 

I Tipsbladets EM-show argumenterer Benjamin Leander dog for, at Danmarks underdog-rolle er blevet overdrevet. 

– Jeg synes også, at det er blevet fremstillet lidt som om, at det er en kamp, hvor vi har alt at vinde, siger Benjamin Leander og fortsætter:

– Men der må jeg bare minde om, at halvdelen af vores trup, knap og nap, kommer fra Premier League, og kan sagtens spille op med de her englændere. Vi har en utroligt positiv statistik, når vi ser på Kasper Hjulmand mod Gareth Southgate. Ja, vi er på en svær opgave, men rent styrkeforholdsmæssigt er England lige så store favoritter mod os, som vi var mod Slovenien. Og der så vi jo, at alt kan lade sig gøre. Så jeg er forsigtig optimist. 

Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen er helt enig i, at Englands styrke heller ikke bør overdrives. 

– Vi så jo også i den første kamp, at England ikke var overbevisende. De spiller måske 30 gode minutter, men det var også det. Det, man bliver benovet over, er jo, når man kigger ned over listen af navne, England har. Saka, Bellingham, Foden, Kane som de fire forreste, og så tænker man ‘okay, dem har Danmark jo ikke en chance imod’. Men altså, sådan er fodbold jo heldigvis ikke, siger Allan Olsen. 

Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante.

Allan Olsen
Chefredaktør, Tipsbladet

Allan Olsen skrev onsdag i en klumme, at ‘alarmklokkerne bimler’ om Kasper Hjulmand, og i studiet uddybede Tipsbladets chefredaktør denne analyse. 

– Alarmklokkerne er jo de svar, han gav efter Slovenien-kampen, hvor vi diskuterede, om det var et arrogant svar. Jeg synes i hvert fald, at det er på grænsen til det arrogante. Det der med, at han taler lidt henover hovedet på alle dem, der interesserer sig for landsholdet, alle dem der tager til Tyskland og alle dem, der støtter op om og diskuterer det her landshold.

– Han affejer jo bare folk ved at sige: ‘I har ikke forstand på det. Det er mig, der har de rigtige svar, og der var ingen problemer mod Slovenien.’ For mig at se er det noget, der får alarmklokkerne til at ringe. For der er ingen, der vinder på den bedrevidende facon, lyder det fra Allan Olsen. 

Du kan se hele torsdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show i afspilleren over artiklen. 





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Den første i næsten 40 år

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Arsenal skuffer mod bundprop

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Samler informationer om FCK’er

Bo Svensson i spil til stort job

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

UEFA med ny stor FC København-straf

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Manchester United jagter Liverpool-profil

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vild udtalelse om Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

FC København-stjerne straffes af UEFA

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Forlænger med stortalent

Medie peger på FC København

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Sæsonens hurtigste hattrick

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård