Årets længste dag bør aldrig nogensinde slutte.
Den følelse er der utvivlsomt mange millioner danskere, der sidder med, efter at Danmark tævede Rusland med 4-1 på en magisk aften i Parken og sikrede sig adgang til ottendelsfinalen ved EM.
Her skal landsholdet møde Wales i Amsterdam på lørdag.
Da Kasper Hjulmand dukkede op til pressemødet efter Finland-kampen, var det med tårer i øjnene og et tomt blik efter en surrealistisk aften. Denne mandag var der intet andet end smil at spore hos landstræneren.
– Hvilken aften. Vi håbede på en magisk aften i Parken. Jeg vil gerne side tusinde tak til alle danskere, der har bakket os op og givet os kærllighed hele vejen. Det kunne ikke lade sig gøre uden. Det løfter spillerne, og det løfter det hele, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Spillernes mod, sammenhæng, kammeratskab, fællesskab og evne til at tage sig sammen og spille kongekampe tager jeg hatten af for. Hvis der er nogle, der fortjener det, er det de her spillere. Jeg kan ikke forstå, de kan samle det her op efter det, vi har været ude for. Kæmpe credit til drengene, og forhåbentlig giver det også nogle store øjeblikke ude i Danmark.
Andreas Christensen scorede et drømmemål på langskud i 4-1-sejren, og han får store roser med på vejen af landstræneren.
– AC er én af de bedste forsvarsspillere, der er derude. Han har alt, hvad der skal til, og i dag leverer han en toppræstation.
På lørdag gælder det så Wales i Hollands hovedstad, og Kasper Hjulmand har stor respekt for Gareth Bale og holdkammeraterne.
– Det er en super modstander. De kom langt sidst og har gode spillere. Jeg ser det som 50/50. De har meget fleksible spillere, og de skifter meget, som vi også gør. Det kan være svært at vide, hvad der kommer. Det bliver en spændende kamp og en meget tæt kamp, lyder det fra Hjulmand.
Der er kickoff mellem Danmark og Wales klokken 18.00 på lørdag.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TOPNYHED
