Højbjerg græd og græd: Han havde brug for et kram

Pierre Emile Højbjerg græd som en pisket efter EM-kvartfinalen, men Thomas Delaney var hurtig henne med en krammer.



De danske spillere har testet grænserne for deres følelsesregister gang på gang ved dette EM. Efter kvartfinalesejren mod Tjekkiet fik Pierre Emile Højbjerg afløb for nogle af følelserne, da han hulkende faldt på knæ umiddelbart efter slutfløjtet.

Tv-billederne viste, hvordan holdkammeraterne én efter én kom hen og tog sig af Højbjerg, der nærmest var opløst i tårer. Den første var midtbanekollegaen Thomas Delaney.

– Jeg løb hen til Pierre som den første, og han lignede en, der havde brug for en krammer. Det var hårdt i dag for os. Det er udtryk for det, vi har været igennem med mange følelser. Det var en perfekt afbildning af, hvad vi har været igennem, sagde Delaney efter opgøret.

Man må formode, at det var glædestårer, Pierre Emile Højbjerg græd. For Danmark vandt 2-1 og er klar til EM-semifinale onsdag mod vinderen af kampen mellem England og Ukraine.

Det har holdkammeraterne ikke mindst Thomas Delaney at takke for. Han knoklede som en muldyr inde på midten, og han headede Danmark på 1-0 allerede efter fem minutter.

Det skete efter et hjørnespark, hvor Delaney stod helt fri, og Jens Stryger Larsens indlæg lå perfekt. Sådan da. For det var slet ikke meningen, at det skulle ende ved Delaney.

– Vi har arbejdet rigtig meget på vores dødbolde, og vi havde godt snakket om, at det var på tide, at vi scorede nu. Men det var ikke planen, at jeg skulle heade til bolden. Så meget kan man jo forberede sig, sagde Delaney med et grin.

Hvem skulle så have headet?

– Det behøver I ikke at vide. Jeg skal passe på, jeg ikke siger for meget, men det var dejligt, lød svaret med et smil fra Delaney.

I skrivende stund er det ved at blive afgjort, hvem Danmark skal møde i EM-semifinalen, England eller Ukraine. Den kamp skal spilles på Wembley i London, hvor det bliver umuligt for danske fans at rejse til, men hvor landsholdet til gengæld har gode minder. Danmark slog således England 1-0 i efteråret på det legendariske stadion.

– Vi satte os et mål om, at vi ville tilbage til Wembley, og her står vi. Hold kæft en rejse, det har været. Hvem vi møder er for os pisseligegyldigt. Vi er stolte af at være nået hertil. Min generation vokset op med legenderne fra ’86 og ’92; ikke at vi er der, men den glæde, vi skaber derhjemme, betyder meget for os og er en kæmpe drivkraft for os, sagde Thomas Delaney.





‘Jeg forlader holdet’


Bekræfter transfer

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Har talt ud med Daniel Wass

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Lionel Messi i stor kovending?

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

‘Nærmest et karaktermord’

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Hent denne Superliga-profil, AGF!

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

– Ingen har pengene til at friste mig

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Scoring af Ekene Chukwuani

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Skidt nyt for Andreas Christensen

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Skrækkeligt Napoli-nyt

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

På røven over dansk stjerne

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Tophold jagter to danskere

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF