Højbjerg hylder serber: Var en storebror for mig

Dusan Tadic er en af Serbiens helt store omdrejningspunkter, og danske Pierre-Emile Højbjerg er fuld af beundring for spilleren, som han ikke er bange for at kalde en storebror for ham.



MÜNCHEN (Tipsbladet): Hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at hente en sejr tirsdag aften mod Serbien, så kræver det, at man lukker ned for deres individualister.

Her råder Serbien over en rigtig dygtig en af slagsen i form af Dusan Tadic. 

Selv om alderen efterhånden siger 35, så er Tadic stadig instrumental for både sit landshold og sin klub Fenerbahce. Tadic scorer mål, han laver assists, og han har efterhånden gjort det i en del år. 

Det ved Pierre-Emile Højbjerg alt om. Danskeren spillede 50 kampe sammen med Tadic i to år i Southampton fra 2016 til 2018, og det er noget, som har sat et dybt indtryk hos Højbjerg.

Respekten fra den syv år yngre dansker er i hvert fald ikke til at tage fejl af, da han bliver spurgt ind til Dusan Tadic på pressemødet før tirsdagens kamp, og det er både på det personlige og fodboldmæssige plan.

– Hold kæft vi har brugt meget tid sammen! Jeg så ham meget som en storebror og en læremester. Han tog sig rigtig godt af mig, ikke kun i det spillemæssige, men lige så meget det der foregår her (i hovedet, red.). Der er han virkelig skarp, siger Højbjerg og fortsætter:

– Inden han tog til Ajax, snakkede vi lidt om det der med, at han skulle over til Ajax. Jeg havde talt med nogle, der også har haft noget med Ajax at gøre, og jeg fortalte dem, at for mig er han en spiller med en top mentalitet. 

– Det viste han også i Ajax. Det var helt utroligt så mange mål, han var involveret i, og i hans første sæson gik de i semifinalen (i Champions League, red.), hvor han måske var deres bedste spiller. Så jeg er ikke overrasket over, at han gjorde det så godt, som han gjorde, lyder det fra Højbjerg.

Man må altså formode, at Tottenham-danskeren har gjort sine holdkammerater ekstra opmærksom på Dusan Tadic, for der er tale om en vaskeægte oplægger.

– Han er en spiller, der giver rigtig meget efter sidste aflevering. Han elsker at lave en assist. Det skal man være opmærksom på, siger han med en advarsel, inden han slutter af:

– Jeg har min dybeste respekt for Dusan.

Det var først efter deres fælles tid i Southampton, at Tadic for alvor fik tingene til at klikke. I 2018 skiftede han til Ajax, hvor han straks blev en nøglespiller. Før skiftet til Fenerbahce for et år siden nåede han at spille 241 kampe for den hollandske storklub, og her blev det til imponerende 105 mål og 121 oplæg. 

I Fenerbahce blev det i den forgangne sæson til 16 scoringer og 16 oplæg i alle turneringer. 

Om Tadic starter inde i morgendagens opgør må tiden vise. Han startede af taktiske årsager ude i Serbiens første EM-kamp mod England af taktiske årsager, men mod Slovenien var han tilbage i startopstillingen.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland – Brøndby IF

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokpris på Victor Froholdt

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC København – Randers FC

Barcelona køber Rashford – her er prisen

FC Fredericia – Silkeborg IF

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Sønderjyske – OB

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lamine Yamal med karrierens første

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Vil gøre det onde ved Brøndby

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Henter 16-årig i FC København

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Bayern München besejrer Dortmund i drama

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

‘Jeg hadede verden’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation