MÜNCHEN (Tipsbladet): Hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at hente en sejr tirsdag aften mod Serbien, så kræver det, at man lukker ned for deres individualister.
Her råder Serbien over en rigtig dygtig en af slagsen i form af Dusan Tadic.
Selv om alderen efterhånden siger 35, så er Tadic stadig instrumental for både sit landshold og sin klub Fenerbahce. Tadic scorer mål, han laver assists, og han har efterhånden gjort det i en del år.
Det ved Pierre-Emile Højbjerg alt om. Danskeren spillede 50 kampe sammen med Tadic i to år i Southampton fra 2016 til 2018, og det er noget, som har sat et dybt indtryk hos Højbjerg.
Respekten fra den syv år yngre dansker er i hvert fald ikke til at tage fejl af, da han bliver spurgt ind til Dusan Tadic på pressemødet før tirsdagens kamp, og det er både på det personlige og fodboldmæssige plan.
– Hold kæft vi har brugt meget tid sammen! Jeg så ham meget som en storebror og en læremester. Han tog sig rigtig godt af mig, ikke kun i det spillemæssige, men lige så meget det der foregår her (i hovedet, red.). Der er han virkelig skarp, siger Højbjerg og fortsætter:
– Inden han tog til Ajax, snakkede vi lidt om det der med, at han skulle over til Ajax. Jeg havde talt med nogle, der også har haft noget med Ajax at gøre, og jeg fortalte dem, at for mig er han en spiller med en top mentalitet.
– Det viste han også i Ajax. Det var helt utroligt så mange mål, han var involveret i, og i hans første sæson gik de i semifinalen (i Champions League, red.), hvor han måske var deres bedste spiller. Så jeg er ikke overrasket over, at han gjorde det så godt, som han gjorde, lyder det fra Højbjerg.
Man må altså formode, at Tottenham-danskeren har gjort sine holdkammerater ekstra opmærksom på Dusan Tadic, for der er tale om en vaskeægte oplægger.
– Han er en spiller, der giver rigtig meget efter sidste aflevering. Han elsker at lave en assist. Det skal man være opmærksom på, siger han med en advarsel, inden han slutter af:
– Jeg har min dybeste respekt for Dusan.
Det var først efter deres fælles tid i Southampton, at Tadic for alvor fik tingene til at klikke. I 2018 skiftede han til Ajax, hvor han straks blev en nøglespiller. Før skiftet til Fenerbahce for et år siden nåede han at spille 241 kampe for den hollandske storklub, og her blev det til imponerende 105 mål og 121 oplæg.
I Fenerbahce blev det i den forgangne sæson til 16 scoringer og 16 oplæg i alle turneringer.
Om Tadic starter inde i morgendagens opgør må tiden vise. Han startede af taktiske årsager ude i Serbiens første EM-kamp mod England af taktiske årsager, men mod Slovenien var han tilbage i startopstillingen.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
En kæmpe sejr
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TOPNYHED