MÜNCHEN (Tipsbladet): Hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at hente en sejr tirsdag aften mod Serbien, så kræver det, at man lukker ned for deres individualister.
Her råder Serbien over en rigtig dygtig en af slagsen i form af Dusan Tadic.
Selv om alderen efterhånden siger 35, så er Tadic stadig instrumental for både sit landshold og sin klub Fenerbahce. Tadic scorer mål, han laver assists, og han har efterhånden gjort det i en del år.
Det ved Pierre-Emile Højbjerg alt om. Danskeren spillede 50 kampe sammen med Tadic i to år i Southampton fra 2016 til 2018, og det er noget, som har sat et dybt indtryk hos Højbjerg.
Respekten fra den syv år yngre dansker er i hvert fald ikke til at tage fejl af, da han bliver spurgt ind til Dusan Tadic på pressemødet før tirsdagens kamp, og det er både på det personlige og fodboldmæssige plan.
– Hold kæft vi har brugt meget tid sammen! Jeg så ham meget som en storebror og en læremester. Han tog sig rigtig godt af mig, ikke kun i det spillemæssige, men lige så meget det der foregår her (i hovedet, red.). Der er han virkelig skarp, siger Højbjerg og fortsætter:
– Inden han tog til Ajax, snakkede vi lidt om det der med, at han skulle over til Ajax. Jeg havde talt med nogle, der også har haft noget med Ajax at gøre, og jeg fortalte dem, at for mig er han en spiller med en top mentalitet.
– Det viste han også i Ajax. Det var helt utroligt så mange mål, han var involveret i, og i hans første sæson gik de i semifinalen (i Champions League, red.), hvor han måske var deres bedste spiller. Så jeg er ikke overrasket over, at han gjorde det så godt, som han gjorde, lyder det fra Højbjerg.
Man må altså formode, at Tottenham-danskeren har gjort sine holdkammerater ekstra opmærksom på Dusan Tadic, for der er tale om en vaskeægte oplægger.
– Han er en spiller, der giver rigtig meget efter sidste aflevering. Han elsker at lave en assist. Det skal man være opmærksom på, siger han med en advarsel, inden han slutter af:
– Jeg har min dybeste respekt for Dusan.
Det var først efter deres fælles tid i Southampton, at Tadic for alvor fik tingene til at klikke. I 2018 skiftede han til Ajax, hvor han straks blev en nøglespiller. Før skiftet til Fenerbahce for et år siden nåede han at spille 241 kampe for den hollandske storklub, og her blev det til imponerende 105 mål og 121 oplæg.
I Fenerbahce blev det i den forgangne sæson til 16 scoringer og 16 oplæg i alle turneringer.
Om Tadic starter inde i morgendagens opgør må tiden vise. Han startede af taktiske årsager ude i Serbiens første EM-kamp mod England af taktiske årsager, men mod Slovenien var han tilbage i startopstillingen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Medie peger på FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
José Mourinho klarmelder dansker
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER