Det startede i weekenden, hvor danske fodboldfans begyndte at få svar på, om deres billetter til EM-slutrunden, der blandt andet spilles i Parken, ville bestå, eller om deres billetter var blevet annulleret. Og for mange af dem, der har købt via DBU’s fanklub (5.000 pr. kamp), var det et negativt svar fra UEFA, der skar mere end halvdelen af billetterne væk.
Nu er næste fase i fordelingen af EM-billetter i gang, og billetholdere skal krydse alt, hvad der krydses, kan de næste dage.
16.000 billetter er købt via det neutrale EM-salg gennem UEFA til hver af de tre gruppekampe med dansk deltagelse, og det er dem, UEFA nu er begyndt at varsle.
UEFA startede mandag aften og vil frem til og med torsdag sende mails ud til folk, der får deres billetter annulleret.
Det skriver DBU her, og fankoordinator i unionen, Anders Hagen, forklarer:
– Det er en begivenhed, mange har glædet sig til. Det er jo ikke bare en billet, men en oplevelse for livet. UEFA er desværre sparsom med oplysninger, men skal jeg tage UEFA-brillerne på, foregår det nok på den her måde, fordi de har flere millioner billetter ude at svømme. For dem handler det om klarhed, og der er mange usikkerheder lige nu. Derfor annullerer de mange billetter, siger Anders Hagen til tipsbladet.dk.
Lige nu kan mange danskere altså bide negle og håbe på, at der ikke kommer en mail fra UEFA. Får man en mail om annullering af billetterne, er der ikke så meget at gøre. Men der kan komme få billetter i salg på et senere tidspunkt.
– Der kan komme ekstra billetter, men det kan være få dage før kampene. Det er ikke til at sige. Det kan være 20 billetter, det kan være 100. Der kan være udenlandske fans, der rammes af rejserestriktioner, og så kommer der i sidste øjeblik nogle få billetter ind, siger Anders Hagen.
DBU’s fankoordinator forklarer, at unionen ikke har noget at gøre med det neutrale billetsalg og derfor ikke kan tilgodese de danske fans. Det er UEFA, der administrerer de neutrale billetter.
Selv om man ikke har fået en mail fra UEFA på nuværende tidspunkt, kan der være dårligt nyt, hvis man logger ind på UEFA’s billetside. hvor man købte billetter til EM. Her kan der under billetkøbet stå “purchase to be refunded” – altså at man får pengene tilbage for købet – og det er svært at tolke på anden måde, end at man mister billetterne.
Mister man sine billetter, får man pengene tilbage.
Danmark huser som minimum 15.900 tilskuere til de fire kampe, der spilles i Parken, hvor de tre første er med dansk deltagelse.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Silkeborg-comeback giver håb
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
