FREUDENSTADT (Tipsbladet): – Hans største styrke er, at han er lidt loco. Hver gang han har været med mig på træningsbanen, så har han altid sparket den største stjerne ned.
Sådan lød det fra en imponeret Ståle Solbakken, da Danmark for halvanden uge siden mødte det norske landshold op til EM-slutrunden.
Kommentaren var rettet mod Morten Hjulmand, som Ståle Solbakken kender godt fra FC København-tiden, og danskeren kan tage det som en stor kompliment.
Det symboliserer nemlig meget godt, hvordan Morten Hjulmand har taget springet til nu at være starter for Danmark ved en EM-slutrunde. Der er en no nonsense måde i hans spil, som giver det danske landshold noget helt nyt inde centralt på midtbanen. Men da Morten Hjulmand tirsdag bliver spurgt ind til Ståle Solbakkens kommentar ved Danmarks træningslejr, så tager han hele situationen med et smil. Respekten er tydeligvis gensidig.
– Jeg har hørt mange ting fra Ståle i de samtaler, vi har haft, men det undrer mig ikke, at han kalder mig det, siger Hjulmand med et skævt smil og understreger:
– Hvis han kalder mig loco, tror jeg, at han er dobbelt så meget loco som mig!
Ståle Solbakken er da også særligt kendt for at have et heftigt temperament, og mon ikke at Morten Hjulmand har oplevet det på træningsbanen i det daglige tilbage i FCK-tiden. Da Tipsbladet og den danske presse taler med Hjulmand tirsdag, er alt form for aggressivitet pakket godt væk. Hjulmand er høflig, kigger en dybt i øjnene, når han svarer, og han takker for spørgsmålene.

Morten Hjulmand har det med at komme i dommerens sorte bog. I 30 ligakampe i den forgangne sæson noterede han sig for hele 12 gule kort, og han fik da også den gule billet mod Slovenien forleden.
Det fik ham også til at holde lidt igen inde på midtbanen, siger han et par dage efter.
– Når man får et gult kort, skal man være påpasselig, for så er man i farezonen for at få et rødt kort. Jeg er en meget aggressiv spiller, og da jeg får det gule kort, er det klart, at jeg ikke kan have den samme tilgang til duellerne, som jeg havde tidligere i kampen i fare for, hvis man får det røde kort, så der skulle man beherske sig selv.
– Jeg har fået mange gule kort i denne sæson, så det er noget, man skal lære, inden man tager den til stregen og eventuelt får et rødt kort. Det er klart, at der skulle jeg holde lidt igen, forklarer han.
Det skal dommeren huske på
I og med at Morten Hjulmand har det med at begå nogle frispark i kampens hede, så er han også en af de spillere, som skal være ekstra opmærksom på de nye regler ved denne slutrunde, hvor det kun er holdets anfører, som må tage dialogen med kampens dommer.
Den regel er Morten Hjulmand ikke nødvendigvis kæmpe tilhænger af, omend han synes, det er blevet håndteret godt indtil videre.
– Man skal huske på, at når man spiller fodbold, så har man en masse frustrationer i løbet af kampen, og det har man også med dommerkendelser. Det er en naturlig del af fodbolden, og det skal dommeren huske på.
– Hvad jeg har kunnet se indtil videre er, at de har været gode til at håndtere det, hvis nogle er kommet med nogle udbrud, hvilket er helt naturligt i løbet af kampen, fordi man har en masse følelser i kroppen. Man vil ud og vinde!
– Det skal de huske på og stadig have en samtale med spillerne, for det skal være en naturlig del af spillet, at man kan snakke med dommeren og høre, hvorfor han dømmer, som han gør, og det skal dommeren huske på.
Morten Hjulmand har indtil videre spillet otte A-landskampe for Danmark.
TOPNYHED – De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
Danske tenniskvinder rykker ned
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG