FREUDENSTADT (Tipsbladet): – Hans største styrke er, at han er lidt loco. Hver gang han har været med mig på træningsbanen, så har han altid sparket den største stjerne ned.
Sådan lød det fra en imponeret Ståle Solbakken, da Danmark for halvanden uge siden mødte det norske landshold op til EM-slutrunden.
Kommentaren var rettet mod Morten Hjulmand, som Ståle Solbakken kender godt fra FC København-tiden, og danskeren kan tage det som en stor kompliment.
Det symboliserer nemlig meget godt, hvordan Morten Hjulmand har taget springet til nu at være starter for Danmark ved en EM-slutrunde. Der er en no nonsense måde i hans spil, som giver det danske landshold noget helt nyt inde centralt på midtbanen. Men da Morten Hjulmand tirsdag bliver spurgt ind til Ståle Solbakkens kommentar ved Danmarks træningslejr, så tager han hele situationen med et smil. Respekten er tydeligvis gensidig.
– Jeg har hørt mange ting fra Ståle i de samtaler, vi har haft, men det undrer mig ikke, at han kalder mig det, siger Hjulmand med et skævt smil og understreger:
– Hvis han kalder mig loco, tror jeg, at han er dobbelt så meget loco som mig!
Ståle Solbakken er da også særligt kendt for at have et heftigt temperament, og mon ikke at Morten Hjulmand har oplevet det på træningsbanen i det daglige tilbage i FCK-tiden. Da Tipsbladet og den danske presse taler med Hjulmand tirsdag, er alt form for aggressivitet pakket godt væk. Hjulmand er høflig, kigger en dybt i øjnene, når han svarer, og han takker for spørgsmålene.

Morten Hjulmand har det med at komme i dommerens sorte bog. I 30 ligakampe i den forgangne sæson noterede han sig for hele 12 gule kort, og han fik da også den gule billet mod Slovenien forleden.
Det fik ham også til at holde lidt igen inde på midtbanen, siger han et par dage efter.
– Når man får et gult kort, skal man være påpasselig, for så er man i farezonen for at få et rødt kort. Jeg er en meget aggressiv spiller, og da jeg får det gule kort, er det klart, at jeg ikke kan have den samme tilgang til duellerne, som jeg havde tidligere i kampen i fare for, hvis man får det røde kort, så der skulle man beherske sig selv.
– Jeg har fået mange gule kort i denne sæson, så det er noget, man skal lære, inden man tager den til stregen og eventuelt får et rødt kort. Det er klart, at der skulle jeg holde lidt igen, forklarer han.
Det skal dommeren huske på
I og med at Morten Hjulmand har det med at begå nogle frispark i kampens hede, så er han også en af de spillere, som skal være ekstra opmærksom på de nye regler ved denne slutrunde, hvor det kun er holdets anfører, som må tage dialogen med kampens dommer.
Den regel er Morten Hjulmand ikke nødvendigvis kæmpe tilhænger af, omend han synes, det er blevet håndteret godt indtil videre.
– Man skal huske på, at når man spiller fodbold, så har man en masse frustrationer i løbet af kampen, og det har man også med dommerkendelser. Det er en naturlig del af fodbolden, og det skal dommeren huske på.
– Hvad jeg har kunnet se indtil videre er, at de har været gode til at håndtere det, hvis nogle er kommet med nogle udbrud, hvilket er helt naturligt i løbet af kampen, fordi man har en masse følelser i kroppen. Man vil ud og vinde!
– Det skal de huske på og stadig have en samtale med spillerne, for det skal være en naturlig del af spillet, at man kan snakke med dommeren og høre, hvorfor han dømmer, som han gør, og det skal dommeren huske på.
Morten Hjulmand har indtil videre spillet otte A-landskampe for Danmark.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Medier fælder hård dom
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub