Mikkel Damsgaard spillede falsk 9’er for Danmark, da det endte med et nederlag på 1-2 til Belgien i den anden gruppekamp, og selv om Danmark nu står på nul point efter de to første kampe, er der stadig muligheder for at komme videre.
I opgøret var der mange store præstationer – ikke mindst i front, hvor Mikkel Damsgaard, bare 20 år, stemplede ind og leverede en forrygende præstation.
Også Hjulmand var imponeret.
– Damsinho kalder jeg ham. Jeg har set “Dams”, siden ham kom fra Jyllinge til FC Nordsjælland, og dengang spillede han også sådan.
– Jeg har set i træning, at han er en fodboldspiller, der bare går ud og spiller, som han altid har gjort. Han er ligeglad mod hvem. Det er en super spiller, Damsinho, lyder det fra den danske landstræner.
Der var i øvrigt også ros til en af modstanderens spiller, nemlig Romelu Lukaku, der tydeligt også var rørt under kampen, efter Christian Eriksen altså kollapsede i lørdags og i dag blev hyldet under kampen.
– Lukaku er et stort menneske, og han er venner med Christian. Det siger meget. Alle os i spillet hænger sammen. Vi er en fodbldfamilie
Selv om Danmark står noteret for nul point, er Kasper Hjulmand fuld af fortrøstning forud for kampen mandag.
– Jeg må sige, som jeg også sagde til spillerne, jeg er kun skuffet over resultat. Det er vanvittigt ikke at få noget med fra kampen. Stor respekt for den her gruppe. De besidder alle kraft og kvalitet, når de bare fire dage efter, de var lige ved at miste en af deres bedste venner, kunne samle sig op og gennemføre kampen. Og gå ud og totalt dominere verdens nummer et. Det afkræver respekt fra min side.
– Og så vil jeg gerne sige tusind tak for den opbakning, vi har fået hele dagen. Hele landet har givet os så meget opbakning. Vi har haft Christian i hovederne og i hjertet, og selv om der venter nogle svære uger, vil vi altid være der for Christian. Det er temaet i aften. Så samler vi os og går i gang med at forberede mod russerne. Vi er ikke færdige – vi angriber igen, sagde Hjulmand.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
OPTAKT
Brighton – Manchester United
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
