Hjulmand giver landsholdets yngste et nyt kælenavn

Kasper Hjulmand har opfundet et nyt kælenavn til landsholdet nye stjerne, Mikkel Damsgaard.



Mikkel Damsgaard spillede falsk 9’er for Danmark, da det endte med et nederlag på 1-2 til Belgien i den anden gruppekamp, og selv om Danmark nu står på nul point efter de to første kampe, er der stadig muligheder for at komme videre.

I opgøret var der mange store præstationer – ikke mindst i front, hvor Mikkel Damsgaard, bare 20 år, stemplede ind og leverede en forrygende præstation.

Også Hjulmand var imponeret.

– Damsinho kalder jeg ham. Jeg har set “Dams”, siden ham kom fra Jyllinge til FC Nordsjælland, og dengang spillede han også sådan. 

– Jeg har set i træning, at han er en fodboldspiller, der bare går ud og spiller, som han altid har gjort. Han er ligeglad mod hvem. Det er en super spiller, Damsinho, lyder det fra den danske landstræner.

Der var i øvrigt også ros til en af modstanderens spiller, nemlig Romelu Lukaku, der tydeligt også var rørt under kampen, efter Christian Eriksen altså kollapsede i lørdags og i dag blev hyldet under kampen.

– Lukaku er et stort menneske, og han er venner med Christian. Det siger meget. Alle os i spillet hænger sammen. Vi er en fodbldfamilie

Selv om Danmark står noteret for nul point, er Kasper Hjulmand fuld af fortrøstning forud for kampen mandag.

– Jeg må sige, som jeg også sagde til spillerne, jeg er kun skuffet over resultat. Det er vanvittigt ikke at få noget med fra kampen. Stor respekt for den her gruppe. De besidder alle kraft og kvalitet, når de bare fire dage efter, de var lige ved at miste en af deres bedste venner, kunne samle sig op og gennemføre kampen. Og gå ud og totalt dominere verdens nummer et. Det afkræver respekt fra min side.

– Og så vil jeg gerne sige tusind tak for den opbakning, vi har fået hele dagen. Hele landet har givet os så meget opbakning. Vi har haft Christian i hovederne og i hjertet, og selv om der venter nogle svære uger, vil vi altid være der for Christian. Det er temaet i aften. Så samler vi os og går i gang med at forberede mod russerne. Vi er ikke færdige – vi angriber igen, sagde Hjulmand.

Læs Tipsbladets karakterer fra ogøret mod Belgien her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Brøndby har været i dialog med VM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Er han løsningen i AGF?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss åben for lejeaftaler