Mikkel Damsgaard spillede falsk 9’er for Danmark, da det endte med et nederlag på 1-2 til Belgien i den anden gruppekamp, og selv om Danmark nu står på nul point efter de to første kampe, er der stadig muligheder for at komme videre.
I opgøret var der mange store præstationer – ikke mindst i front, hvor Mikkel Damsgaard, bare 20 år, stemplede ind og leverede en forrygende præstation.
Også Hjulmand var imponeret.
– Damsinho kalder jeg ham. Jeg har set “Dams”, siden ham kom fra Jyllinge til FC Nordsjælland, og dengang spillede han også sådan.
– Jeg har set i træning, at han er en fodboldspiller, der bare går ud og spiller, som han altid har gjort. Han er ligeglad mod hvem. Det er en super spiller, Damsinho, lyder det fra den danske landstræner.
Der var i øvrigt også ros til en af modstanderens spiller, nemlig Romelu Lukaku, der tydeligt også var rørt under kampen, efter Christian Eriksen altså kollapsede i lørdags og i dag blev hyldet under kampen.
– Lukaku er et stort menneske, og han er venner med Christian. Det siger meget. Alle os i spillet hænger sammen. Vi er en fodbldfamilie
Selv om Danmark står noteret for nul point, er Kasper Hjulmand fuld af fortrøstning forud for kampen mandag.
– Jeg må sige, som jeg også sagde til spillerne, jeg er kun skuffet over resultat. Det er vanvittigt ikke at få noget med fra kampen. Stor respekt for den her gruppe. De besidder alle kraft og kvalitet, når de bare fire dage efter, de var lige ved at miste en af deres bedste venner, kunne samle sig op og gennemføre kampen. Og gå ud og totalt dominere verdens nummer et. Det afkræver respekt fra min side.
– Og så vil jeg gerne sige tusind tak for den opbakning, vi har fået hele dagen. Hele landet har givet os så meget opbakning. Vi har haft Christian i hovederne og i hjertet, og selv om der venter nogle svære uger, vil vi altid være der for Christian. Det er temaet i aften. Så samler vi os og går i gang med at forberede mod russerne. Vi er ikke færdige – vi angriber igen, sagde Hjulmand.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
