Hjulmand giver landsholdets yngste et nyt kælenavn

Kasper Hjulmand har opfundet et nyt kælenavn til landsholdet nye stjerne, Mikkel Damsgaard.



Mikkel Damsgaard spillede falsk 9’er for Danmark, da det endte med et nederlag på 1-2 til Belgien i den anden gruppekamp, og selv om Danmark nu står på nul point efter de to første kampe, er der stadig muligheder for at komme videre.

I opgøret var der mange store præstationer – ikke mindst i front, hvor Mikkel Damsgaard, bare 20 år, stemplede ind og leverede en forrygende præstation.

Også Hjulmand var imponeret.

– Damsinho kalder jeg ham. Jeg har set “Dams”, siden ham kom fra Jyllinge til FC Nordsjælland, og dengang spillede han også sådan. 

– Jeg har set i træning, at han er en fodboldspiller, der bare går ud og spiller, som han altid har gjort. Han er ligeglad mod hvem. Det er en super spiller, Damsinho, lyder det fra den danske landstræner.

Der var i øvrigt også ros til en af modstanderens spiller, nemlig Romelu Lukaku, der tydeligt også var rørt under kampen, efter Christian Eriksen altså kollapsede i lørdags og i dag blev hyldet under kampen.

– Lukaku er et stort menneske, og han er venner med Christian. Det siger meget. Alle os i spillet hænger sammen. Vi er en fodbldfamilie

Selv om Danmark står noteret for nul point, er Kasper Hjulmand fuld af fortrøstning forud for kampen mandag.

– Jeg må sige, som jeg også sagde til spillerne, jeg er kun skuffet over resultat. Det er vanvittigt ikke at få noget med fra kampen. Stor respekt for den her gruppe. De besidder alle kraft og kvalitet, når de bare fire dage efter, de var lige ved at miste en af deres bedste venner, kunne samle sig op og gennemføre kampen. Og gå ud og totalt dominere verdens nummer et. Det afkræver respekt fra min side.

– Og så vil jeg gerne sige tusind tak for den opbakning, vi har fået hele dagen. Hele landet har givet os så meget opbakning. Vi har haft Christian i hovederne og i hjertet, og selv om der venter nogle svære uger, vil vi altid være der for Christian. Det er temaet i aften. Så samler vi os og går i gang med at forberede mod russerne. Vi er ikke færdige – vi angriber igen, sagde Hjulmand.

Læs Tipsbladets karakterer fra ogøret mod Belgien her.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Nordsjælland – AGF