– Jeg taler aldrig nogensinde om det

Kasper Schmeichel er forberedt på, at EM kan byde på én eller flere straffesparkskonkurrencer.



Da Danmark røg ud af VM-slutrunden i 2018, var det efter straffesparkskonkurrence. De senere finalister fra Kroatien ekspederede som bekendt de rød-hvide ud af turneringen.

Nu kan én eller flere gysere fra 11-meter-pletten vente lige om hjørnet. 

EM går i gang på lørdag for Danmarks vedkommende, og hvis landsholdet går videre fra gruppen, kan straffesparkskonkurrencer komme i spil. I den forbindelse har Danmark en utrolig dygtig målmand i Kasper Schmeichel.

Han vil dog ikke løfte noget af sløret for sine forberedelser til den helt særlige disciplin.

– Jeg snakker ikke om straffespark. Aldrig nogensinde. Kan du finde ét sted, hvor jeg har gjort det?, siger Kasper Schmeichel.

Hvorfor gør du ikke det?

– Det ville da være dumt at give noget væk. 

Den danske landsholdsmålmand vil til gengæld gerne sætte en masse superlativer på, hvor meget han glæder sig til at spille tre EM-kampe på hjemmebane i Parken.

– Det er en unik følelse, det er ikke noget, vi har prøvet før. Det at kunne være i de her omgivelser er fantastisk. At vågne op og skulle i Parken for at spille en slutrundekamp er unikt, og det er noget, jeg helt sikkert ikke kommer til at prøve igen i min karriere, siger Kasper Schmeichel.

Kasper Schmeichels konkurrenter på landsholdet er Frederik Rønnow og Jonas Lössl, men der er ikke den mindste tvivl om, at det er Schmeichel, der skal vogte målet under EM.

Han fastslår, at han har den største respekt for sine to rivaler.

– Jeg har stået i alle positioner i den her målmandsgruppe. Jeg har været tredjevalg, jeg har været andetvalg, og jeg har været førstevalg. Jeg forstår og respekterer hver eneste position i den.

– Rollen som reservemålmand er uden tvivl den sværeste på et fodboldhold. Man er nødt til at træne for fuld gas og være klar til at spille på kampdage, men du får ikke den forløsning, det er at spille kampen. Det er både fysisk og mentalt utrolig svært. Jeg har ikke andet end kæmpe respekt for de målmænd, der udfylder de roller. Jeg har som sagt selv udfyldt den rolle i mange år, slutter Kasper Schmeichel.

Danmark møder Finland på lørdag klokken 18.00. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

UEFA med vild ændring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men