– Jeg taler aldrig nogensinde om det

Kasper Schmeichel er forberedt på, at EM kan byde på én eller flere straffesparkskonkurrencer.



Da Danmark røg ud af VM-slutrunden i 2018, var det efter straffesparkskonkurrence. De senere finalister fra Kroatien ekspederede som bekendt de rød-hvide ud af turneringen.

Nu kan én eller flere gysere fra 11-meter-pletten vente lige om hjørnet. 

EM går i gang på lørdag for Danmarks vedkommende, og hvis landsholdet går videre fra gruppen, kan straffesparkskonkurrencer komme i spil. I den forbindelse har Danmark en utrolig dygtig målmand i Kasper Schmeichel.

Han vil dog ikke løfte noget af sløret for sine forberedelser til den helt særlige disciplin.

– Jeg snakker ikke om straffespark. Aldrig nogensinde. Kan du finde ét sted, hvor jeg har gjort det?, siger Kasper Schmeichel.

Hvorfor gør du ikke det?

– Det ville da være dumt at give noget væk. 

Den danske landsholdsmålmand vil til gengæld gerne sætte en masse superlativer på, hvor meget han glæder sig til at spille tre EM-kampe på hjemmebane i Parken.

– Det er en unik følelse, det er ikke noget, vi har prøvet før. Det at kunne være i de her omgivelser er fantastisk. At vågne op og skulle i Parken for at spille en slutrundekamp er unikt, og det er noget, jeg helt sikkert ikke kommer til at prøve igen i min karriere, siger Kasper Schmeichel.

Kasper Schmeichels konkurrenter på landsholdet er Frederik Rønnow og Jonas Lössl, men der er ikke den mindste tvivl om, at det er Schmeichel, der skal vogte målet under EM.

Han fastslår, at han har den største respekt for sine to rivaler.

– Jeg har stået i alle positioner i den her målmandsgruppe. Jeg har været tredjevalg, jeg har været andetvalg, og jeg har været førstevalg. Jeg forstår og respekterer hver eneste position i den.

– Rollen som reservemålmand er uden tvivl den sværeste på et fodboldhold. Man er nødt til at træne for fuld gas og være klar til at spille på kampdage, men du får ikke den forløsning, det er at spille kampen. Det er både fysisk og mentalt utrolig svært. Jeg har ikke andet end kæmpe respekt for de målmænd, der udfylder de roller. Jeg har som sagt selv udfyldt den rolle i mange år, slutter Kasper Schmeichel.

Danmark møder Finland på lørdag klokken 18.00. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Uruguay – Kap Verde

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Superliga-boss med spændende transfermelding