Kane: Derfor er England bedre end ved VM

England nåede semifinalen ved VM i 2018, men det er et endnu bedre engelsk landshold, der kommer til EM 2020, mener Harry Kane.



For tre år siden røg England ud i VM-semifinalen mod Kroatien, og på søndag får de mulighed for revanche, når de to hold mødes i deres første EM-kamp.

Englænderne er efterhånden notorisk kendt som et “lige-ved-og-næsten-hold” i de store slutrunder, hvor det ikke er blevet til en titel ved hverken EM eller VM, siden de vandt verdensmesterskabet helt tilbage i 1966.

Men ved verdensmesterskabet i Rusland i 2018 førte Gareth Southgate langt om længe det engelske landshold videre fra en kvartfinale for første gange i 22 år.

Det kan han meget vel gå hen og gøre endnu bedre ved det forsinkede EM, hvis man spørger Englands helt store spiller Harry Kane. Han føler, at England står i en bedre position end ved VM for tre år siden-

– Det skulle jeg mene. Vi står formentlig i en bedre position, siger han ifølge Sky Sports til den officielle podcast for det engelske landshold.

– Før VM-slutrunden vidste vi ikke helt, hvor vi var som hold, men vi præsterede ganske godt og leverede da det gjaldt. Nu føler jeg, at vi har mere erfaring, spillere i de største kampe for deres klubber, og selvfølgelig spillere der har nået langt ved VM.

Det tilsammen giver ifølge Harry Kane det engelske hold en ballast, der sammen med hårdt arbejde, kan føre dem langt.

– Vi har ikke vundet en turnering som land i lang, lang tid, så der skal være en god mentalitet hele vejen igennem turneringen, da der venter en lang, hård rejse frem mod de afgørende kampe.

– Der er selvfølgelig lidt mere pres på i år, end der var ved VM. Men vi skal bare se frem til udfordringen.

England er havnet i gruppe D med Skotland, Tjekkiet og altså Kroatien.





Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

De viser interesse for Lyngby-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe