Griller hollandsk landstræner: Det er så dumt

Den tidligere danske landsholdsspiller Kenneth Perez er ikke imponeret over Frank de Boers måde at udtage det hollandske landshold på.



Den hollandske landstræner, Frank de Boer, er blevet kritiseret for den måde, han valgte at offentliggøre udtagelsen af den hollandske EM-trup på.

På pressekonferencen i forbindelse med offentliggørelsen af truppen fortalte han, at han havde ringet til de spillere, der havde været tæt på, men ikke var blevet udtaget. Det viste sig ikke at være helt sandt. 

For eksempel måtte Mainz-spilleren Jeremiah St. Juste høre fra en journalist, at han ikke var udtaget, mens Aston Villas Anwar El Ghazi fik beskeden over sms, mens han var med i tv-programmet Shirtje Ruilen, der bedst oversættes til “trøjebyt”.

– Ved han overhovedet, hvor vigtigt et europamesterskab er for en spiller? Det burde han vide som tidligere spiller. Og hvordan får du så lige beskeden om, at du ikke skal med? Via sms. det er uheldigt, at det lige kom midt i interviewet, men du kan i det mindste give et kald. Hvis de taber den første kamp, så vil det her gnave endnu mere, understreger Kenneth Perez i programmet Voetbalpraat på hollandske ESPN.

På det omtalte pressemøde forsvarede Frank de Boer også udtagelsen af Manchester United-spilleren Donny Van de Beek ved at understrege, at midtbanespilleren havde spillet ikke mindre end 4000 minutter denne sæson. Det var heller ikke helt rigtigt, og den hollandske landstræner måtte efterfølgende trække i land og forklare, at han havde kigget i den forkerte kolonne.

– Han kiggede i den forkerte kolonne … Hvis han havde tænkt sig en lille smule om, så kunne han have regnet ud, at det ikke var tilfældet. Det er bare dumt.

Ifølge den tidligere danske fodboldspiller så er der kun én måde at få alt det her ud af verden på. Gør det godt ved EM.

– Så hører han ikke om det mere. Men det er sløset. Alt hvad han gør som den ansvarlige, det ser spillerne, og det tager de med. Han har kvaliteterne og hans fodboldviden er stor. Men det her var virkelig slemt, lød det fra Kenneth Perez, der også nåede at lange ud efter PR-afdelingen i det hollandske fodboldforbund:

– Hvad med den PR-afdeling? Det var pinligt. PINLIGT! Jeg kan forstå, at de ser andre klubber med lækre videoer og tænker: det vil vi også. Men så gør det ordentligt. Det her er en EM-udvælgelse. Ikke et underholdningsprogram. Giv dog spillerne ordentlig besked.

Landsholdsudtagelsen er langt fra det eneste problem, der har ramt den hollandske EM-optakt. Truppen er ramt af coronasmitte, og en af landsholdets spiller har også været kritiseret for sin kommentar om vaccinen.





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Dansk målsluger skifter til topklub

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Ekspert: Det mest positive for FCK

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Zorniger i chok: Er det en joke?

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

– Det var en skuffelse



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Nægtet Brøndby-skifte

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København