NU GÅR DET løs!
EM er her, og jeg kan love jer for, at jeg er klar.
Jeg glæder mig og er optimistisk. Det kan jeg mærke, at befolkningen også er, når jeg taler med folk rundt omkring i landet.
Kasper Hjulmands mandskab udstråler også, at de er klar til at smadre igennem i Tyskland og kæmpe alt for den rød-hvide trøje. Af tre grunde:
- Vi ser et landshold, der spiller fremad og scorer fem mål i to træningskampe mod Sverige og Norge. De vil bevise, hvor gode de er!
- Vi ser et landshold, der har spillere, som kan trække de andre med. Det er Joachim Andersen, det er Morten Hjulmand, og det er Alexander Bah. De har en energi og udstråling, som trækker medspillerne med. De skal simpelthen starte, Hjulmand!
- Vi har set glimt af den gamle Pierre-Emile Højbjerg, og Andreas Christensen har vist sig fra sin gode side. Noget af det, der gjorde, at Danmark kom til semifinalen i 2021.
AT OPTIMISMEN kommer fra mig overrasker måske. Jeg har været ude med riven om Kasper Hjulmands trupvalg, og jeg har været bekymret for landsholdets vegne. Jeg er blevet kaldt en af landsholdets store kritikere.
Det betragter jeg ikke mig selv som. Jeg betragter mig selv som en kæmpefan af landsholdet. Med stort K. Men jeg har også store forventninger til landsholdet.
Det er ikke forventninger, jeg har hevet ud af den blå luft. Mine forventninger tager udgangspunkt i det, vi har set fra landsholdet. Vi har spillere fra de allerstørste adresser. Spillere, der koster over en halv milliard. Spillere, der har været i semifinalen ved EM. Spillere med over 100 landskampe.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Mine forventninger til de spillere – krydret med de talentfulde unge, vi har oven i hatten – er store og retfærdige. Når jeg ser, at de ikke performer, er det klart, at der vil komme kritik og debat. Man må gerne kalde mig en kritiker – men det bunder i, hvad jeg ser.
JEG SAGDE OGSÅ i Tipsbladets EM-show torsdag, at Hjulmand er til eksamen denne sommer og har kniven for struben. Det tror jeg også, at han selv er klar over, for det er man som træner til en slutrunde.
Så hvad vil en succes være?
Succeskriteriet er ikke, at vi skal komme så eller så langt. Vi skal allesammen kunne mærke landsholdet og se forbedringer. Vi skal se, at landsholdet udvikler sig. Det skal vi kunne se under Kasper Hjulmand.
Og de krav stiller vi til Hjulmand – fordi han har vist det! I sommeren 2021 viste han, hvad det er, han kan som træner. Det er det, vi forventer af ham nu. Vi vil se hans filosofi, hans kærlighed til fodbolden og til landsholdet stråle igennem ham og spillerne. Vi vil se dem give alt for trøjen. Lav svinestregen og træk det gule kort, løb de ekstra meter, tag chancen og spark på mål og giv den hele armen. Dét er kravet!
HER VIL JEG også rose vores kære landstræner. “Vi drømmer om at vinde. At stå som i ’92”, sagde han til Tipsbladet i maj. Og det er den helt rette indstilling!
Vi må ikke tage afsted og sige, at vi er tilfredse med dit eller dat. Nej! Vi drømmer stort! Om det helt store! Dér skal vi starte. Vi skal tage afsted med overbevisningen om, at i Tyskland skal vi præsentere Danmark fra dets bedste side. Vi vil ikke begrænse os og sige, at vi er tilfredse med noget, for hvis Danmark spiller op til sit bedste, kan det blive den helt store triumf.
Jeg har heldigvis selv prøvet at være til slutrunder med Danmark. At man kan tage afsted er historisk. Det er en af de allerstørste oplevelser, man overhovedet kan få som fodboldspiller. Man er samlet som hold, og i to år har man kæmpet for at kvalificere sig. Følelsen af endelig at komme derned og sidde med et hold, hvor man har været fælles om at kvalificere sig… Det er enestående!
Og så skal spillerne huske, hvor stort det er. Man kan blive legender. Man kan skrive historie for sit land. Vi kan jo alle huske, hvor vi var i 1992, da Flemming Povlsen, Brian Laudrup og det danske landshold vandt guld i Sverige. Det skal I have for øje! Med succes skriver man sig i historiebøgerne. For sit danske landshold. Det bliver ikke større!
DET ER HELLER ikke svært at sætte sig op til, når man ser den enorme opbakning, landsholdet har.
Vi så fansene sige farvel i Tivoli. Vi så dem i Helsingør. Vi ved, der kommer 100.000 danskere derned. Det skal man tage med som spiller, at de er der for at beskytte landsholdet og minde om fællesskabet!
Da jeg var til VM i Sydkorea i 2002, kan jeg garantere, at vi alle – lige fra Ebbe Sand og Jon Dahl til Stig Tøfting og jeg – kiggede rundt på stadion og altid fandt Dannebrog. Det giver bare en følelse i maven, som er helt speciel.
Så jer fans, der rejser derned: I skal LARME og være SYNLIGE!
I skal sørge for, at vores spillere ser jer, for det virker, at der er et dannebrog og en rød-hvid-trøje og en klaphat. Det giver et enormt løft. Det er noget det, jeg glæder mig så meget til at se og mærke.
God slutrunde, alle – og kom så, Danmark!
DBU går på jagt efter fans bag banner
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
– En humørdræber
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
