Konge-kasse sikrer Schweiz vigtigt EM-point

Trods prygl af Tyskland i åbningskampen lever Skotlands chancer ved EM efter 1-1 onsdag mod Schweiz.



Skotland kan stadig drømme om en EM-ottendedelsfinale, og Schweiz er så godt som sikker på at nå så langt, efter at de to hold spillede 1-1 onsdag aften i gruppe A.

Med fire point efter to kampe skal nærmest alt gå galt, hvis ikke Schweiz som minimum skal blive blandt de fire bedste gruppetreere, der går videre fra gruppen. Man møder i sidste gruppekamp Tyskland.

Efter at være blevet klædt fuldstændig af mod tyskerne i åbningskampen fik Skotland bevist, at man har våben at byde ind med ved EM. Og med pointet kan man med en sejr over pointløse Ungarn også bringe sig på fire point.

Schweiz formåede slet ikke at dominere kampen mod Skotland, som holdet ellers havde gjort mod Ungarn. Skotterne kom sågar frem til flere udmærkede chancer hele vejen igennem.

De ellers teknisk stærke schweizere lavede flere fejl end vanligt. Det gav gode betingelser for skotsk kontraspil, og det blev udnyttet efter 13 minutter.

Skotland kom afsted med et halvt hold i en omstilling, og selv om Scott McTominays afslutning var sløj, endte det i et føringsmål.

Keeper Yann Sommer lagde an til at gribe bolden, men for snuden af ham svingede Fabian Schär foden og rettede bolden forbi sin egen målmand.

Målet vækkede schweizerne en smule, men der skulle en blunder i skotternes forsvar og et drømmehug fra Xherdan Shaqiri til for at fremtvinge en udligning.

Efter 26 minutter endte en skotsk fejlaflevering hos ham, og fra 20 meter klappede han resolut bolden op i nærmeste hjørne. Klassemål af Shaqiri.

De næste minutter pressede Schweiz på, men 1-1 ved pausen afspejlede fint en lige første halvleg.

I en kamp, som havde mere energi og vilje end teknisk flot fodbold, lykkedes det aldrig Schweiz at få kampen til at sætte sig. Og det var klart til Skotlands fordel.

Schweiz havde chancerne til at komme i front, men midtvejs i anden halvleg afholdt kun stolpen skotterne fra at komme på 2-1.

Selv om begge hold kunne være tjent med uafgjort, gik begge efter sejren til det sidste.

Spillet bølgede frem og tilbage, og det var mest de mange fejl som følge af teknisk lavt niveau, som gjorde, at der ikke kom et sejrsmål.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Klubboss raser efter skandalescener

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney