Skotland kan stadig drømme om en EM-ottendedelsfinale, og Schweiz er så godt som sikker på at nå så langt, efter at de to hold spillede 1-1 onsdag aften i gruppe A.
Med fire point efter to kampe skal nærmest alt gå galt, hvis ikke Schweiz som minimum skal blive blandt de fire bedste gruppetreere, der går videre fra gruppen. Man møder i sidste gruppekamp Tyskland.
Efter at være blevet klædt fuldstændig af mod tyskerne i åbningskampen fik Skotland bevist, at man har våben at byde ind med ved EM. Og med pointet kan man med en sejr over pointløse Ungarn også bringe sig på fire point.
Schweiz formåede slet ikke at dominere kampen mod Skotland, som holdet ellers havde gjort mod Ungarn. Skotterne kom sågar frem til flere udmærkede chancer hele vejen igennem.
De ellers teknisk stærke schweizere lavede flere fejl end vanligt. Det gav gode betingelser for skotsk kontraspil, og det blev udnyttet efter 13 minutter.
Skotland kom afsted med et halvt hold i en omstilling, og selv om Scott McTominays afslutning var sløj, endte det i et føringsmål.
Keeper Yann Sommer lagde an til at gribe bolden, men for snuden af ham svingede Fabian Schär foden og rettede bolden forbi sin egen målmand.
Målet vækkede schweizerne en smule, men der skulle en blunder i skotternes forsvar og et drømmehug fra Xherdan Shaqiri til for at fremtvinge en udligning.
Efter 26 minutter endte en skotsk fejlaflevering hos ham, og fra 20 meter klappede han resolut bolden op i nærmeste hjørne. Klassemål af Shaqiri.
De næste minutter pressede Schweiz på, men 1-1 ved pausen afspejlede fint en lige første halvleg.
I en kamp, som havde mere energi og vilje end teknisk flot fodbold, lykkedes det aldrig Schweiz at få kampen til at sætte sig. Og det var klart til Skotlands fordel.
Schweiz havde chancerne til at komme i front, men midtvejs i anden halvleg afholdt kun stolpen skotterne fra at komme på 2-1.
Selv om begge hold kunne være tjent med uafgjort, gik begge efter sejren til det sidste.
Spillet bølgede frem og tilbage, og det var mest de mange fejl som følge af teknisk lavt niveau, som gjorde, at der ikke kom et sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED