Skotland kan stadig drømme om en EM-ottendedelsfinale, og Schweiz er så godt som sikker på at nå så langt, efter at de to hold spillede 1-1 onsdag aften i gruppe A.
Med fire point efter to kampe skal nærmest alt gå galt, hvis ikke Schweiz som minimum skal blive blandt de fire bedste gruppetreere, der går videre fra gruppen. Man møder i sidste gruppekamp Tyskland.
Efter at være blevet klædt fuldstændig af mod tyskerne i åbningskampen fik Skotland bevist, at man har våben at byde ind med ved EM. Og med pointet kan man med en sejr over pointløse Ungarn også bringe sig på fire point.
Schweiz formåede slet ikke at dominere kampen mod Skotland, som holdet ellers havde gjort mod Ungarn. Skotterne kom sågar frem til flere udmærkede chancer hele vejen igennem.
De ellers teknisk stærke schweizere lavede flere fejl end vanligt. Det gav gode betingelser for skotsk kontraspil, og det blev udnyttet efter 13 minutter.
Skotland kom afsted med et halvt hold i en omstilling, og selv om Scott McTominays afslutning var sløj, endte det i et føringsmål.
Keeper Yann Sommer lagde an til at gribe bolden, men for snuden af ham svingede Fabian Schär foden og rettede bolden forbi sin egen målmand.
Målet vækkede schweizerne en smule, men der skulle en blunder i skotternes forsvar og et drømmehug fra Xherdan Shaqiri til for at fremtvinge en udligning.
Efter 26 minutter endte en skotsk fejlaflevering hos ham, og fra 20 meter klappede han resolut bolden op i nærmeste hjørne. Klassemål af Shaqiri.
De næste minutter pressede Schweiz på, men 1-1 ved pausen afspejlede fint en lige første halvleg.
I en kamp, som havde mere energi og vilje end teknisk flot fodbold, lykkedes det aldrig Schweiz at få kampen til at sætte sig. Og det var klart til Skotlands fordel.
Schweiz havde chancerne til at komme i front, men midtvejs i anden halvleg afholdt kun stolpen skotterne fra at komme på 2-1.
Selv om begge hold kunne være tjent med uafgjort, gik begge efter sejren til det sidste.
Spillet bølgede frem og tilbage, og det var mest de mange fejl som følge af teknisk lavt niveau, som gjorde, at der ikke kom et sejrsmål.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER