Kroatien er færdig ved EM i fodbold, men det kunne nemt være gået anderledes, mener den kroatiske landstræner, Zlatko Dalic.
Mandag aften så han sit hold tabe 3-5 til Spanien i Parken i København. Forinden havde Kroatien ellers sendt kampen i forlænget spilletid med to sene mål, men ifølge Dalic blev kroaternes egne fejl afgørende.
– Ved målene lavede vi tre store fejl, og Spanien er et godt hold, som vil udnytte enhver chance, som vi giver dem ved at lave fejl, siger han.
– Jeg er ked af det på fansenes vegne, og jeg er ked af det på spillernes vegne. De gav alt, hvad de kunne i de 90 minutter for at få et stort resultat.
Få minutter inde i den forlængede spilletid var Kroatien tæt på at føre sit momentum videre fra den ordinære kamp, da Andrej Kramaric fik en stor chance.
Angriberens forsøg blev dog af klaret Unai Simon, som diskede op med en stor redning i det spanske mål.
– Chancen, vi missede ved 3-3, var afgørende. Hvis vi havde scoret der, ville det have været helt anderledes, siger Zlatko Dalic.
Kort efter forsømte Kroatiens forsvar at dække Álvaro Morata op, og i fri position kunne angriberen sende spanierne på 4-3.
Kampen blev afgjort, da Kroatiens forsvar lod Mikel Oyarzabal stå fri til at score kampens sidste mål.
Kroatien kom videre fra gruppen med en 3-1-sejr over Skotland efter kun at have fået et point i sine første to kampe.
Holdet nåede VM-finalen i 2018, men siden dengang er en række af de største profiler stoppet. Det vides ikke, om endnu flere har tænkt sig at meddele et landsholdsstop i kølvandet på mandagens farvel til EM.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
