Italiensk læge: Eriksen kan blive den første

Det faktum, at Christian Eriksen skal have indopereret en ICD-enhed, betyder ikke nødvendigvis, at han ikke kan spille videre for Inter. Men italiensk hjertelæge kender ikke andre, der spiller professionelt med en hjertestarter.



Torsdag formiddag blev vi lidt klogere på, hvad der venter Christian Eriksen og hans hjerte. Han skal have indopereret en ICD-enhed, som også kaldes en defibrillator eller hjertestarter. Den skal give hans hjerte stød, hvis det igen stopper.

Onsdag skrev vi på tipsbladet.dk, at reglerne for topsportsfolk med hjerteproblemer er strengene i Italien end de fleste andre steder. Spørgsmålet er derfor, hvad dagens besked om ICD-enheden betyder i relation til de italienske regler og Eriksens fremtid i Inter.

Ifølge Alessandro Zorzi, der er professor ved universitetet i Padova og har specialiseret sig i kardiologi og sport, kan de både være godt og skidt nyt.

– Det er ikke overraskende. Efter et hjertestop er det ret normalt at få en defibrillator indopereret. Defibrillatoren er der for at redde hans liv, hvis det sker igen, siger Zorzi.

– Hvorvidt han igen kan spille i Italien eller ej afhænger ikke af defibrillatoren, men af det, der forårsagede hjertestoppet. Det kender vi ikke endnu. I teorien er det ikke 100 procent udelukket på grund af defibrillatoren alene. Det afhænger af, hvad undersøgelserne viser.

Som professor Zorzi forklarede i går, skal alle atleter i Italien godkendes af en læge med speciale i sport. Det er vedtaget ved lov. Lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.

Reglerne er ikke lige så stramme i alle lande som i Italien. Eksempelvis spiller Eriksens tildigere Ajax-holdkammerat Daley Blind med en ICD-enhed. Ståle Solbakken kunne også i sin tid have valgt at fortsætte, men tog selv beslutningen om at stoppe.

Spørgsmålet er så, om Christian Eriksen selv kan vælge, om han vil spille videre i Inter, eller om lægerne vælger for ham. Hvis han fortsætter, vil det være et særsyn i Serie A.

– Jeg kan ikke huske andre eksempler i Italien med professionelle med en defibrillator, men det betyder ikke, at han ikke bliver den første. Et hold af eksperter skal se på data, hvad de fandt ud af på sygehuset, og hvad der forårsagede hjertestoppet, forklarer Alessandro Zorzi.

– Før de fortæller offentligt, hvad “sygdommen” er, er det svært at vide, hvad det kommer til at betyde i forhold til de italienske regler.

Selve operationen, som Christian Eriksen skal igennem, er et lille indgreb. Det fortalte en ekspert tidligere torsdag.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Han er på vej væk fra AGF

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afviser kæmpebud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Per Frimann hylder Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Forlader AGF – lægetjek booket

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Jakub Trefil skifter til Danmark

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Danskerklub fyrer træneren

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet