Torsdag formiddag blev vi lidt klogere på, hvad der venter Christian Eriksen og hans hjerte. Han skal have indopereret en ICD-enhed, som også kaldes en defibrillator eller hjertestarter. Den skal give hans hjerte stød, hvis det igen stopper.
Onsdag skrev vi på tipsbladet.dk, at reglerne for topsportsfolk med hjerteproblemer er strengene i Italien end de fleste andre steder. Spørgsmålet er derfor, hvad dagens besked om ICD-enheden betyder i relation til de italienske regler og Eriksens fremtid i Inter.
Ifølge Alessandro Zorzi, der er professor ved universitetet i Padova og har specialiseret sig i kardiologi og sport, kan de både være godt og skidt nyt.
– Det er ikke overraskende. Efter et hjertestop er det ret normalt at få en defibrillator indopereret. Defibrillatoren er der for at redde hans liv, hvis det sker igen, siger Zorzi.
– Hvorvidt han igen kan spille i Italien eller ej afhænger ikke af defibrillatoren, men af det, der forårsagede hjertestoppet. Det kender vi ikke endnu. I teorien er det ikke 100 procent udelukket på grund af defibrillatoren alene. Det afhænger af, hvad undersøgelserne viser.
Som professor Zorzi forklarede i går, skal alle atleter i Italien godkendes af en læge med speciale i sport. Det er vedtaget ved lov. Lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.
Reglerne er ikke lige så stramme i alle lande som i Italien. Eksempelvis spiller Eriksens tildigere Ajax-holdkammerat Daley Blind med en ICD-enhed. Ståle Solbakken kunne også i sin tid have valgt at fortsætte, men tog selv beslutningen om at stoppe.
Spørgsmålet er så, om Christian Eriksen selv kan vælge, om han vil spille videre i Inter, eller om lægerne vælger for ham. Hvis han fortsætter, vil det være et særsyn i Serie A.
– Jeg kan ikke huske andre eksempler i Italien med professionelle med en defibrillator, men det betyder ikke, at han ikke bliver den første. Et hold af eksperter skal se på data, hvad de fandt ud af på sygehuset, og hvad der forårsagede hjertestoppet, forklarer Alessandro Zorzi.
– Før de fortæller offentligt, hvad “sygdommen” er, er det svært at vide, hvad det kommer til at betyde i forhold til de italienske regler.
Selve operationen, som Christian Eriksen skal igennem, er et lille indgreb. Det fortalte en ekspert tidligere torsdag.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
INTERVIEW
