Italiensk læge: Eriksen kan blive den første

Det faktum, at Christian Eriksen skal have indopereret en ICD-enhed, betyder ikke nødvendigvis, at han ikke kan spille videre for Inter. Men italiensk hjertelæge kender ikke andre, der spiller professionelt med en hjertestarter.



Torsdag formiddag blev vi lidt klogere på, hvad der venter Christian Eriksen og hans hjerte. Han skal have indopereret en ICD-enhed, som også kaldes en defibrillator eller hjertestarter. Den skal give hans hjerte stød, hvis det igen stopper.

Onsdag skrev vi på tipsbladet.dk, at reglerne for topsportsfolk med hjerteproblemer er strengene i Italien end de fleste andre steder. Spørgsmålet er derfor, hvad dagens besked om ICD-enheden betyder i relation til de italienske regler og Eriksens fremtid i Inter.

Ifølge Alessandro Zorzi, der er professor ved universitetet i Padova og har specialiseret sig i kardiologi og sport, kan de både være godt og skidt nyt.

– Det er ikke overraskende. Efter et hjertestop er det ret normalt at få en defibrillator indopereret. Defibrillatoren er der for at redde hans liv, hvis det sker igen, siger Zorzi.

– Hvorvidt han igen kan spille i Italien eller ej afhænger ikke af defibrillatoren, men af det, der forårsagede hjertestoppet. Det kender vi ikke endnu. I teorien er det ikke 100 procent udelukket på grund af defibrillatoren alene. Det afhænger af, hvad undersøgelserne viser.

Som professor Zorzi forklarede i går, skal alle atleter i Italien godkendes af en læge med speciale i sport. Det er vedtaget ved lov. Lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.

Reglerne er ikke lige så stramme i alle lande som i Italien. Eksempelvis spiller Eriksens tildigere Ajax-holdkammerat Daley Blind med en ICD-enhed. Ståle Solbakken kunne også i sin tid have valgt at fortsætte, men tog selv beslutningen om at stoppe.

Spørgsmålet er så, om Christian Eriksen selv kan vælge, om han vil spille videre i Inter, eller om lægerne vælger for ham. Hvis han fortsætter, vil det være et særsyn i Serie A.

– Jeg kan ikke huske andre eksempler i Italien med professionelle med en defibrillator, men det betyder ikke, at han ikke bliver den første. Et hold af eksperter skal se på data, hvad de fandt ud af på sygehuset, og hvad der forårsagede hjertestoppet, forklarer Alessandro Zorzi.

– Før de fortæller offentligt, hvad “sygdommen” er, er det svært at vide, hvad det kommer til at betyde i forhold til de italienske regler.

Selve operationen, som Christian Eriksen skal igennem, er et lille indgreb. Det fortalte en ekspert tidligere torsdag.





LIVE

VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’

Holland – Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vigtigt nyt for ‘AC’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA – Australien

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Zanka ville spille gratis for FC København

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Skotland – Marokko

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’