Italiensk læge: Eriksen kan blive den første

Det faktum, at Christian Eriksen skal have indopereret en ICD-enhed, betyder ikke nødvendigvis, at han ikke kan spille videre for Inter. Men italiensk hjertelæge kender ikke andre, der spiller professionelt med en hjertestarter.



Torsdag formiddag blev vi lidt klogere på, hvad der venter Christian Eriksen og hans hjerte. Han skal have indopereret en ICD-enhed, som også kaldes en defibrillator eller hjertestarter. Den skal give hans hjerte stød, hvis det igen stopper.

Onsdag skrev vi på tipsbladet.dk, at reglerne for topsportsfolk med hjerteproblemer er strengene i Italien end de fleste andre steder. Spørgsmålet er derfor, hvad dagens besked om ICD-enheden betyder i relation til de italienske regler og Eriksens fremtid i Inter.

Ifølge Alessandro Zorzi, der er professor ved universitetet i Padova og har specialiseret sig i kardiologi og sport, kan de både være godt og skidt nyt.

– Det er ikke overraskende. Efter et hjertestop er det ret normalt at få en defibrillator indopereret. Defibrillatoren er der for at redde hans liv, hvis det sker igen, siger Zorzi.

– Hvorvidt han igen kan spille i Italien eller ej afhænger ikke af defibrillatoren, men af det, der forårsagede hjertestoppet. Det kender vi ikke endnu. I teorien er det ikke 100 procent udelukket på grund af defibrillatoren alene. Det afhænger af, hvad undersøgelserne viser.

Som professor Zorzi forklarede i går, skal alle atleter i Italien godkendes af en læge med speciale i sport. Det er vedtaget ved lov. Lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.

Reglerne er ikke lige så stramme i alle lande som i Italien. Eksempelvis spiller Eriksens tildigere Ajax-holdkammerat Daley Blind med en ICD-enhed. Ståle Solbakken kunne også i sin tid have valgt at fortsætte, men tog selv beslutningen om at stoppe.

Spørgsmålet er så, om Christian Eriksen selv kan vælge, om han vil spille videre i Inter, eller om lægerne vælger for ham. Hvis han fortsætter, vil det være et særsyn i Serie A.

– Jeg kan ikke huske andre eksempler i Italien med professionelle med en defibrillator, men det betyder ikke, at han ikke bliver den første. Et hold af eksperter skal se på data, hvad de fandt ud af på sygehuset, og hvad der forårsagede hjertestoppet, forklarer Alessandro Zorzi.

– Før de fortæller offentligt, hvad “sygdommen” er, er det svært at vide, hvad det kommer til at betyde i forhold til de italienske regler.

Selve operationen, som Christian Eriksen skal igennem, er et lille indgreb. Det fortalte en ekspert tidligere torsdag.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Optakt: USA – Paraguay

City med vildt rekordbud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard