Italiensk læge: Eriksen kan blive den første

Det faktum, at Christian Eriksen skal have indopereret en ICD-enhed, betyder ikke nødvendigvis, at han ikke kan spille videre for Inter. Men italiensk hjertelæge kender ikke andre, der spiller professionelt med en hjertestarter.



Torsdag formiddag blev vi lidt klogere på, hvad der venter Christian Eriksen og hans hjerte. Han skal have indopereret en ICD-enhed, som også kaldes en defibrillator eller hjertestarter. Den skal give hans hjerte stød, hvis det igen stopper.

Onsdag skrev vi på tipsbladet.dk, at reglerne for topsportsfolk med hjerteproblemer er strengene i Italien end de fleste andre steder. Spørgsmålet er derfor, hvad dagens besked om ICD-enheden betyder i relation til de italienske regler og Eriksens fremtid i Inter.

Ifølge Alessandro Zorzi, der er professor ved universitetet i Padova og har specialiseret sig i kardiologi og sport, kan de både være godt og skidt nyt.

– Det er ikke overraskende. Efter et hjertestop er det ret normalt at få en defibrillator indopereret. Defibrillatoren er der for at redde hans liv, hvis det sker igen, siger Zorzi.

– Hvorvidt han igen kan spille i Italien eller ej afhænger ikke af defibrillatoren, men af det, der forårsagede hjertestoppet. Det kender vi ikke endnu. I teorien er det ikke 100 procent udelukket på grund af defibrillatoren alene. Det afhænger af, hvad undersøgelserne viser.

Som professor Zorzi forklarede i går, skal alle atleter i Italien godkendes af en læge med speciale i sport. Det er vedtaget ved lov. Lægerne kan blive holdt juridisk ansvarlige, hvis de godkender en atlet, som alligevel får et hjerteproblem, som man burde have opdaget.

Reglerne er ikke lige så stramme i alle lande som i Italien. Eksempelvis spiller Eriksens tildigere Ajax-holdkammerat Daley Blind med en ICD-enhed. Ståle Solbakken kunne også i sin tid have valgt at fortsætte, men tog selv beslutningen om at stoppe.

Spørgsmålet er så, om Christian Eriksen selv kan vælge, om han vil spille videre i Inter, eller om lægerne vælger for ham. Hvis han fortsætter, vil det være et særsyn i Serie A.

– Jeg kan ikke huske andre eksempler i Italien med professionelle med en defibrillator, men det betyder ikke, at han ikke bliver den første. Et hold af eksperter skal se på data, hvad de fandt ud af på sygehuset, og hvad der forårsagede hjertestoppet, forklarer Alessandro Zorzi.

– Før de fortæller offentligt, hvad “sygdommen” er, er det svært at vide, hvad det kommer til at betyde i forhold til de italienske regler.

Selve operationen, som Christian Eriksen skal igennem, er et lille indgreb. Det fortalte en ekspert tidligere torsdag.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby med transferscoop?

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM