Landsholdets plan: Vil gøre englænderne tavse

For første gang under EM får Danmark størstedelen af publikum imod sig, når semifinalen spilles på Wembley.



Mindst 60.000 fans ventes på plads på Wembley til onsdagens EM-semifinale mellem England og Danmark.

Under en tiendedel af billetterne – 5000 – er afsat til danskere, og så får de mest trofaste roligans ikke engang mulighed for at være til stede, da britiske coronaregler kun gør det muligt for danskere med britisk adresse at få billet.

Det store engelske flertal skal gøres stille, mener forsvarsspilleren Jannik Vestergaard.

– Jeg synes ikke, man kan tale om, at det er retfærdigt eller ikke retfærdigt. Der vil være et overtal af engelske fans, men det ser jeg som motivation. Det ville være lidt af en bedrift at få 60.000 fans til at være tavse, siger han.

De britiske myndigheder afviste søndag at lave en særordning, så danske fans kunne rejse ud og hjem samme dag og blive i samme coronaboble.

Derfor er det kun de omkring 30.000 danskere, der bor i Storbritannien, der kan købe billet til semifinalen.

Landstræner Kasper Hjulmand er egentlig bare glad for, at der igen kan komme tilskuere på lægterne efter en lang periode med ingen eller få på tribunerne.

– Vi skal huske, at EM blev udsat for et år siden. Vi har alle oplevet tomme stadioner det seneste år. At komme ind på Wembley foran 60.000 er motiverende. Det er også motiverende at gøre publikum stille, siger han.

Danmark har haft en stor tilskuerfordel under hele EM. De tre gruppekampe blev spillet i Parken, hvor klart størstedelen var danskere.

Så fulgte en ottendedelsfinale i Amsterdam, hvor waliserne ikke måtte komme ind, og i kvartfinalen mod Tjekkiet i Baku havde flest danskere valgt at pakke kufferten og drage østpå.

Nu kommer det danske hold for første gang rigtigt på udebane under slutrunden.

– Det er klart, at det er endnu federe at spille i Parken for hjemmebanepublikummet. Men det næstbedste er trods alt, at der er fans på lægterne, ligegyldigt om de holder med os eller er imod os, siger Yussuf Poulsen.

– Det er de kampe og oplevelser, som man håber, at man kan få lov til at prøve i sin karriere.

– Jeg tror, at vores semifinale mod England, som får lov til at spille på hjemmebane, kommer til at være en endnu vildere oplevelse, end den anden kommer til at være, siger Leipzig-angriberen.

Den anden semifinale står mellem Italien og Spanien. Både de to semifinaler og finalen afvikles på det engelske nationalstadion.

Kampen mellem England og Danmark fløjtes i gang på onsdag klokken 21 dansk tid.

/ritzau/





Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’


– Det gør ondt og gør mig ked af det

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

– Han kan gøre det med Højlund

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

‘Nærmest et karaktermord’

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

– Det er helt hjernedødt

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

Storroser Yuito Suzuki

Skrækkeligt Napoli-nyt

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Sensationel udvikling på vej?

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Skidt nyt

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Vind eller forsvind i Toulouse

Ny stor fiasko!

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

Brøndby får bøde for konfetti

Bekræfter transfer

‘Jeg forlader holdet’

Lionel Messi i stor kovending?

Har talt ud med Daniel Wass

Scoring af Ekene Chukwuani