Han er tidligere landsholdsmålmand, Lars Høgh, og nu er han igen med landsholdet som træner for de danske keepere.
Og Høgh er med i slutrunden, efter han selv har været igennem et meget alvorligt sygdomsforløb.
I målmandsgruppen har man meget høje tanker om den fynske legende, der har været kræftsyg, og det er af stor betydning for gruppen, at den tidligere OB’er er med ved slutrunden.
– Lars kender os godt alle sammen. Han har haft “Røn” (Rønnow) på klubplan,han har kendt mig i 11 år. Jeg hørte en lille historie om, at han nærmest sad på fødegangen, da Kasper (Schmeichel) kom til verden. Han kender os godt hver især. Han er kernen i gruppen, der får det til at hænge sammen. Af hårde omstændigheder var han jo væk i en periode, og der savnede vi ham helt vildt. Det, at han er her, kan virkelig noget, siger Jonas Lössl til TV3 Sport om Lars Høgh.
Lars Høghs sygdomsforløb betød blandt andet, at han i en periode ikke kunne være med landsholdet, og derfor valgte de tre keepere at besøge og opmuntre målmandslegenden.
– Det er fantastisk. Jeg skrev og ringede også til ham og sagde, at det var beundringsværdigt, hvordan han har kæmpet sig igennem det her. Vi tog over til ham, da han ikke var med her i samlingerne – vi tre (målmænd) kørte over til ham og besøgte ham i sommerhuset. Det er vores familie her, når vi ikke kan være med vores familie hjemme, så ingen tvivl om, at den her keepergruppe er noget specielt, også ud over fodbold, siger Jonas Lössl.
Jonas Lössl og Frederik Rønnow er reserver for førstevalget Kasper Schmeichel i denne slutrunde, så opgaven er at holde det danske førstevalg varm og samtidig sikre, at folk i truppen har det godt.
Danmark indleder EM lørdag med et opgør mod Finland. Læs optakten til kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Superligaen dropper det
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER