Han er tidligere landsholdsmålmand, Lars Høgh, og nu er han igen med landsholdet som træner for de danske keepere.
Og Høgh er med i slutrunden, efter han selv har været igennem et meget alvorligt sygdomsforløb.
I målmandsgruppen har man meget høje tanker om den fynske legende, der har været kræftsyg, og det er af stor betydning for gruppen, at den tidligere OB’er er med ved slutrunden.
– Lars kender os godt alle sammen. Han har haft “Røn” (Rønnow) på klubplan,han har kendt mig i 11 år. Jeg hørte en lille historie om, at han nærmest sad på fødegangen, da Kasper (Schmeichel) kom til verden. Han kender os godt hver især. Han er kernen i gruppen, der får det til at hænge sammen. Af hårde omstændigheder var han jo væk i en periode, og der savnede vi ham helt vildt. Det, at han er her, kan virkelig noget, siger Jonas Lössl til TV3 Sport om Lars Høgh.
Lars Høghs sygdomsforløb betød blandt andet, at han i en periode ikke kunne være med landsholdet, og derfor valgte de tre keepere at besøge og opmuntre målmandslegenden.
– Det er fantastisk. Jeg skrev og ringede også til ham og sagde, at det var beundringsværdigt, hvordan han har kæmpet sig igennem det her. Vi tog over til ham, da han ikke var med her i samlingerne – vi tre (målmænd) kørte over til ham og besøgte ham i sommerhuset. Det er vores familie her, når vi ikke kan være med vores familie hjemme, så ingen tvivl om, at den her keepergruppe er noget specielt, også ud over fodbold, siger Jonas Lössl.
Jonas Lössl og Frederik Rønnow er reserver for førstevalget Kasper Schmeichel i denne slutrunde, så opgaven er at holde det danske førstevalg varm og samtidig sikre, at folk i truppen har det godt.
Danmark indleder EM lørdag med et opgør mod Finland. Læs optakten til kampen her.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Hjulmand og co. taber stort skridt
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER