Mbappe-skade overskygger fransk åbningssejr

På en dag hvor Kylian Mbappé var uskarp, skulle Frankrig bruge et østrigsk selvmål for at vinde EM-åbner.



Frankrig – en af EM’s største favoritter – er i gang med slutrunden med en sejr.

Prangende var det ikke, men Frankrig hev en sejr på 1-0 hjem over Østrig i gruppe D.

I en kamp hvor Kylian Mbappé manglede skarphed på sine chancer, skulle der et østrigsk selvmål til for at afgøre kampen kort før pausen.

Dermed fører Holland og Frankrig som forventet gruppen med hver tre point foran pointløse Polen og Østrig.

Frankrig dominerede fra start, og slutrundens vel nok største stjerne Kylian Mbappé kunne have givet sit hold en drømmestart.

Efter otte minutter blev han sendt afsted på en friløbet, og han forsøgte at overliste Patrick Pentz i det korte hjørne, men Brøndby-keeperen havde luret det og reddede fornemt.

Østrig mødte de stærke franskmænd langt oppe på banen og arbejdede sig godt ind i opgøret.

Efter et mesterligt angreb var Østrig endda tæt på at komme foran efter 35 minutter, men den franske målmand Mike Maignan kom godt ud og blokerede for Christoph Baumgartners afslutning.

Østrig blev tydeligvis snydt for et hjørnespark i situationen, og ondt blev blot værre to minutter senere i den anden ende.

Mbappé var på spil i højre side og sendte bolden ind foran mål, hvor Østrigs Maximilian Wöber headede den i eget net uden chance for Pentz.

En kold dukkert for Østrig, der i den periode holdt Frankrig fra store chancer.

Det tvang Østrig frem efter pausen i jagt på udligning, og det gav plads til franske kontraangreb. På den konto fik Mbappé en friløber efter ti minutter, men han overplacerede forsøget i duellen med Pentz.

Det blev aldrig superstjernens aften. Efter 85 minutter hamrede han hovedet ind i en modstander i forbindelse med et indlæg og måtte forlade banen blødende.

Han sluttede endda kampen med et gult kort for at gå tilbage på banen uden at have fået lov, før han blev udskiftet.

Østrig jagtede efter bedste evne det ene point i slutfasen, men den helt store chance udeblev, og efter ni minutters tillæg kunne Frankrig fejre den smalle sejr.

/ritzau/





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Sønderjyske køber ny cheftræner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tæt på at købe FC København-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tunesien – Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige