Mbappe-skade overskygger fransk åbningssejr

På en dag hvor Kylian Mbappé var uskarp, skulle Frankrig bruge et østrigsk selvmål for at vinde EM-åbner.



Frankrig – en af EM’s største favoritter – er i gang med slutrunden med en sejr.

Prangende var det ikke, men Frankrig hev en sejr på 1-0 hjem over Østrig i gruppe D.

I en kamp hvor Kylian Mbappé manglede skarphed på sine chancer, skulle der et østrigsk selvmål til for at afgøre kampen kort før pausen.

Dermed fører Holland og Frankrig som forventet gruppen med hver tre point foran pointløse Polen og Østrig.

Frankrig dominerede fra start, og slutrundens vel nok største stjerne Kylian Mbappé kunne have givet sit hold en drømmestart.

Efter otte minutter blev han sendt afsted på en friløbet, og han forsøgte at overliste Patrick Pentz i det korte hjørne, men Brøndby-keeperen havde luret det og reddede fornemt.

Østrig mødte de stærke franskmænd langt oppe på banen og arbejdede sig godt ind i opgøret.

Efter et mesterligt angreb var Østrig endda tæt på at komme foran efter 35 minutter, men den franske målmand Mike Maignan kom godt ud og blokerede for Christoph Baumgartners afslutning.

Østrig blev tydeligvis snydt for et hjørnespark i situationen, og ondt blev blot værre to minutter senere i den anden ende.

Mbappé var på spil i højre side og sendte bolden ind foran mål, hvor Østrigs Maximilian Wöber headede den i eget net uden chance for Pentz.

En kold dukkert for Østrig, der i den periode holdt Frankrig fra store chancer.

Det tvang Østrig frem efter pausen i jagt på udligning, og det gav plads til franske kontraangreb. På den konto fik Mbappé en friløber efter ti minutter, men han overplacerede forsøget i duellen med Pentz.

Det blev aldrig superstjernens aften. Efter 85 minutter hamrede han hovedet ind i en modstander i forbindelse med et indlæg og måtte forlade banen blødende.

Han sluttede endda kampen med et gult kort for at gå tilbage på banen uden at have fået lov, før han blev udskiftet.

Østrig jagtede efter bedste evne det ene point i slutfasen, men den helt store chance udeblev, og efter ni minutters tillæg kunne Frankrig fejre den smalle sejr.

/ritzau/





Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’