Michael Laudrup kritiserer UEFA: Det var forkert

Michael Laudrup er kritisk over for, at kampen mellem Danmark og Finland blev spillet videre.



Michael Laudrup er kritisk over for, at kampen mellem Danmark og Finland blev spillet færdig lørdag aften.

Kampen blev i første omgang sparket i gang klokken 18.00, men godt tre kvarter senere blev den midlertidigt afbrudt efter en uhyggelig scene, hvor Christian Eriksen kollapsede på banen. Efterfølgende fulgte timer med uvished vedrørende kampen, mens der gradvist kom positive meldinger om Christian Eriksen. 

I sidste ende meddelte DBU, at kampen ville blive genoptaget 20.30, og UEFA skrev, at det var på spillernes opfordring. Spillerne havde nemlig fået valget mellem at spille kampen færdig om aftenen eller søndag klokken 12.00.  

Og at det var valget, er Michael Laudrup meget kritisk over.

– Jeg respekterer utrolig meget, at vores eget hold og Finland gjorde det. Men som jeg allerede sagde tidligere: Når sådan nogle ting sker, er man i sine følelsers vold, og der har man ikke overblik til at tage vigtige beslutninger. Der skal være nogle, der går ind og siger, “Nu gør vi det her og stopper her”. , siger Michael Laudrup og peger på UEFA, før han tilføjer:

– Det er klart, at hvis man får at vide, at man kan fortsætte senere på aftenen eller klokken 12.00 i morgen formiddag. Altså klokken 12.00 i morgen formiddag? Som Peter Møller også siger, så kommer mange af dem ikke til at sove meget. Skulle de så stå op klokken 08.00 i morgen og være i Parken klokken 10.00 for at spille klokken 12.00? Det giver jo heller ingen mening, så at man tager en beslutning så tæt på en så stor følelsesmæssig begivenhed, er forkert. Man skulle bare have sagt, “Vi spiller selvfølgelig ikke mere i aften, og så skal vi nok finde ud af, hvad der er af muligheder.” Om man så skulle spille de sidste 50 minutter i morgen aften, i overmorgen, eller om den skulle blive, kunne man finde frem til. Jeg synes, det var forkert. 

Se hele klippet med Michael Laudrup i videoen øverst i artiklen. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back