Havde det ikke været for Henrik Dalsgaard, ville Danmark ikke have kvalificeret sig til EM. Men mens landsholdet forbereder sig på ottendedelsfinalen mod Wales, har Dalsgaard netop taget hul på sæsonopstarten i FC Midtjylland.
Han spillede ellers en nøglerolle i kvalifikationen. Dels scorede han det udlignende mål i 3-3-kampen mod Schweiz, dels lagde han op til Martin Braithwaites scoring mod Irland i kampen, der sendte Danmark til EM.
Så sent som i november var han udtaget til de to Nations League-kampe mod Island og Belgien, så Dalsgaard håbede til det sidste, at Kasper Hjulmand ville pege på ham som en af de 26 danske spillere.
– Nu prøver jeg at få lagt det bag mig. Jeg havde selvfølgelig nogle uger, hvor jeg var skuffet, og selvfølgelig er jeg superærgerlig over, at jeg ikke kan få lov til at få den oplevelse med. Det var noget, jeg havde arbejdet mod i tre år. Men nu prøver jeg at være den store og virkelig håbe, at de gør det så godt som muligt, siger Henrik Dalsgaard til tipsbladet.dk.
– Jeg synes, jeg har fået den parkeret den et sted, hvor jeg skal bruge det til at gøre mig endnu mere ærgerrig. Jeg vil stadig gerne være omkring landsholdet. Det bliver måske en smule sværere, når man kommer til Midtjylland, men jeg er klar, hvis der er brug for mig.
En spiller, der er i nogenlunde samme situation som Dalsgaard, er Jonas Knudsen. Malmö-backen var også med til VM i 2018 og udtaget gennem det meste af EM-kvalifikationen, men har ikke været en del af landsholdet i Kasper Hjulmands tid som landstræner.
Han har dog været i Parken som tilskuer, kunne man se på hans Instagram-konto. Det samme kan ikke siges om Dalsgaard.
– Jeg har set dem derhjemme. To af kampene har ligget omkring klokken 18, og der har jeg to unger, som er rigtig godt oppe at køre, så det har været lidt med det ene øje, siger han med et grin.
Lørdag får Henrik Dalsgaard samme udfordring med børnene, for Danmark møder Wales i ottendedelsfinalen, igen klokken 18.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
