Holland gør rent bord: Østrig følger dem videre

Østrig tog sejren i den direkte duel om andenpladsen i gruppe C, som Holland vinder med maksimumpoint.



Østrig går for første gang nogensinde videre fra gruppespillet ved EM i fodbold og kan se frem til et møde med Italien i ottendedelsfinalen i London på lørdag.

På en tidlig scoring af Christoph Baumgartner vandt østrigerne den direkte duel om andenpladsen i gruppe C med 1-0 over Ukraine og følger efter gruppevinderen Holland til knald-eller-fald-runderne.

Hollænderne slutter gruppespillet med maksimumpoint efter at have besejret pointløse Nordmakedonien med 3-0 i Amsterdam.

For Ukraine er der kun tilbage at håbe, at tre point og en målscore på minus én rækker til en plads blandt de fire bedste treere i de seks EM-puljer.

Skulle det kikse, vil ukrainerne utvivlsomt græmme sig over den skuffende og modløse præstation, de diskede op med, da der var allermest på spil.

Holdet var milevidt fra det niveau, det viste i de to første kampe i turneringen.

Uafgjort mod østrigerne havde været tilstrækkeligt til at sikre andenpladsen. Men Andriy Shevchenkos tropper var helt ved siden af sig selv på nationalarenaen i Bukarest.

Den afgørende scoring faldt i 21. minut efter et hjørnespark, hvor Baumgartner stak et langt ben frem og ekspederede bolden i Ukraines mål med fodsålen.

Det var en naturlig udvikling på en første halvleg, hvor Ukraine leverede stribevis af misforståelser og simple fejlafleveringer.

Havde de østrigske spillere straffet fejlene med en smule større konsekvens, ville kampen have været afgjort ved halvtid.

Nu blev spændingen bevaret til det sidste. Til gengæld faldt underholdningsniveauet, som kampen skred frem.

Østrigerne trak sig længere tilbage, men Ukraine kunne fortsat ikke få spillet til at hænge sammen. Til sidst løb holdet tør for tid.

I den samtidige kamp i Amsterdam var der kun æren på spil, og de hollandske storfavoritter tog en klar sejr over Nordmakedonien.

Memphis Depay og Georginio Wijnaldum var som så ofte før de afgørende spillere i den hollandske offensiv og tegnede sig tilsammen for alle tre scoringer.

Efter 24 minutter fik Depay frit lejde i straffesparksfeltet og scorede for anden gang i turneringen.

Kort inde i anden halvleg stod han for forarbejdet til 2-0-scoringen, som Wijnaldum kunne trille ind fra kort afstand. Og inden der var spillet en time, gjorde Wijnaldum det også til 3-0, da han fulgte op på Depays forsøg.

Kampen markerede ikke blot afslutningen på Nordmakedoniens første EM, men også på Goran Pandevs glorværdige landsholdskarriere.

Den 37-årige forward, der på forhånd havde meddelt, at kampen ville blive hans sidste på landsholdet, blev klappet fra banen af sine holdkammerater, da han blev skiftet ud midt i anden halvleg.

/ritzau/




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter