Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 18.00
Spillested: Wembley, London
Dommer: Danny Makkelie, Holland
På TV: 3+
Hashtag: #engtysk
Holdnyt:
England:
Three Lions skal for fjerde gang ved EM optræde hjemme på Wembley, og englænderne har fortsat til gode for alvor at forkæle hjemmepublikummet. To sejre og en uafgjort og en målscore på 2-0 i gruppespillet er ikke sindsoprivende.
På den anden side vandt England sin gruppe, og på den måde har Gareth Southgates mandskab gjort, hvad de skulle. Englænderne er de eneste, der fortsat ikke har indkasseret et mål ved EM-slutrunden.
Både Masoun Mount og Ben Chilwell har tilbragt den seneste uges tid i coronaisolation, men de er nu tilbage i det fri. Chelsea-duoen starter dog næppe inde i ottendedelsfinalen mod Tyskland.
Deres tilbagekomst betyder, at Gareth Southgate har frit valg på alle hylder. Phil Foden blev sparet senest mod Tjekkiet, men er tilbage tirsdag aften.
Tyskland:
Efter en andenplads i “dødens pulje” er der nu en ottendedelsfinale på programmet for Tyskland. Det kan blive Joachim Löws sidste som landstræner, hvis tyskerne taber til England og må rejse hjem.
Tyskland skuffede senest mod Ungarn, hvor det blot blev til et enkelt point, men holdet viste for alvor tænder i gruppekampen mod Portugal, som blev besejret med 4-2 hjemme i München.
Joachim Löw har hele slutrunden stillet sit mandskab op i en 3-4-2-1-formation, og det bliver formentlig også sådan, holdet præsenterer sig på Wembley. Löw har i det hele taget været meget tro mod sin kerne i de første tre kampe. Mod Frankrig og Portugal var startopstillingerne identiske, og mod Ungarn var den eneste ændring, at Leroy Sané afløste Thomas Müller.
Tyskland er som minimum nået til semifinalen ved de tre EM-slutrunder, Joachim Löw har været landstræner.
Karantæner:
England: Ingen
Tyskland: Ingen
Bud på startopstillinger:
England (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Trippier – Rice, Phillips – Foden, Grealish, Sterling – Kane
Tyskland (3-4-2-1): Neuer – Hummels, Rüdiger, Ginter – Kimmich, Gündogan, Kroos, Goesens – Havertz, Müller – Gnabry
Profilen:
Kai Havertz har været Tysklands farligste mand i offensiven, og det var som bekendt også ham, der afgjorde Champions League-finalen for præcis en måned siden. Havertz er med andre ord i forrygende form, og det bliver afgørende for England, at de kan få bremset ham.
Vidste du, at..:
England er som nævnt det eneste hold ved EM, der ikke har indkasseret et mål, og Gareth Southgates mandskab er i det hele taget meget vanskelige at score imod. I de seneste ni kampe har England holdt buret rent i de otte – kun Jakub Moder fra Polen har formået at finde vej til de engelske netmasker. Med til historien hører, at England i samme periode har spillet hele otte hjemmekampe. Tirsdag spiller de den niende.
Dom:
Det er en fed kamp på papiret, men man skal ikke forvente et inferno af chancer på Wembley – dertil er England alt for gode defensivt. Hvis hjemmeholdets offensiv også rammer dagen, kommer Tyskland i problemer, men umiddelbart tror vi på en tæt kamp. Det kække bud herfra er, at opgøret ender 1-1 og må afgøres i straffesparkskonkurrence.
Tidligere indbyrdes kampe:

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Stor succes – Sean Klaiber fremhæver dansker

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

Disse seks SL-profiler kan hentes gratis

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Gyldent håndtryk – koster ‘PC’ kassen

Nu starter budkrig på FCK-emne

Gummiben i Nottingham

Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Rundens Hold i Superligaen – 29. runde

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

Blæst bagover af dansk stjerne

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg