Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21.00
Spillested: Wembley, London, England
Dommer: Felix Brych, Tyskland
På TV: 3+
Hashtag: #itaesp #itaspa #emdk
Holdnyt:
Italien:
Roberto Mancinis mandskab fortsætter bare med at vinde fodboldkampe, og i kvartfinalen hentede italienerne endnu en flot sejr over de belgiske forhåndsfavoritter.
Her stemplede store profiler som Nicolo Barella og Lorenzo Insigne også ind i turneringen med deres første mål ved slutrunden, og det er et stort boost for Italien, hvis de to er ved at ramme topformen.
Samtidig var Giorgio Chiellini tilbage i startopstillingen ved siden af Leonardo Bonucci, og de to ventes igen at starte. Nu skal de forsøge at stoppe Alvaro Morata, som normalt er deres holdkammerat i Juventus, og resten af den spanske offensiv.
Til gengæld var der også skidt nyt for Italien i kvartfinalesejren over de belgiske stjerner. En af slutrundens helt store åbenbaringer, venstrebacken Leonardo Spinazzola fra Roma, pådrog sig en alvorlig skade, som vil holde ham ude resten af EM og resten af året. Det er et stort tab for Gli Azzurri.
Spørgsmålet er, hvor mange ændringer der kommer i Italiens startopstilling. Roberto Mancini har – udover den sidste gruppekamp mod Wales – lavet få ændringer hidtil i turneringen.
Spanien:
Efter imponerende sejre over Slovakiet og Kroatien skulle det spanske landshold helt ud i en straffesparkskonkurrence for at besejre Schweiz, der vel at mærke fik en udvisning midtvejs i anden halvleg.
Især var det offensive spil ikke på toppen mod de undertippede schweizere, og Spanien blev sjældent for alvor farlige i opgøret.
Nu venter Luis Enrique og kompagnis sværeste test ved denne slutrunde, når de på Wembley møder et formstærkt italiensk landshold, der ikke har tabt siden september 2018, og som vundet deres seneste 11 kampe.
Spanien kan blive tvunget til ændringer i startopstillingen til kampen.
Kantspiller Pablo Sarabia ventes ikke at blive som følge af en skade, han pådrog sig mod Schweiz. I weekenden trænede forsvarsprofilen Aymeric Laporte også alene, men det var efter sigende blot forebyggende, og han bør starte.
Luis Enrique har hidtil også skiftet ud i startopstillingen til samtlige kampe, så der er store chancer for, at han gør det igen.
Karantæne:
Italien: Ingen
Spanien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – De Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Veratti – Chiesa, Immobile, Insigne
Spanien (4-3-3): Simon – Azpilicueta, Laporte, Torres, Alba – Pedri, Busquets, Koke – Torres, Morata, Olmo
Profilen:
Alvaro Moratas slutrunde har budt på både op- og nedture. Efter at have brændt et hav af chancer i de første kampe, blev spanieren eksempelvis matchvinder mod Kroatien med et flot mål. Nu skal han stå over for sine holdkammerater fra Juventus, Leonardo Bonucci og Giorgio Chiellini, og prøve at sparke Spanien mod finalen.
Vidste du, at…:
Spanien og Italien har begge været glade for at have bolden ved EM. Spanien har haft bolden allermest ved EM med 67,2 procents boldbesiddelse i gennemsnit i deres kampe, mens Italien har haft bolden tredjemest med 55,8 procent boldbesiddelse i gennemsnit. Det kan blive afgørende for tirsdagens kamp, hvem der formår at holde fast i bolden.
Dom:
Spanien og Italien har det med at mødes i afgørende EM-kampe: I 2016 mødtes de i ottendedelsfinalerne, i 2012 i finalen og i 2008 i kvartfinalen. To af de tre kampe blev vundet af spanierne.
Sådan slutter det ikke denne gang, lyder buddet herfra. Italien har været mere overbevisende ved slutrunden hidtil, og de tager sejren og booker billetten til finalen mod enten Danmark eller England. Det slutter 2-1 til italienerne.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
