EM begynder fredag med åbningskampen mellem Italien og Tyrkiet, men udover det sportslige, så er der også en masse kroner og øre på spil.
Det er nemlig ikke kun klubberne, der kæmper om præmiepenge baseret på deres præstationer, det gør landsholdene også, når der er slutrunder, og det er ikke småpenge efterhånden, skriver blandt andet Forbes.
Vinderen kan selvfølgelig frem til en flot check, og ikke overraskende bliver andelen af de samlede præmiepengene højere, jo længere man kommer i turneringen.
Ved EM 2020 er den samlede præmiesum opgjort til 371 millioner euro svarende til knap 2,8 milliarder danske kroner. Det er en stigning på hele 23 procent i forhold til EM for fem år siden.
Men hvordan fordeles alle disse penge?
Først og fremmest har de 24 kvalificerede nationer allerede indtjent de første præmiepenge, der blev udløst ved kvalifikationen til EM.
Det kaster lige knap 70 millioner kroner af sig. Herfra vil hvert hold modtage ca. 11 millioner danske kroner for en sejr, mens en uafgjort kaster det halve af sig til begge hold.
De 16 nationer der klarer sig videre til ottendedelsfinalen bliver alle 2 millioner euro rigere. For Danmark betyder det lige under 15 millioner danske kroner ekstra ned i foret.
Herfra begynder det at ligne noget, for en kvalifikation til kvartfinalen giver hver af de otte hold yderligere 24 millioner danske kroner ekstra i præmiepenge.
Lidt mere (37 millioner danske kroner) kaster en semifinale af sig, mens en plads i finalen tilsyneladende ikke giver de to nationer nogen økonomisk gevinst i sig selv.
Til gengæld tager vinderen lidt over 74 millioner danske kroner med hjem til det nationale fodboldforbund, mens taberen af finalen må “nøjes” med 52 millioner danske kroner.
Hvis det lykkedes et landshold at sejre sig hele vejen gennem EM-slutrunden denne sommer, så er den samlede præmiegevinst på 253 millioner danske kroner.
Til sammenligning modtog Portugal 200 millioner danske kroner i præmiepenge, da de vandt EM i 2016. Dengang blev det kun til tre uafgjorte kampe i gruppespillet, hvorfor beløbet kunne have været en anelse højere.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
