Pengeregn over DBU: Så meget giver dansk EM-succes

Det skæpper godt i kassen hos de nationale fodboldforbund, når et landshold kvalificerer sig til EM. Her får du et overblik over, hvor præmiepengene fordeles.



EM begynder fredag med åbningskampen mellem Italien og Tyrkiet, men udover det sportslige, så er der også en masse kroner og øre på spil.

Det er nemlig ikke kun klubberne, der kæmper om præmiepenge baseret på deres præstationer, det gør landsholdene også, når der er slutrunder, og det er ikke småpenge efterhånden, skriver blandt andet Forbes.

Vinderen kan selvfølgelig frem til en flot check, og ikke overraskende bliver andelen af de samlede præmiepengene højere, jo længere man kommer i turneringen.

Ved EM 2020 er den samlede præmiesum opgjort til 371 millioner euro svarende til knap 2,8 milliarder danske kroner. Det er en stigning på hele 23 procent i forhold til EM for fem år siden.

Men hvordan fordeles alle disse penge?

Først og fremmest har de 24 kvalificerede nationer allerede indtjent de første præmiepenge, der blev udløst ved kvalifikationen til EM.

Det kaster lige knap 70 millioner kroner af sig. Herfra vil hvert hold modtage ca. 11 millioner danske kroner for en sejr, mens en uafgjort kaster det halve af sig til begge hold.

De 16 nationer der klarer sig videre til ottendedelsfinalen bliver alle 2 millioner euro rigere. For Danmark betyder det lige under 15 millioner danske kroner ekstra ned i foret.

Herfra begynder det at ligne noget, for en kvalifikation til kvartfinalen giver hver af de otte hold yderligere 24 millioner danske kroner ekstra i præmiepenge.

Lidt mere (37 millioner danske kroner) kaster en semifinale af sig, mens en plads i finalen tilsyneladende ikke giver de to nationer nogen økonomisk gevinst i sig selv.

Til gengæld tager vinderen lidt over 74 millioner danske kroner med hjem til det nationale fodboldforbund, mens taberen af finalen må “nøjes” med 52 millioner danske kroner.

Hvis det lykkedes et landshold at sejre sig hele vejen gennem EM-slutrunden denne sommer, så er den samlede præmiegevinst på 253 millioner danske kroner.

Til sammenligning modtog Portugal 200 millioner danske kroner i præmiepenge, da de vandt EM i 2016. Dengang blev det kun til tre uafgjorte kampe i gruppespillet, hvorfor beløbet kunne have været en anelse højere.






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen