Pengeregn over DBU: Så meget giver dansk EM-succes

Det skæpper godt i kassen hos de nationale fodboldforbund, når et landshold kvalificerer sig til EM. Her får du et overblik over, hvor præmiepengene fordeles.



EM begynder fredag med åbningskampen mellem Italien og Tyrkiet, men udover det sportslige, så er der også en masse kroner og øre på spil.

Det er nemlig ikke kun klubberne, der kæmper om præmiepenge baseret på deres præstationer, det gør landsholdene også, når der er slutrunder, og det er ikke småpenge efterhånden, skriver blandt andet Forbes.

Vinderen kan selvfølgelig frem til en flot check, og ikke overraskende bliver andelen af de samlede præmiepengene højere, jo længere man kommer i turneringen.

Ved EM 2020 er den samlede præmiesum opgjort til 371 millioner euro svarende til knap 2,8 milliarder danske kroner. Det er en stigning på hele 23 procent i forhold til EM for fem år siden.

Men hvordan fordeles alle disse penge?

Først og fremmest har de 24 kvalificerede nationer allerede indtjent de første præmiepenge, der blev udløst ved kvalifikationen til EM.

Det kaster lige knap 70 millioner kroner af sig. Herfra vil hvert hold modtage ca. 11 millioner danske kroner for en sejr, mens en uafgjort kaster det halve af sig til begge hold.

De 16 nationer der klarer sig videre til ottendedelsfinalen bliver alle 2 millioner euro rigere. For Danmark betyder det lige under 15 millioner danske kroner ekstra ned i foret.

Herfra begynder det at ligne noget, for en kvalifikation til kvartfinalen giver hver af de otte hold yderligere 24 millioner danske kroner ekstra i præmiepenge.

Lidt mere (37 millioner danske kroner) kaster en semifinale af sig, mens en plads i finalen tilsyneladende ikke giver de to nationer nogen økonomisk gevinst i sig selv.

Til gengæld tager vinderen lidt over 74 millioner danske kroner med hjem til det nationale fodboldforbund, mens taberen af finalen må “nøjes” med 52 millioner danske kroner.

Hvis det lykkedes et landshold at sejre sig hele vejen gennem EM-slutrunden denne sommer, så er den samlede præmiegevinst på 253 millioner danske kroner.

Til sammenligning modtog Portugal 200 millioner danske kroner i præmiepenge, da de vandt EM i 2016. Dengang blev det kun til tre uafgjorte kampe i gruppespillet, hvorfor beløbet kunne have været en anelse højere.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Tysk VM-chok

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’