Selvom der ikke er åbnet for fans på de danske stadioner i Superligaen endnu, har DBU stadig en tro på, at der kommer fans på lægterne, når nogle EM-kampe efter planen skal spilles i Parken. Det siger administrerende direktør Jakob Jensen til B.T. Sport.
Da regeringen onsdag satte gang i genåbningen af Danmark, var tilskuere til fodbold ellers ikke en af del af planen. Det er af den grund sikkert, at der ikke kommer fans på stadion inden den 5. april.
Men DBU-direktøren påpeger, at nogle med forstand på området forventer en anderledes situation til sommer, og derfor er han optimistisk i forhold til udsigterne til fans til EM-kampe.
– Og derfor er min mavefornemmelse jo, at vi kommer til afholde et EM i København, hvor der kommer til at være mange fans på lægterne. Konkret hvor mange fans afhænger så af, hvordan smittesituationen udvikler sig, og det kan jeg ikke spå om, men jeg håber selvfølgelig ligesom alle andre, at det bliver en god udvikling, siger Jakob Jensen til B.T. Sport.
Der er planlagt fire kampe på dansk jord ved sommerens EM, omend der er vedvarende rygter om, at UEFA kan rykke hele slutrunden til et enkelt land. Forleden slog UEFA-chefen Martin Kallen over for TV3 Sport imidlertid fast, at EM bliver afviklet i flere lande.
Onsdag sagde Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, til tipsbladet.dk, at de er “mere end klar til at åbne for tilskuere” – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
En voldsom ulighed
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
