Selvom der ikke er åbnet for fans på de danske stadioner i Superligaen endnu, har DBU stadig en tro på, at der kommer fans på lægterne, når nogle EM-kampe efter planen skal spilles i Parken. Det siger administrerende direktør Jakob Jensen til B.T. Sport.
Da regeringen onsdag satte gang i genåbningen af Danmark, var tilskuere til fodbold ellers ikke en af del af planen. Det er af den grund sikkert, at der ikke kommer fans på stadion inden den 5. april.
Men DBU-direktøren påpeger, at nogle med forstand på området forventer en anderledes situation til sommer, og derfor er han optimistisk i forhold til udsigterne til fans til EM-kampe.
– Og derfor er min mavefornemmelse jo, at vi kommer til afholde et EM i København, hvor der kommer til at være mange fans på lægterne. Konkret hvor mange fans afhænger så af, hvordan smittesituationen udvikler sig, og det kan jeg ikke spå om, men jeg håber selvfølgelig ligesom alle andre, at det bliver en god udvikling, siger Jakob Jensen til B.T. Sport.
Der er planlagt fire kampe på dansk jord ved sommerens EM, omend der er vedvarende rygter om, at UEFA kan rykke hele slutrunden til et enkelt land. Forleden slog UEFA-chefen Martin Kallen over for TV3 Sport imidlertid fast, at EM bliver afviklet i flere lande.
Onsdag sagde Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, til tipsbladet.dk, at de er “mere end klar til at åbne for tilskuere” – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
