Raser mod UEFA: Det er en skandale – lav det om

Det var fuldstændig vanvittigt, at de danske landsholdsspillere skulle vælge imellem at spille EM-kampen mod Finland færdig lørdag aften eller søndag klokken 12, siger en vred chefredaktør for Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen.



Det danske landshold blev lørdag aften stillet i en helt urimelig situation, da spillerne efter Christian Eriksen kollaps fik to muligheder præsenteret af UEFA: Spil kampen færdig i aften eller i morgen klokken 12.00.

Det har landstræner Kasper Hjulmand af flere omgange slået fast, og har så sent som på tirsdag morgens pressemøde atter sat streg under, at det var valgmuligheden, der blev stillet fra det europæiske fodboldforbund og at det ikke er rimeligt.

Chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen er rasende over, at UEFA på den måde sætter mennesker i en choktilstand til at skulle vælge imellem disse to scenarier ganske kort tid efter den traumatiske oplevelse, hvor en holdkammerat livløst liggende på banen modtager livsnødvendig førstehjælp med både hjertemassage og hjertestarter.

– Det kan godt være, at man fra UEFA’s side mener, at det var spillernes valg. Sådan hænger det ikke sammen.

– Samtlige psykologer, der har siden kampen har udtalt sig, siger, at mennesker, der oplever så voldsomt et traume, det er at se en medspiller eller en modspiller falder om og skal genoplives – de mennesker skal ikke træffe en beslutning om, hvorvidt de skal spille en fodboldkamp eller ej.

– Det er også den almindelige logik – det er fuldstændig vanvittigt.

– Det er en skandale, at man på den måde tørrer den af på spillerne med signalet om, at “de ville jo selv – det er ude af vores hænder”

– Det er simpelthen ikke godt nok, og det vil sømme sig, at folk fra den øverste UEFA-top kommer frem og erkender, at det var en forkert fremgangsmåde og at reglerne nu skal laves om, lyder det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i videoen, som du kan se i sin fulde længde øverst.

Læs her hvordan Kasper Hjulmand på tirsdagens pressemøde igen slog fast, hvordan UEFA satte det danske landshold under et urimeligt pres. 







Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Stopper alle forhandlinger

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej til storklub

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Lurer på dyr dansk stjerne

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Philadelphia Union forhandler om dansker

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub