Det danske landshold blev lørdag aften stillet i en helt urimelig situation, da spillerne efter Christian Eriksen kollaps fik to muligheder præsenteret af UEFA: Spil kampen færdig i aften eller i morgen klokken 12.00.
Det har landstræner Kasper Hjulmand af flere omgange slået fast, og har så sent som på tirsdag morgens pressemøde atter sat streg under, at det var valgmuligheden, der blev stillet fra det europæiske fodboldforbund og at det ikke er rimeligt.
Chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen er rasende over, at UEFA på den måde sætter mennesker i en choktilstand til at skulle vælge imellem disse to scenarier ganske kort tid efter den traumatiske oplevelse, hvor en holdkammerat livløst liggende på banen modtager livsnødvendig førstehjælp med både hjertemassage og hjertestarter.
– Det kan godt være, at man fra UEFA’s side mener, at det var spillernes valg. Sådan hænger det ikke sammen.
– Samtlige psykologer, der har siden kampen har udtalt sig, siger, at mennesker, der oplever så voldsomt et traume, det er at se en medspiller eller en modspiller falder om og skal genoplives – de mennesker skal ikke træffe en beslutning om, hvorvidt de skal spille en fodboldkamp eller ej.
– Det er også den almindelige logik – det er fuldstændig vanvittigt.
– Det er en skandale, at man på den måde tørrer den af på spillerne med signalet om, at “de ville jo selv – det er ude af vores hænder”
– Det er simpelthen ikke godt nok, og det vil sømme sig, at folk fra den øverste UEFA-top kommer frem og erkender, at det var en forkert fremgangsmåde og at reglerne nu skal laves om, lyder det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i videoen, som du kan se i sin fulde længde øverst.
Læs her hvordan Kasper Hjulmand på tirsdagens pressemøde igen slog fast, hvordan UEFA satte det danske landshold under et urimeligt pres.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TOPNYHED