Det danske landshold blev lørdag aften stillet i en helt urimelig situation, da spillerne efter Christian Eriksen kollaps fik to muligheder præsenteret af UEFA: Spil kampen færdig i aften eller i morgen klokken 12.00.
Det har landstræner Kasper Hjulmand af flere omgange slået fast, og har så sent som på tirsdag morgens pressemøde atter sat streg under, at det var valgmuligheden, der blev stillet fra det europæiske fodboldforbund og at det ikke er rimeligt.
Chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen er rasende over, at UEFA på den måde sætter mennesker i en choktilstand til at skulle vælge imellem disse to scenarier ganske kort tid efter den traumatiske oplevelse, hvor en holdkammerat livløst liggende på banen modtager livsnødvendig førstehjælp med både hjertemassage og hjertestarter.
– Det kan godt være, at man fra UEFA’s side mener, at det var spillernes valg. Sådan hænger det ikke sammen.
– Samtlige psykologer, der har siden kampen har udtalt sig, siger, at mennesker, der oplever så voldsomt et traume, det er at se en medspiller eller en modspiller falder om og skal genoplives – de mennesker skal ikke træffe en beslutning om, hvorvidt de skal spille en fodboldkamp eller ej.
– Det er også den almindelige logik – det er fuldstændig vanvittigt.
– Det er en skandale, at man på den måde tørrer den af på spillerne med signalet om, at “de ville jo selv – det er ude af vores hænder”
– Det er simpelthen ikke godt nok, og det vil sømme sig, at folk fra den øverste UEFA-top kommer frem og erkender, at det var en forkert fremgangsmåde og at reglerne nu skal laves om, lyder det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i videoen, som du kan se i sin fulde længde øverst.
Læs her hvordan Kasper Hjulmand på tirsdagens pressemøde igen slog fast, hvordan UEFA satte det danske landshold under et urimeligt pres.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE