Raser mod UEFA: Det er en skandale – lav det om

Det var fuldstændig vanvittigt, at de danske landsholdsspillere skulle vælge imellem at spille EM-kampen mod Finland færdig lørdag aften eller søndag klokken 12, siger en vred chefredaktør for Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen.



Det danske landshold blev lørdag aften stillet i en helt urimelig situation, da spillerne efter Christian Eriksen kollaps fik to muligheder præsenteret af UEFA: Spil kampen færdig i aften eller i morgen klokken 12.00.

Det har landstræner Kasper Hjulmand af flere omgange slået fast, og har så sent som på tirsdag morgens pressemøde atter sat streg under, at det var valgmuligheden, der blev stillet fra det europæiske fodboldforbund og at det ikke er rimeligt.

Chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen er rasende over, at UEFA på den måde sætter mennesker i en choktilstand til at skulle vælge imellem disse to scenarier ganske kort tid efter den traumatiske oplevelse, hvor en holdkammerat livløst liggende på banen modtager livsnødvendig førstehjælp med både hjertemassage og hjertestarter.

– Det kan godt være, at man fra UEFA’s side mener, at det var spillernes valg. Sådan hænger det ikke sammen.

– Samtlige psykologer, der har siden kampen har udtalt sig, siger, at mennesker, der oplever så voldsomt et traume, det er at se en medspiller eller en modspiller falder om og skal genoplives – de mennesker skal ikke træffe en beslutning om, hvorvidt de skal spille en fodboldkamp eller ej.

– Det er også den almindelige logik – det er fuldstændig vanvittigt.

– Det er en skandale, at man på den måde tørrer den af på spillerne med signalet om, at “de ville jo selv – det er ude af vores hænder”

– Det er simpelthen ikke godt nok, og det vil sømme sig, at folk fra den øverste UEFA-top kommer frem og erkender, at det var en forkert fremgangsmåde og at reglerne nu skal laves om, lyder det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i videoen, som du kan se i sin fulde længde øverst.

Læs her hvordan Kasper Hjulmand på tirsdagens pressemøde igen slog fast, hvordan UEFA satte det danske landshold under et urimeligt pres. 









MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Klubboss raser efter skandalescener

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Stor interesse – FC København kan miste stjerne