Mandag aften frikendte UEFA sig selv for begivenhederne efter Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland. Men landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at UEFA agerede med den medmenneskelighed, som forbundet ellers selv gav udtryk for.
UEFA skrev i et skriftligt svar, at forbundet “behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne”, og fastholdt sin påstand om, at “de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften”.
Det sidste er dog en sandhed med modifikationer, hvis man spørger Kasper Hjulmand. De danske spillere ønskede ikke at spille færdig. De valgte den mulighed som den mindst dårlige af de to, de fik: spil kampen færdig nu eller spil den søndag middag.
– Det er indiskutabelt – jeg var der – at der var to muligheder, og det var det, vi blev præsenteret for. Så kan man sige, om man ikke blev sat under pres. Jeg følte, at spillerne og vi, der var tæt på, blev sat under det pres og det dilemma, og det var enormt svært at være i. At skulle træffe den ene eller den anden beslutning.
– Men der var de to muligheder, og det var meget, meget klart, siger Hjulmand på et pressemøde tirsdag formiddag.
– Så kan man sige, om man ikke var under pres, eller om man… Det er i hvert fald helt forkert, hvis man har en opfattelse af, at vi kom og sagde, at vi gerne ville spille videre som det første ønske. Det var et valg mellem de to scenarier, og det er indiskutabelt og sådan, det er. Og det, synes jeg, var forkert. Det er det, der er sandheden. Alt andet er ikke rigtigt.
I stedet skulle UEFA have ladet det danske landshold tage hjem og bearbejde oplevelsen, inden der blev taget stilling til, hvad der skulle ske med kampen sidste knap 50 minutter, mener Hjulmand. Han peger på, at et coronaudbrud kan udsætte en kamp i 48 timer, og under sig over, hvorfor et hjertestop åbenbart kun kunne udsætte den i 18.
– Det eneste rigtige lederskab havde været at sende vores spillere i en bus hjem, tage det, som det kommer, og så se, hvad der var af muligheder, siger landstræneren.
– Godt lederskab står ikke altid i en protokol. Jeg kan forstå, at hvis der havde været nogle corontilfælde, havde vi fået 48 timer, men åbenbart når det er hjerteslag, så er det ikke 48 titmer. Så jeg syntes, man skulle have sendt os hjem og så se, hvad der kunne ske – og ledet gennem medmenneskelighed.
UEFA skrev i gårsdagens udtalelse, at der skal være mindst to døgn mellem to kampe, for at spillerne kan hvile sig. Læs mere om udtalelsen her.
LIVE
LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Tottenham under stregen
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FC København med overtidssejr over Randers
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
