Mandag aften frikendte UEFA sig selv for begivenhederne efter Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland. Men landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at UEFA agerede med den medmenneskelighed, som forbundet ellers selv gav udtryk for.
UEFA skrev i et skriftligt svar, at forbundet “behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne”, og fastholdt sin påstand om, at “de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften”.
Det sidste er dog en sandhed med modifikationer, hvis man spørger Kasper Hjulmand. De danske spillere ønskede ikke at spille færdig. De valgte den mulighed som den mindst dårlige af de to, de fik: spil kampen færdig nu eller spil den søndag middag.
– Det er indiskutabelt – jeg var der – at der var to muligheder, og det var det, vi blev præsenteret for. Så kan man sige, om man ikke blev sat under pres. Jeg følte, at spillerne og vi, der var tæt på, blev sat under det pres og det dilemma, og det var enormt svært at være i. At skulle træffe den ene eller den anden beslutning.
– Men der var de to muligheder, og det var meget, meget klart, siger Hjulmand på et pressemøde tirsdag formiddag.
– Så kan man sige, om man ikke var under pres, eller om man… Det er i hvert fald helt forkert, hvis man har en opfattelse af, at vi kom og sagde, at vi gerne ville spille videre som det første ønske. Det var et valg mellem de to scenarier, og det er indiskutabelt og sådan, det er. Og det, synes jeg, var forkert. Det er det, der er sandheden. Alt andet er ikke rigtigt.
I stedet skulle UEFA have ladet det danske landshold tage hjem og bearbejde oplevelsen, inden der blev taget stilling til, hvad der skulle ske med kampen sidste knap 50 minutter, mener Hjulmand. Han peger på, at et coronaudbrud kan udsætte en kamp i 48 timer, og under sig over, hvorfor et hjertestop åbenbart kun kunne udsætte den i 18.
– Det eneste rigtige lederskab havde været at sende vores spillere i en bus hjem, tage det, som det kommer, og så se, hvad der var af muligheder, siger landstræneren.
– Godt lederskab står ikke altid i en protokol. Jeg kan forstå, at hvis der havde været nogle corontilfælde, havde vi fået 48 timer, men åbenbart når det er hjerteslag, så er det ikke 48 titmer. Så jeg syntes, man skulle have sendt os hjem og så se, hvad der kunne ske – og ledet gennem medmenneskelighed.
UEFA skrev i gårsdagens udtalelse, at der skal være mindst to døgn mellem to kampe, for at spillerne kan hvile sig. Læs mere om udtalelsen her.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
