Mandag aften frikendte UEFA sig selv for begivenhederne efter Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland. Men landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at UEFA agerede med den medmenneskelighed, som forbundet ellers selv gav udtryk for.
UEFA skrev i et skriftligt svar, at forbundet “behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne”, og fastholdt sin påstand om, at “de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften”.
Det sidste er dog en sandhed med modifikationer, hvis man spørger Kasper Hjulmand. De danske spillere ønskede ikke at spille færdig. De valgte den mulighed som den mindst dårlige af de to, de fik: spil kampen færdig nu eller spil den søndag middag.
– Det er indiskutabelt – jeg var der – at der var to muligheder, og det var det, vi blev præsenteret for. Så kan man sige, om man ikke blev sat under pres. Jeg følte, at spillerne og vi, der var tæt på, blev sat under det pres og det dilemma, og det var enormt svært at være i. At skulle træffe den ene eller den anden beslutning.
– Men der var de to muligheder, og det var meget, meget klart, siger Hjulmand på et pressemøde tirsdag formiddag.
– Så kan man sige, om man ikke var under pres, eller om man… Det er i hvert fald helt forkert, hvis man har en opfattelse af, at vi kom og sagde, at vi gerne ville spille videre som det første ønske. Det var et valg mellem de to scenarier, og det er indiskutabelt og sådan, det er. Og det, synes jeg, var forkert. Det er det, der er sandheden. Alt andet er ikke rigtigt.
I stedet skulle UEFA have ladet det danske landshold tage hjem og bearbejde oplevelsen, inden der blev taget stilling til, hvad der skulle ske med kampen sidste knap 50 minutter, mener Hjulmand. Han peger på, at et coronaudbrud kan udsætte en kamp i 48 timer, og under sig over, hvorfor et hjertestop åbenbart kun kunne udsætte den i 18.
– Det eneste rigtige lederskab havde været at sende vores spillere i en bus hjem, tage det, som det kommer, og så se, hvad der var af muligheder, siger landstræneren.
– Godt lederskab står ikke altid i en protokol. Jeg kan forstå, at hvis der havde været nogle corontilfælde, havde vi fået 48 timer, men åbenbart når det er hjerteslag, så er det ikke 48 titmer. Så jeg syntes, man skulle have sendt os hjem og så se, hvad der kunne ske – og ledet gennem medmenneskelighed.
UEFA skrev i gårsdagens udtalelse, at der skal være mindst to døgn mellem to kampe, for at spillerne kan hvile sig. Læs mere om udtalelsen her.
LIVE
TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
