Mandag aften frikendte UEFA sig selv for begivenhederne efter Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland. Men landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at UEFA agerede med den medmenneskelighed, som forbundet ellers selv gav udtryk for.
UEFA skrev i et skriftligt svar, at forbundet “behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne”, og fastholdt sin påstand om, at “de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften”.
Det sidste er dog en sandhed med modifikationer, hvis man spørger Kasper Hjulmand. De danske spillere ønskede ikke at spille færdig. De valgte den mulighed som den mindst dårlige af de to, de fik: spil kampen færdig nu eller spil den søndag middag.
– Det er indiskutabelt – jeg var der – at der var to muligheder, og det var det, vi blev præsenteret for. Så kan man sige, om man ikke blev sat under pres. Jeg følte, at spillerne og vi, der var tæt på, blev sat under det pres og det dilemma, og det var enormt svært at være i. At skulle træffe den ene eller den anden beslutning.
– Men der var de to muligheder, og det var meget, meget klart, siger Hjulmand på et pressemøde tirsdag formiddag.
– Så kan man sige, om man ikke var under pres, eller om man… Det er i hvert fald helt forkert, hvis man har en opfattelse af, at vi kom og sagde, at vi gerne ville spille videre som det første ønske. Det var et valg mellem de to scenarier, og det er indiskutabelt og sådan, det er. Og det, synes jeg, var forkert. Det er det, der er sandheden. Alt andet er ikke rigtigt.
I stedet skulle UEFA have ladet det danske landshold tage hjem og bearbejde oplevelsen, inden der blev taget stilling til, hvad der skulle ske med kampen sidste knap 50 minutter, mener Hjulmand. Han peger på, at et coronaudbrud kan udsætte en kamp i 48 timer, og under sig over, hvorfor et hjertestop åbenbart kun kunne udsætte den i 18.
– Det eneste rigtige lederskab havde været at sende vores spillere i en bus hjem, tage det, som det kommer, og så se, hvad der var af muligheder, siger landstræneren.
– Godt lederskab står ikke altid i en protokol. Jeg kan forstå, at hvis der havde været nogle corontilfælde, havde vi fået 48 timer, men åbenbart når det er hjerteslag, så er det ikke 48 titmer. Så jeg syntes, man skulle have sendt os hjem og så se, hvad der kunne ske – og ledet gennem medmenneskelighed.
UEFA skrev i gårsdagens udtalelse, at der skal være mindst to døgn mellem to kampe, for at spillerne kan hvile sig. Læs mere om udtalelsen her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
