Hjulmand svarer UEFA igen: Vi blev sat under pres

Det var ikke det danske landsholds ønske at spille videre mod Finland, slår Kasper Hjulmand fast. Han mener, at de muligheder, som UEFA præsenterede Danmark for, var forkerte.



Mandag aften frikendte UEFA sig selv for begivenhederne efter Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland. Men landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at UEFA agerede med den medmenneskelighed, som forbundet ellers selv gav udtryk for.

UEFA skrev i et skriftligt svar, at forbundet “behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne”, og fastholdt sin påstand om, at “de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften”.

Det sidste er dog en sandhed med modifikationer, hvis man spørger Kasper Hjulmand. De danske spillere ønskede ikke at spille færdig. De valgte den mulighed som den mindst dårlige af de to, de fik: spil kampen færdig nu eller spil den søndag middag.

– Det er indiskutabelt – jeg var der – at der var to muligheder, og det var det, vi blev præsenteret for. Så kan man sige, om man ikke blev sat under pres. Jeg følte, at spillerne og vi, der var tæt på, blev sat under det pres og det dilemma, og det var enormt svært at være i. At skulle træffe den ene eller den anden beslutning. 

– Men der var de to muligheder, og det var meget, meget klart, siger Hjulmand på et pressemøde tirsdag formiddag.

– Så kan man sige, om man ikke var under pres, eller om man… Det er i hvert fald helt forkert, hvis man har en opfattelse af, at vi kom og sagde, at vi gerne ville spille videre som det første ønske. Det var et valg mellem de to scenarier, og det er indiskutabelt og sådan, det er. Og det, synes jeg, var forkert. Det er det, der er sandheden. Alt andet er ikke rigtigt. 

I stedet skulle UEFA have ladet det danske landshold tage hjem og bearbejde oplevelsen, inden der blev taget stilling til, hvad der skulle ske med kampen sidste knap 50 minutter, mener Hjulmand. Han peger på, at et coronaudbrud kan udsætte en kamp i 48 timer, og under sig over, hvorfor et hjertestop åbenbart kun kunne udsætte den i 18.

– Det eneste rigtige lederskab havde været at sende vores spillere i en bus hjem, tage det, som det kommer, og så se, hvad der var af muligheder, siger landstræneren. 

– Godt lederskab står ikke altid i en protokol. Jeg kan forstå, at hvis der havde været nogle corontilfælde, havde vi fået 48 timer, men åbenbart når det er hjerteslag, så er det ikke 48 titmer. Så jeg syntes, man skulle have sendt os hjem og så se, hvad der kunne ske – og ledet gennem medmenneskelighed.

UEFA skrev i gårsdagens udtalelse, at der skal være mindst to døgn mellem to kampe, for at spillerne kan hvile sig. Læs mere om udtalelsen her.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser