Mandag aften frikendte UEFA sig selv for begivenhederne efter Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland. Men landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at UEFA agerede med den medmenneskelighed, som forbundet ellers selv gav udtryk for.
UEFA skrev i et skriftligt svar, at forbundet “behandlede forløbet med største respekt for den følsomme situation og spillerne”, og fastholdt sin påstand om, at “de to hold ønskede at færdiggøre kampen samme aften”.
Det sidste er dog en sandhed med modifikationer, hvis man spørger Kasper Hjulmand. De danske spillere ønskede ikke at spille færdig. De valgte den mulighed som den mindst dårlige af de to, de fik: spil kampen færdig nu eller spil den søndag middag.
– Det er indiskutabelt – jeg var der – at der var to muligheder, og det var det, vi blev præsenteret for. Så kan man sige, om man ikke blev sat under pres. Jeg følte, at spillerne og vi, der var tæt på, blev sat under det pres og det dilemma, og det var enormt svært at være i. At skulle træffe den ene eller den anden beslutning.
– Men der var de to muligheder, og det var meget, meget klart, siger Hjulmand på et pressemøde tirsdag formiddag.
– Så kan man sige, om man ikke var under pres, eller om man… Det er i hvert fald helt forkert, hvis man har en opfattelse af, at vi kom og sagde, at vi gerne ville spille videre som det første ønske. Det var et valg mellem de to scenarier, og det er indiskutabelt og sådan, det er. Og det, synes jeg, var forkert. Det er det, der er sandheden. Alt andet er ikke rigtigt.
I stedet skulle UEFA have ladet det danske landshold tage hjem og bearbejde oplevelsen, inden der blev taget stilling til, hvad der skulle ske med kampen sidste knap 50 minutter, mener Hjulmand. Han peger på, at et coronaudbrud kan udsætte en kamp i 48 timer, og under sig over, hvorfor et hjertestop åbenbart kun kunne udsætte den i 18.
– Det eneste rigtige lederskab havde været at sende vores spillere i en bus hjem, tage det, som det kommer, og så se, hvad der var af muligheder, siger landstræneren.
– Godt lederskab står ikke altid i en protokol. Jeg kan forstå, at hvis der havde været nogle corontilfælde, havde vi fået 48 timer, men åbenbart når det er hjerteslag, så er det ikke 48 titmer. Så jeg syntes, man skulle have sendt os hjem og så se, hvad der kunne ske – og ledet gennem medmenneskelighed.
UEFA skrev i gårsdagens udtalelse, at der skal være mindst to døgn mellem to kampe, for at spillerne kan hvile sig. Læs mere om udtalelsen her.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Så blev det officielt
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
