Rasmus Højlund tager til genmæle: Det er usagligt

Rasmus Højlund er uenig i bedømmelsen af hans indsats i 1-1-kampen mod Slovenien.



Danmarks åbningskamp under EM endte som en skuffelse, da Kasper Hjulmands tropper måtte nøjes med 1-1 efter en slovensk udligning sent i anden halvleg. 

Og en af de danske spillere, der ikke havde den bedste aften, var Rasmus Højlund. Manchester United-angriberen blev pillet ud i slutfasen, da Danmark jagtede en udligning, og angriberen er nu uden mål i sine seneste fem landskampe. 

Hos B.T. blev Rasmus Højlund udpeget som Danmarks dårligste spiller, da angriberen blot fik én ud af seks stjerner. Denne hårde bedømmelse var Højlund dog mildest talt uforstående overfor, da han efterfølgende blev interviewet af norske NRK

– Det kan jeg ikke forholde mig til. Det er usagligt, lyder det fra Rasmus Højlund om B.T.’s bedømmelse. 

– Ved det første mål er det mig, som holder på bolden. Jeg får lavet nogle gode afleveringer og jeg arbejder stenhårdt. Men sådan er det at være en stor stjerne i Danmark og i Manchester United. Man må tage det sure med det søde. 

NRK spurgte herefter Rasmus Højlund, om den danske stjerne bliver irriteret over, at der debat om hans manglende mål på landsholdet. 

– Det gider jeg ikke bekymre mig om. Jeg ved, hvad jeg kan, og det ved, at de nok skal komme, lød svaret fra Rasmus Højlund. 

På nærværende medie blev Rasmus Højlund også udpeget som en af Danmarks dårligste spillere i 1-1-kampen mod Slovenien. Du kan læse Tipsbladets karakterer her





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Stort dansk flop sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Revser Alexander Zorniger



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet