Reagerer på Ståle-snak: Helt godnat!

Der sættes spørgsmålstegn ved Ståle Solbakkens position efter Norges skuffende EM-kvalifikation, men det er helt forkert, mener flere spillere.



Erling Haaland, Martin Ødegaard og resten af det norske landshold kan ikke længere kvalificere sig til EM via EM-kvalifikationen. Så meget står klart, efter at nordmændene søndag aften tabte hjemme til Spanien.

Og den nedtur har sat gang i en debat om Ståle Solbakkens fremtid som norsk landstræner. 

Men blandt flere spillere er der stadig fuld tiltro til FC København-legenden. Eksempelvis fastslår forsvarsspiller Stefan Strandberg, at det er helt forkert at stille spørgsmål ved Solbakkens position.

– Det er helt godnat! Ståle har været fantastisk for os, lige siden han kom ind. Han er klar over, hvad han vil, og vi har gjort store fremskridt under ham.

– De, der kender fodbold, ser, at den måde, vi spiller på nu, er på et meget højere niveau, end det har været tidligere. Selvfølgelig har vi ting at udvikle, men jeg er helt sikker på, at Ståle er den rigtige mand til at tage Norge til mesterskabet, siger Strandberg til Nettavisen.

Ifølge mediet svarer Martin Ødegaard også med et klart “ja” til spørgsmålet, om spillertruppen har fuld tillid til Solbakken.

Og FC København-spilleren Birger Meling siger til Nettavisen

– Det er klart, at vi har stor tiltro til det, vi laver. Vi arbejder løbende på at forbedre os. Så vi har leveret mange gode præstationer, men resultaterne har ikke været tilfredsstillende. Internt har vi absolut tro på det, vi laver.

Norge kan stadig kvalificere sig til EM via Nations League. I EM-kvalifikationen ender Norge bag både Spanien og Skotland, der tager de to direkte pladser til slutrunden. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bo Svensson svært utilfreds