Ros til Schmeichel: Han gjorde alt

Kasper Schmeichel får stor ros af Kasper Hjulmand og Martin Braithwaite efter Danmarks semifinalenederlag.



Med flere redninger i absolut verdensklasse var Kasper Schmeichel tæt på at få Danmark frem til en straffesparkskonkurrence i EM-semifinalen mod England, og selv om Danmark endte med at tabe opgøret 1-2 efter forlænget spilletid, er der alt mulig grund til at rose den stærke keeper for en fænomenal indsats.

Så det gør holdkammeraten Martin Braithwaite.

– Det er vildt nok at sige, men det var sgu bare, som det plejer at være. Han holder os altid inde i kampe. Jeg har ikke noget minde af, at han har haft en dårlig kamp, siger Martin Braithwaite om Kasper Schmeichel.

– Man vinder ikke kun kampe på at have målscorere, men også på at have gode spillere og en god målmand. I alle de vigtige kampe, vi har vundet, har han altid haft sindssygt vigtige redninger, så vi er sindssygt heldige med at have så god en målmand på vores hold.

I første halvleg reddede Schmeichel et forsøg med maven, da Raheem Sterling blev spillet fri tæt under mål. I anden halvleg strakte danskeren sig til det yderste og fik afværget Harry Maguires hovedstødsforsøg.

Storspillet fortsatte i den forlængede spilletid. Her dykkede danskeren først ned til Harry Kanes hårde og flade afslutning, og siden reddede han også et straffespark fra den stærke englænder, der dog endte med at score på returbolden.

– Kasper var fantastisk. Jeg synes, at han igennem hele turneringen har løftet, løftet og løftet sig, og her i aften var han fantastisk og havde fantastiske redninger, siger landstræner Kasper Hjulmand.

– Samtidig havde han en udstråling og fightervilje, der signalerede, at han ville gøre hvad som helst. Han kunne også finde på at løbe op og forsøge at score, hvis det skulle være.

– Han ville gøre hvad som helst for at forsøge at vinde de her kampe, og det smitter. Det var en kæmpe præstation af Kasper. Desværre var det ikke nok, men han gjorde i hvert fald sit, siger Kasper Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’