Schmeichel: Har aldrig oplevet noget lignende

Den danske målmand mente, der måtte være mindst 75.000 tilskuere i Parken med den kulisse, der blev leveret.



Danmark tabte torsdag aften desværre til Belgien, der vendte et truende nederlag til en 2-1 sejr.

Det danske landshold kom ellers foran allerede efter to minutter, og det var et heroisk kæmpende landshold, der spillede Belgien ud af klædet mange gange i første halvleg.

Men i anden halvleg gik gassen lidt af ballonen, og da Belgien sendte Kevin De Bruyne på banen satte han tingene på plads. 

Alligevel var det en stolt Kasper Schmeichel, der efter kampen udtalte sig til TV3 Sport.

– Alt, hvad der er blevet sagt om os, er sandt. Vi kæmper til det sidste. Vi spiller en rigtig god kamp, fantastisk første halvleg. Vi gør alt rigtigt bortset fra at score i anden halvleg. Vi kunne nemt have fået nogle flere mål, men det var ikke nok, vi havde ikke heldet med os i dag.

– De sætter en af verdens bedste spillere på banen, og han gør selvfølgelig en forskel. Jeg har spillet mod ham mange gange og kender hans kvaliteter. Han er uden sammenligning, tror jeg, den bedste spiller i England. Det er super ærgerligt.

På lægterne blev der også leveret fra de 25.000 fremmødte tilskuere, der gav spillerne en opbakning, de sjældent vil glemme.

– Jeg har spillet mange steder i mit liv, for mange klubber og for mange fantastiske fans, men der er ikke noget, der slår det her. Det er der simpelthen ikke.

– De siger, der var 25.000 tilskuere, men det lød som om, der var 75.000. Det var en fantastisk støtte. Vi er super kede af, at vi ikke kunne belønne det med i det mindste en uafgjort, men også en sejr.

Selvom det blev til et nederlag mod Belgien, så kan Danmark stadig nå at kvalificere sig til ottendedelsfinalen. Hvordan, kan du læse mere om her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen