Det har handlet om meget andet end fodbold for danske landshold, siden EM begyndte mod Finland 12. juni.
Mandag venter en knald eller fald kamp mod Rusland, hvor Danmark skal have tre point, hvis de stadig skal være med ved EM, og det er spillerne meget bevidst om fortæller anfører Simon Kjær på søndagens pressemøde, og erkender at nu begynder EM.
– Jeg snakkede med nogle af spillerne i dag om, hvor vildt det end kan lyde, så kan vi risikere, at vi skal hjem om et par dage, og det er overhovedet ikke der, vi er.
– Jeg tror, det er svært at beskrive, hvordan denne her uge har været, men en ting er sikkert, vi glæder os til at komme ud og spille, og som Kasper (Schmeichel, red.) siger, når lokummet er brændt på tidligere, så har vi altid været der, og det kommer vi også til denne gang, lover Simon Kjær.
Siden Christian Eriksen faldt om på banen i kampen mod Finland har der været mange ting, der skulle vendes mellem spillerne, samtaler om stort og småt. Nu har landsholdsspillerne efterhånden fået bearbejdet det umiddelbare chok, og landstræner Kasper Hjulmand gør også sit for, at spillerne ikke skal have dårlig samvittighed, fortæller Simon Kjær.
– En af de første ting Kasper (Hjulmand, red.) sagde til os, det var, at det var et frirum at komme ud og træne, og det har det også været for mig. Det er okay at træne efter de omstændigheder, som vi har været igennem, og det synes jeg egentlig kun er blevet bedre og bedre.
– Vi er også ved at være der, hvor vi er okay og kan nyde det her igen.
Mandag venter Rusland, og Simon Kjær lover, at de danske spillere efterlader alt ude på banen.
– Vi går ind til kampen med den mentalitet, at vi skal videre. Efter alt hvad vi har været igennem, så fortjener vi at komme videre. Jeg mener, vi har kvaliteterne til at gøre det, og jeg ser frem til i morgen og til at forberede mig om lidt.
– I kan være sikre på, at vi efterlader alt ude på banen, og med kvaliteten på vores hold er jeg sikker på, at det kan lade sig gøre (at gå videre, red.).
Danmark tager imod Rusland i Parken mandag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
NYHEDER
