Det har handlet om meget andet end fodbold for danske landshold, siden EM begyndte mod Finland 12. juni.
Mandag venter en knald eller fald kamp mod Rusland, hvor Danmark skal have tre point, hvis de stadig skal være med ved EM, og det er spillerne meget bevidst om fortæller anfører Simon Kjær på søndagens pressemøde, og erkender at nu begynder EM.
– Jeg snakkede med nogle af spillerne i dag om, hvor vildt det end kan lyde, så kan vi risikere, at vi skal hjem om et par dage, og det er overhovedet ikke der, vi er.
– Jeg tror, det er svært at beskrive, hvordan denne her uge har været, men en ting er sikkert, vi glæder os til at komme ud og spille, og som Kasper (Schmeichel, red.) siger, når lokummet er brændt på tidligere, så har vi altid været der, og det kommer vi også til denne gang, lover Simon Kjær.
Siden Christian Eriksen faldt om på banen i kampen mod Finland har der været mange ting, der skulle vendes mellem spillerne, samtaler om stort og småt. Nu har landsholdsspillerne efterhånden fået bearbejdet det umiddelbare chok, og landstræner Kasper Hjulmand gør også sit for, at spillerne ikke skal have dårlig samvittighed, fortæller Simon Kjær.
– En af de første ting Kasper (Hjulmand, red.) sagde til os, det var, at det var et frirum at komme ud og træne, og det har det også været for mig. Det er okay at træne efter de omstændigheder, som vi har været igennem, og det synes jeg egentlig kun er blevet bedre og bedre.
– Vi er også ved at være der, hvor vi er okay og kan nyde det her igen.
Mandag venter Rusland, og Simon Kjær lover, at de danske spillere efterlader alt ude på banen.
– Vi går ind til kampen med den mentalitet, at vi skal videre. Efter alt hvad vi har været igennem, så fortjener vi at komme videre. Jeg mener, vi har kvaliteterne til at gøre det, og jeg ser frem til i morgen og til at forberede mig om lidt.
– I kan være sikre på, at vi efterlader alt ude på banen, og med kvaliteten på vores hold er jeg sikker på, at det kan lade sig gøre (at gå videre, red.).
Danmark tager imod Rusland i Parken mandag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Gejst opvejer træthed for AGF
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
