Det har handlet om meget andet end fodbold for danske landshold, siden EM begyndte mod Finland 12. juni.
Mandag venter en knald eller fald kamp mod Rusland, hvor Danmark skal have tre point, hvis de stadig skal være med ved EM, og det er spillerne meget bevidst om fortæller anfører Simon Kjær på søndagens pressemøde, og erkender at nu begynder EM.
– Jeg snakkede med nogle af spillerne i dag om, hvor vildt det end kan lyde, så kan vi risikere, at vi skal hjem om et par dage, og det er overhovedet ikke der, vi er.
– Jeg tror, det er svært at beskrive, hvordan denne her uge har været, men en ting er sikkert, vi glæder os til at komme ud og spille, og som Kasper (Schmeichel, red.) siger, når lokummet er brændt på tidligere, så har vi altid været der, og det kommer vi også til denne gang, lover Simon Kjær.
Siden Christian Eriksen faldt om på banen i kampen mod Finland har der været mange ting, der skulle vendes mellem spillerne, samtaler om stort og småt. Nu har landsholdsspillerne efterhånden fået bearbejdet det umiddelbare chok, og landstræner Kasper Hjulmand gør også sit for, at spillerne ikke skal have dårlig samvittighed, fortæller Simon Kjær.
– En af de første ting Kasper (Hjulmand, red.) sagde til os, det var, at det var et frirum at komme ud og træne, og det har det også været for mig. Det er okay at træne efter de omstændigheder, som vi har været igennem, og det synes jeg egentlig kun er blevet bedre og bedre.
– Vi er også ved at være der, hvor vi er okay og kan nyde det her igen.
Mandag venter Rusland, og Simon Kjær lover, at de danske spillere efterlader alt ude på banen.
– Vi går ind til kampen med den mentalitet, at vi skal videre. Efter alt hvad vi har været igennem, så fortjener vi at komme videre. Jeg mener, vi har kvaliteterne til at gøre det, og jeg ser frem til i morgen og til at forberede mig om lidt.
– I kan være sikre på, at vi efterlader alt ude på banen, og med kvaliteten på vores hold er jeg sikker på, at det kan lade sig gøre (at gå videre, red.).
Danmark tager imod Rusland i Parken mandag klokken 21.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
