Det har handlet om meget andet end fodbold for danske landshold, siden EM begyndte mod Finland 12. juni.
Mandag venter en knald eller fald kamp mod Rusland, hvor Danmark skal have tre point, hvis de stadig skal være med ved EM, og det er spillerne meget bevidst om fortæller anfører Simon Kjær på søndagens pressemøde, og erkender at nu begynder EM.
– Jeg snakkede med nogle af spillerne i dag om, hvor vildt det end kan lyde, så kan vi risikere, at vi skal hjem om et par dage, og det er overhovedet ikke der, vi er.
– Jeg tror, det er svært at beskrive, hvordan denne her uge har været, men en ting er sikkert, vi glæder os til at komme ud og spille, og som Kasper (Schmeichel, red.) siger, når lokummet er brændt på tidligere, så har vi altid været der, og det kommer vi også til denne gang, lover Simon Kjær.
Siden Christian Eriksen faldt om på banen i kampen mod Finland har der været mange ting, der skulle vendes mellem spillerne, samtaler om stort og småt. Nu har landsholdsspillerne efterhånden fået bearbejdet det umiddelbare chok, og landstræner Kasper Hjulmand gør også sit for, at spillerne ikke skal have dårlig samvittighed, fortæller Simon Kjær.
– En af de første ting Kasper (Hjulmand, red.) sagde til os, det var, at det var et frirum at komme ud og træne, og det har det også været for mig. Det er okay at træne efter de omstændigheder, som vi har været igennem, og det synes jeg egentlig kun er blevet bedre og bedre.
– Vi er også ved at være der, hvor vi er okay og kan nyde det her igen.
Mandag venter Rusland, og Simon Kjær lover, at de danske spillere efterlader alt ude på banen.
– Vi går ind til kampen med den mentalitet, at vi skal videre. Efter alt hvad vi har været igennem, så fortjener vi at komme videre. Jeg mener, vi har kvaliteterne til at gøre det, og jeg ser frem til i morgen og til at forberede mig om lidt.
– I kan være sikre på, at vi efterlader alt ude på banen, og med kvaliteten på vores hold er jeg sikker på, at det kan lade sig gøre (at gå videre, red.).
Danmark tager imod Rusland i Parken mandag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
