Der er ingen skadede danske spillere forud for lørdagens EM-kvartfinale mod Tjekkiet.
Sådan lyder den opmuntrende melding fra landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde i Baku, efter at flere danske profiler har været mærket siden sidste uges ottendedelsfinale mod Wales.
– Truppen er klar. Der er selvfølgelig en træning endnu, men som det er lige nu, så er alle med i træningen, og der er ikke nogen, som kun er med i dele af den. Vores sundhedsstab har meldt alle klar i dag, siger Hjulmand fredag eftermiddag.
Undervejs i løbet af ugen har midtbaneslideren Thomas Delaney, angriberen Yussuf Poulsen og anfører Simon Kjær været på skånekost.
Daniel Wass har skullet komme tilbage efter at have misset ottendedelsfinalen mod Wales med sygdom, og Andreas Cornelius humpede ud af landsholdets træning i onsdags.
Kasper Hjulmand afviser dog, at han har uvant mange bekymringer om den fysiske tilstand i den danske trup forud for den første danske kvartfinale ved en slutrunde i 17 år.
– Det har ikke været specielt svært at håndtere. Det er helt naturligt, at der altid er et eller andet at forholde sig til.
– Vi har haft en god lang uge, hvor vi slikkede sårene lidt i de første par dage, og de seneste dage er alt gået, som det skulle, siger Kasper Hjulmand.
Torsdag kunne Yussuf Poulsen fortælle, at han efter at have døjet med en baglårsskade næppe ville være i stand til at spille meget mere end 60 minutter.
Spørgsmålet er så, om det skal være fra start eller undervejs i kampen, at Poulsen skal bruges. Det svar holder landstræneren tæt til kroppen.
– Det vil være meget mærkeligt, hvis jeg siger, hvad jeg tænker om det. Hvordan vi gør med Yussuf og alle mulige andre, må vi se i morgen (lørdag, red.), siger Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
