Sloveniens træner giver Danmark favoritværdigheden

Landstræner Matjaz Kek og anfører Timi Elsnik tager gerne rollen som underdog i EM-kampen mod Danmark.



Det danske fodboldlandshold er blandt de ti bedste i Europa og må derfor påtage sig favoritværdigheden i søndagens EM-gruppekamp mellem Danmark og Slovenien.

Det siger Sloveniens landstræner, Matjaz Kek, lørdag aften på et pressemøde i Stuttgart.

– Danmark er favorit, det kan alle være enige om, men favoritter er til for at blive slået. Vi har stor respekt for Danmark, for de har mange dygtige spillere i truppen, og Danmark er blandt favoritterne til at gå langt i turneringen.

– Danmark er blandt de ti stærkeste hold i Europa, men vi bliver nødt til at holde fokus på os selv for at have en chance. Vi må se, om vi kan få noget ud af kampen, lyder det underspillet fra Matjaz Kek.

Sidste år mødtes holdene to gange i EM-kvalifikationen. Opgøret i Slovenien endte 1-1, mens Danmark vandt 2-1 i Parken i november og kvalificerede sig til EM.

Anfører Timi Elsnik var med i begge kampe, og han har en klar fornemmelse af, hvad der venter i søndagens EM-kamp.

– Jeg tror ikke, at de to hold kan overraske hinanden, for vi ved alt om hinanden efter at have spillet to kampe sidste år.

– Vi har lært, at vi skal undgå at lave nogle af de fejl, vi lavede i Danmark, for så bliver vi straffet, for Danmark har et rigtig godt hold.

– Vi har stor respekt for Danmark, for der er mange dygtige individualister, der kan afgøre kampen. Vi skal ramme et højt niveau fysisk og mentalt, hvis vi skal skabe chancer og score mod dem, siger anføreren.

Han påpeger, at Slovenien sidste år scorede efter dødbolde i begge kampe mod Danmark, og at holdet også har forberedt sig med nye dødboldtaktikker til EM-kampen. Samtidig minder han om, at Danmark har mange høje spillere og lige så vel kan blive farlige på standardsituationer.

Slovenien har ikke spillet en slutrundekamp siden VM i 2010, og Timi Elsnik glæder sig til sin slutrundedebut.

– Vi deltager ikke i slutrunderne hver gang, vi har ventet i rigtig lang tid på det her. Vi har indfriet et mål ved at kvalificere os, men vi har mere at opnå.

– Vi kommer til at møde de bedste hold i Europa, og vi skal nyde kampene og tage dem ind, men vi skal også give alt på banen, så vi kan opnå endnu mere, siger anføreren.

Landstræner Matjaz Kek er efter to kiksede kvalifikationer glad for, at han i tredje forsøg lykkedes med at kvalificere holdet til et mesterskab.

– Det er et privilegium for vores spillere at være til en slutrunde. Det har de fortjent, og de skal nyde det, siger landstræneren.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Målmand på boligjagt i København

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen kontakt med AGF

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

– Et kanon sted for ham

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

United eller Liverpool? Køb billetter her

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Medie: FC København nægter

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Kontant transfermelding fra FCK

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!