Sloveniens træner giver Danmark favoritværdigheden

Landstræner Matjaz Kek og anfører Timi Elsnik tager gerne rollen som underdog i EM-kampen mod Danmark.



Det danske fodboldlandshold er blandt de ti bedste i Europa og må derfor påtage sig favoritværdigheden i søndagens EM-gruppekamp mellem Danmark og Slovenien.

Det siger Sloveniens landstræner, Matjaz Kek, lørdag aften på et pressemøde i Stuttgart.

– Danmark er favorit, det kan alle være enige om, men favoritter er til for at blive slået. Vi har stor respekt for Danmark, for de har mange dygtige spillere i truppen, og Danmark er blandt favoritterne til at gå langt i turneringen.

– Danmark er blandt de ti stærkeste hold i Europa, men vi bliver nødt til at holde fokus på os selv for at have en chance. Vi må se, om vi kan få noget ud af kampen, lyder det underspillet fra Matjaz Kek.

Sidste år mødtes holdene to gange i EM-kvalifikationen. Opgøret i Slovenien endte 1-1, mens Danmark vandt 2-1 i Parken i november og kvalificerede sig til EM.

Anfører Timi Elsnik var med i begge kampe, og han har en klar fornemmelse af, hvad der venter i søndagens EM-kamp.

– Jeg tror ikke, at de to hold kan overraske hinanden, for vi ved alt om hinanden efter at have spillet to kampe sidste år.

– Vi har lært, at vi skal undgå at lave nogle af de fejl, vi lavede i Danmark, for så bliver vi straffet, for Danmark har et rigtig godt hold.

– Vi har stor respekt for Danmark, for der er mange dygtige individualister, der kan afgøre kampen. Vi skal ramme et højt niveau fysisk og mentalt, hvis vi skal skabe chancer og score mod dem, siger anføreren.

Han påpeger, at Slovenien sidste år scorede efter dødbolde i begge kampe mod Danmark, og at holdet også har forberedt sig med nye dødboldtaktikker til EM-kampen. Samtidig minder han om, at Danmark har mange høje spillere og lige så vel kan blive farlige på standardsituationer.

Slovenien har ikke spillet en slutrundekamp siden VM i 2010, og Timi Elsnik glæder sig til sin slutrundedebut.

– Vi deltager ikke i slutrunderne hver gang, vi har ventet i rigtig lang tid på det her. Vi har indfriet et mål ved at kvalificere os, men vi har mere at opnå.

– Vi kommer til at møde de bedste hold i Europa, og vi skal nyde kampene og tage dem ind, men vi skal også give alt på banen, så vi kan opnå endnu mere, siger anføreren.

Landstræner Matjaz Kek er efter to kiksede kvalifikationer glad for, at han i tredje forsøg lykkedes med at kvalificere holdet til et mesterskab.

– Det er et privilegium for vores spillere at være til en slutrunde. Det har de fortjent, og de skal nyde det, siger landstræneren.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Josip Radošević på samtlige forsider

Stiktosset – her er Delaneys svar

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

– Glem 4-4-4-4-0

– Han er den værste træner, jeg har haft!

– Presset er på Danmark!

Viser målform før vigtig landskamp

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr