Det danske fodboldlandshold er blandt de ti bedste i Europa og må derfor påtage sig favoritværdigheden i søndagens EM-gruppekamp mellem Danmark og Slovenien.
Det siger Sloveniens landstræner, Matjaz Kek, lørdag aften på et pressemøde i Stuttgart.
– Danmark er favorit, det kan alle være enige om, men favoritter er til for at blive slået. Vi har stor respekt for Danmark, for de har mange dygtige spillere i truppen, og Danmark er blandt favoritterne til at gå langt i turneringen.
– Danmark er blandt de ti stærkeste hold i Europa, men vi bliver nødt til at holde fokus på os selv for at have en chance. Vi må se, om vi kan få noget ud af kampen, lyder det underspillet fra Matjaz Kek.
Sidste år mødtes holdene to gange i EM-kvalifikationen. Opgøret i Slovenien endte 1-1, mens Danmark vandt 2-1 i Parken i november og kvalificerede sig til EM.
Anfører Timi Elsnik var med i begge kampe, og han har en klar fornemmelse af, hvad der venter i søndagens EM-kamp.
– Jeg tror ikke, at de to hold kan overraske hinanden, for vi ved alt om hinanden efter at have spillet to kampe sidste år.
– Vi har lært, at vi skal undgå at lave nogle af de fejl, vi lavede i Danmark, for så bliver vi straffet, for Danmark har et rigtig godt hold.
– Vi har stor respekt for Danmark, for der er mange dygtige individualister, der kan afgøre kampen. Vi skal ramme et højt niveau fysisk og mentalt, hvis vi skal skabe chancer og score mod dem, siger anføreren.
Han påpeger, at Slovenien sidste år scorede efter dødbolde i begge kampe mod Danmark, og at holdet også har forberedt sig med nye dødboldtaktikker til EM-kampen. Samtidig minder han om, at Danmark har mange høje spillere og lige så vel kan blive farlige på standardsituationer.
Slovenien har ikke spillet en slutrundekamp siden VM i 2010, og Timi Elsnik glæder sig til sin slutrundedebut.
– Vi deltager ikke i slutrunderne hver gang, vi har ventet i rigtig lang tid på det her. Vi har indfriet et mål ved at kvalificere os, men vi har mere at opnå.
– Vi kommer til at møde de bedste hold i Europa, og vi skal nyde kampene og tage dem ind, men vi skal også give alt på banen, så vi kan opnå endnu mere, siger anføreren.
Landstræner Matjaz Kek er efter to kiksede kvalifikationer glad for, at han i tredje forsøg lykkedes med at kvalificere holdet til et mesterskab.
– Det er et privilegium for vores spillere at være til en slutrunde. Det har de fortjent, og de skal nyde det, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER