Hvis fodbolden skal “komme hjem”, så skal de engelske landsholdsspillere holde det niveau, der har bragt holdet i EM-finalen.
Sådan lyder det fra den engelske landstræner, Gareth Southgate, inden finalebraget mod Italien.
– Det handler ikke nødvendigvis om at gøre det bedre. Nøglen er at ramme sit normale niveau. Mange hold ender med at underpræstere i finaler, siger Southgate på et pressemøde lørdag ifølge Reuters.
– Det handler om at overføre det, man gør på træningsbanen, til kampen. Denne kamp er en anden taktisk udfordring, og vi bliver nødt til at forberede os ordentligt på det.
Southgate vil have sit hold til at fokusere på egne styrker, men stadig respektere italienerne, der ikke har tabt en kamp siden september 2018.
– Der er fantastiske spillere overalt på det italienske hold. De har en god taktisk plan, en erfaren træner og er i gang med en fantastisk stime af kampe.
– Vi har vores egne styrker. Vi har forsøgt at udnytte dem, og vi skal gøre det samme i morgen (i finalen, red.), siger den 50-årige landstræner.
Vinder England søndag hjemme på Wembley i London, vil holdet for første gang nogensinde kunne kalde sig europamester. Det vil samtidig være den første titel siden VM-triumfen i 1966, der også blev vundet på hjemmebane.
Udsigten til at ende titeltørken har fået mange briter til at drømme stort, men stjerneangriberen Harry Kane påpeger, at det er essentielt, at spillerne holder hovedet koldt på trods af spændingen i befolkningen.
– Selvfølgelig er der ekstra meget spænding og forventning, men det er alt sammen en del af at spille fodbold på det her niveau, siger Kane.
– Mange af os har spillet på højeste niveau i vores klubkarriere. Enkelte af os har haft muligheden for at prøve det ved VM for et par år siden (i 2018, hvor England nåede frem til semifinalen, red.), så det handler bare om at forholde sig roligt og så afslappet som muligt og bare se frem til at spille og nyde øjeblikket så meget, man kan.
Finalen mellem England og Italien sættes i gang klokken 21 dansk tid søndag aften.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
