Southgate vil se frygtløse englændere

England har ikke vundet et trofæ siden 1966, men søndag skal drømmene forløses, siger landstræneren.



For anden EM-slutrunde i træk har England muligheden for at slukke den trofætørst, der har martret den stolte fodboldnation i årtier.

Fodboldens formodede opfindere har ikke vundet en slutrunde siden VM på hjemmebane i 1966, og søndagens EM-finale mod Spanien i Berlin kan dermed komme til at få en stor plads i de engelske historiebøger.

I engelske medier kalder de deres landsholds vej mod EM-trofæet for et potentielt eventyr. Men så langt vil landstræner Gareth Southgate ikke være med.

Derimod erkender han, at England måske ikke ligefrem har lignet finaledeltagere hele vejen mod Berlin.

– Jeg tror ikke på eventyr, men jeg tror på drømme. Vi har haft store drømme, og vi har følt vigtigheden af dem. Men man er også nødt til at få det til at ske, siger Southgate ifølge BBC.

– Det forløb, vi har haft, hvor vi har scoret sene mål og fået straffespark, får det ikke til at ligne, at det her er vores øjeblik. Men det skal vi få det til at ligne i morgen (søndag, red.).

– Det ville være en dejlig historie, og det er i vores egne hænder. Og præstationen er det vigtigste, siger Gareth Southgate.

England gik videre fra den indledende gruppe med en sejr over Serbien og uafgjort mod både Danmark og Slovenien.

Siden måtte England ud i forlænget spilletid mod Slovakiet efter et udlignende mål dybt inde i den ordinære spilletids overtid.

Derefter ventede en straffesparkskonkurrence mod Schweiz, inden en sen scoring mod Holland sendte englænderne i finalen.

Spanien har i modsætning til England spillet forførende under det meste af EM-slutrunden i Tyskland, og englænderne kan let løbe ind i stormvejr mod de boldbegavede spaniere.

Men Gareth Southgate er rolig og opfordrer sine spillere til at smide bekymringerne.

– Jeg frygter ikke, hvad der måske sker, for jeg har prøvet det hele. Jeg vil have spillerne til at mærke den frygtløshed, og jeg vil have, at de skal være den bedste version af sig selv, for uanset hvad der sker, er vi så stærke som gruppe, siger Southgate.

Finalen spilles på Olympiastadion i Berlin søndag aften klokken 21.00.

/ritzau/





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Er det Chido Obis store chance?

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Pernille Harder med perlemål

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Jens Stage med overraskende transfer-melding

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Tog smutvej – Billing er overrasket

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Superliga-løgn

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik