– Mit gæt er, at vi i min tid som spiller bliver europamester. Vi har allerede unge spillere ude i Europa, som gør sig gældende, så jeg tør godt lægge hovedet på blokken. Vi hiver europamesterskabet i hus i 2020.
Det var ordene fra en dengang bare 17-årig knægt Pierre Emile Højbjerg, der over for B.T. fortalte om sit syn på slutrunden og Danmarks talentmasse og muligheder i fremtiden.
– Nu er jeg gammel og kedelig. Var det ikke 2020, jeg sagde? Nu er vi i 2021. Nej, jeg står fast ved, at vi har en rigtig god generation og hold og spillere fra dengang, der har udviklet sig til at være rigtig dygtige, siger den 25-årige Tottenham-mand i dag om det citat fra for otte år siden.
Nu står Danmark i en kvartfinale ved Euro 2020, som altså skulle være spillet sidste år, men grundet pandemien først bliver spillet i år, 2021. Modstanderen lørdag er Tjekkiet, og på papiret har Danmark muligheder for at komme til semiifinalen.
Noget af det, der har været med til at udvikle dansk talentmasse, så landsholdet kan bide skeer med de helt store nationer, er det arbejde, der er blevet lavet i DBU og under Morten Olsen med “Den Røde Tråd”.
– Jeg synes helt klart, at det med Den Røde Tråd og Morten Olsen – jeg glemmer sikkert en masse navne, der var med til at sætte det i gang og har orkestreret – har været rigtig, rigtig
udslagsgivende for dansk udvikling og dansk ungdomsfodbold.
– Jeg synes også, at hvis man kigger på U21-landsholdet, der lige har haft slutrunde, har de været dygtige og fremtrædende selv mod de store i Europa, og det synes jeg helt klart kan koges ned til, at vi fra en ung, ung alder trænes på en speciel måde, og vi får systemet under huden. Vi har nogle bestemte værdier, vi spiller under, og vi lærer, hvad det vil sige en eller anden dag at blive dansk landsholdsspiller. Det synes jeg er rigtig, rigtig stærkt, men det skal også fortsætte.
– Tyskland gør det, Holland gør det, Spanien gør det, Frankrig gør det med Clairefontaine. Mange lande gør det, og der skal Danmark også bare fortsætte og bygge videre og få de bedst mulige ledere og trænere til at udvikle de unge gutter, siger Pierre Emile Højbjerg.
Han og landsholdet spiller lørdagens testkamp mod Tjekkiet i Baku, Aserbajdsjan. Der er kampstart 18.00.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
