England fik søndag en god start på EM-slutrunden, da fodboldlandsholdet i London besejrede Kroatien med 1-0.
Det sender englænderne til tops i gruppe D, som også tæller Tjekkiet og Skotland, der mødes mandag.
Raheem Sterling stod for kampens eneste mål og havde flere gange mulighed for at gøre sejren endnu større. Til gengæld var der langt mellem tilbuddene for Kroatien, der havde svært ved at finde rytmen med bolden.
England er en af favoritterne til at nå langt i turneringen, og favoritrollen forsøgte holdet at leve op til fra kampens start.
Således var det kun stolpen, der stod i vejen for et lynmål fra Phil Fodens skud i kampens begyndelse.
Også Sterling og Kalvin Phillips fik et par gode muligheder, men bolden kom ikke over stregen, og derfor endte første halvleg uden scoringer.
Luka Modric og co. svært ved at få spillet til at fungere, når kroaterne selv havde bolden, men til gengæld stod holdet stabilt i defensiven.
Selv om England pressede hårdt på for en scoring, lykkedes det ikke rigtigt i starten af anden halvleg at komme frem til de helt store chancer.
Lige som englænderne så ud til at være løbet tør for ideer til at åbne det kompakte kroatiske forsvar, dukkede Sterling op.
Han blev spillet fri i dybden af Kalvin Phillips og hårdt presset lykkedes det at score for Manchester City-angriberen, der med sit 15. landskampsmål i karrieren sendte England på sejrskurs.
Målet satte også gang i tribunerne på det traditionsrige Wembley Stadium i London, hvor engelske fans stod for en flot lydkulisse.
Få øjeblikke senere skulle det også være blevet 2-0. Harry Kane skulle blot sætte indersiden på bolden lige foran mål, da den efter hårdt engelsk pres endte foran Tottenham-angriberen.
På mystisk vis lykkedes det dog Kane at sende bolden over kassen, og i stedet stødte han hårdt sammen med stolpen og måtte modtage behandling på banen.
Kane blev klar igen, men blev senere udskiftet med det 17-årige stortalent Jude Bellingham, der løb på banen til sin femte landskamp.
Ifølge Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) er han den yngste spiller nogensinde til at få debut ved en EM-slutrunde.
England fik flere chancer for at øge føringen, blandt andet da Mason Mount sendte et frispark over muren, men desværre for England også lige akkurat over målet.
Også Sterling fik en god mulighed for at gøre sig til dobbelt målscorer, da en tilfældig bold havnede for fødderne af ham på kanten af feltet, men angriberen missede chancen og sendte bolden langt over mål.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
