Stikpille efter stjernes EM-afbud: Hyklerisk!

Hollands landstræner, Ronald Koeman, får kritik for sin stikpille til FC Barcelona efter Frenkie de Jongs afbud til EM.



Holland må undvære en af landets absolut største stjerner under EM. FC Barcelonas midtbanestjerne Frenkie de Jong er nemlig ikke blevet en ankelskade kvit, og derfor har han måttet melde afbud til slutrunde.

Den hollandske landstræner Ronald Koeman indikerede efter afbuddet på en pressekonference, at Frenkie de Jong i løbet af sæsonen har spillet for FC Barcelona med smerter.

– Frenkie de Jong har en historik med denne skade, så vi er nødt til at tænke på hans helbred. Hans klub besluttede at tage risici der, og det er det, vi nu skal betale prisen for, sagde han.

Men den stikpille falder ikke i god jord hos alle.

Fodboldkommentator Valentijn Driessen hos De Telegraaf kritiserer i hvert fald landstræneren for den udmelding.

– Det er selvfølgelig ret hyklerisk. Ronald Koeman var også selv træner der. Han ved også, at når den spanske titel er på spil, og man skal spille mod Real Madrid, så tager man risici med en spiller. Frenkie de Jong var der selv, og han ville selv spille mod Real Madrid. Så skal du ikke kritisere til Barcelona eller Xavi, du skal snakke med De Jong, siger Driessen ifølge VoetbalPrimeur og tilføjer:

– De betaler hans løn, så de kommer ikke til i midten af ​​marts at spekulere på, om han kan spille for det hollandske landshold.

Valentijn Driessen gætter også på, at Ronald Koeman selv havde brugt Frenkie de Jong i en lignende situation i sin tid som FC Barcelona-træner.

– Han burde være mere moden
Til gengæld er der ikke kun kritik af landstrænerens udmelding.

Også Frenkie de Jong kritiseres af tv-kommentator Jack van Gelder for, at han er havnet i den her situation.

– Folk så det komme. Han trænede søndag. Alle var meget begejstrede, men han kunne straks mærke noget. Så ved man, at det er slut, så det var ikke den store overraskelse.

– FC Barcelona er hans arbejdsgiver. Jeg synes, han burde være lidt mere moden. Hvis du har ondt, og din arbejdsgiver siger, at du skal spille, skal du bare sige, “Jeg vil ikke spille”, siger Jack van Gelder ifølge VoetbalPrimeur.

Foruden Frenkie de Jong har også midtbanespiller Teun Koopmeiners meldt afbud til den hollandske EM-trup. Hidtil er venstre back Ian Maatsen indkaldt som ny mand i truppen.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Ekspert hylder Høgh-beslutning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Superliga-klub bedst i hele verden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Han er Superligaens ringeste målmand!

Gift Links hylder FCK-legende

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

‘Thomas Delaney er fortid’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

Nu er han pludselig syg



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’