Stikpille efter stjernes EM-afbud: Hyklerisk!

Hollands landstræner, Ronald Koeman, får kritik for sin stikpille til FC Barcelona efter Frenkie de Jongs afbud til EM.



Holland må undvære en af landets absolut største stjerner under EM. FC Barcelonas midtbanestjerne Frenkie de Jong er nemlig ikke blevet en ankelskade kvit, og derfor har han måttet melde afbud til slutrunde.

Den hollandske landstræner Ronald Koeman indikerede efter afbuddet på en pressekonference, at Frenkie de Jong i løbet af sæsonen har spillet for FC Barcelona med smerter.

– Frenkie de Jong har en historik med denne skade, så vi er nødt til at tænke på hans helbred. Hans klub besluttede at tage risici der, og det er det, vi nu skal betale prisen for, sagde han.

Men den stikpille falder ikke i god jord hos alle.

Fodboldkommentator Valentijn Driessen hos De Telegraaf kritiserer i hvert fald landstræneren for den udmelding.

– Det er selvfølgelig ret hyklerisk. Ronald Koeman var også selv træner der. Han ved også, at når den spanske titel er på spil, og man skal spille mod Real Madrid, så tager man risici med en spiller. Frenkie de Jong var der selv, og han ville selv spille mod Real Madrid. Så skal du ikke kritisere til Barcelona eller Xavi, du skal snakke med De Jong, siger Driessen ifølge VoetbalPrimeur og tilføjer:

– De betaler hans løn, så de kommer ikke til i midten af ​​marts at spekulere på, om han kan spille for det hollandske landshold.

Valentijn Driessen gætter også på, at Ronald Koeman selv havde brugt Frenkie de Jong i en lignende situation i sin tid som FC Barcelona-træner.

– Han burde være mere moden
Til gengæld er der ikke kun kritik af landstrænerens udmelding.

Også Frenkie de Jong kritiseres af tv-kommentator Jack van Gelder for, at han er havnet i den her situation.

– Folk så det komme. Han trænede søndag. Alle var meget begejstrede, men han kunne straks mærke noget. Så ved man, at det er slut, så det var ikke den store overraskelse.

– FC Barcelona er hans arbejdsgiver. Jeg synes, han burde være lidt mere moden. Hvis du har ondt, og din arbejdsgiver siger, at du skal spille, skal du bare sige, “Jeg vil ikke spille”, siger Jack van Gelder ifølge VoetbalPrimeur.

Foruden Frenkie de Jong har også midtbanespiller Teun Koopmeiners meldt afbud til den hollandske EM-trup. Hidtil er venstre back Ian Maatsen indkaldt som ny mand i truppen.





På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”




LIVE

TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben