Stikpille efter stjernes EM-afbud: Hyklerisk!

Hollands landstræner, Ronald Koeman, får kritik for sin stikpille til FC Barcelona efter Frenkie de Jongs afbud til EM.



Holland må undvære en af landets absolut største stjerner under EM. FC Barcelonas midtbanestjerne Frenkie de Jong er nemlig ikke blevet en ankelskade kvit, og derfor har han måttet melde afbud til slutrunde.

Den hollandske landstræner Ronald Koeman indikerede efter afbuddet på en pressekonference, at Frenkie de Jong i løbet af sæsonen har spillet for FC Barcelona med smerter.

– Frenkie de Jong har en historik med denne skade, så vi er nødt til at tænke på hans helbred. Hans klub besluttede at tage risici der, og det er det, vi nu skal betale prisen for, sagde han.

Men den stikpille falder ikke i god jord hos alle.

Fodboldkommentator Valentijn Driessen hos De Telegraaf kritiserer i hvert fald landstræneren for den udmelding.

– Det er selvfølgelig ret hyklerisk. Ronald Koeman var også selv træner der. Han ved også, at når den spanske titel er på spil, og man skal spille mod Real Madrid, så tager man risici med en spiller. Frenkie de Jong var der selv, og han ville selv spille mod Real Madrid. Så skal du ikke kritisere til Barcelona eller Xavi, du skal snakke med De Jong, siger Driessen ifølge VoetbalPrimeur og tilføjer:

– De betaler hans løn, så de kommer ikke til i midten af ​​marts at spekulere på, om han kan spille for det hollandske landshold.

Valentijn Driessen gætter også på, at Ronald Koeman selv havde brugt Frenkie de Jong i en lignende situation i sin tid som FC Barcelona-træner.

– Han burde være mere moden
Til gengæld er der ikke kun kritik af landstrænerens udmelding.

Også Frenkie de Jong kritiseres af tv-kommentator Jack van Gelder for, at han er havnet i den her situation.

– Folk så det komme. Han trænede søndag. Alle var meget begejstrede, men han kunne straks mærke noget. Så ved man, at det er slut, så det var ikke den store overraskelse.

– FC Barcelona er hans arbejdsgiver. Jeg synes, han burde være lidt mere moden. Hvis du har ondt, og din arbejdsgiver siger, at du skal spille, skal du bare sige, “Jeg vil ikke spille”, siger Jack van Gelder ifølge VoetbalPrimeur.

Foruden Frenkie de Jong har også midtbanespiller Teun Koopmeiners meldt afbud til den hollandske EM-trup. Hidtil er venstre back Ian Maatsen indkaldt som ny mand i truppen.



‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Thomas Frank afviser at tale om det

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Det er fuldkommen meningsløst

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klubboss i angreb på FCK

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Voldsom Franculino-spådom

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Spanske medier i ekstase

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret