Før braget mod Rusland: Danskerne er bange

Russiske politikere pisker en stemning op, fordi det forlød, at Danmark ikke ville have russiske fans til landet, fortæller lokal journalist. Selve holdet er en skygge af sit selv, vurderer han.



Hvor mange russiske landsholdsspillere kan du nævne frit fra hukommelsen? En håndfuld? 10? I hvert fald næppe lige så mange som for år tilbage.

Det russiske landshold har ikke fordums styrke. Faktisk er det en skygge af sig selv, mener den russiske journalist Wadim Anisimow. Derfor er han pessimistisk på sit lands vegne forud for den afgørende EM-gruppekamp mod Danmark mandag aften.

– Jeg tror, det bliver en meget svær kamp, en meget hård kamp. Efter at have set Rusland spille mod Belgien og Finland kan jeg sige, at Danmark har gode chancer for at vinde.

– Danmark er et rigtig, rigtig godt hold, og jeg tror, at hele det danske hold spiller for Eriksen. De har Eriksen i deres tanker, og de vil vinde for ham. Så jeg tror, det bliver en meget svær kamp for Rusland, og jeg tviver på, at de vinder, siger Anisimow.

En skygge af sig selv
Rusland tabte 3-0 til Belgien og fik en smal 1-0-sejr mod Finland. Siden landsholdsfodbolden vendte tilbage fra coronapausen, har holdet spillet 15 kampe og kun vundet seks. Det sluttede 2020 af med nul sejre i seks opgør.

Ifølge Wadim Anisimow er det dog ikke alle, der deler hans sortsyn.

– Der er to synspunkter. Det første er typisk russiske fans: De er glade for at vinde, og det er ligegyldigt, om det er mod Andorra, Finland eller Spanien. Den anden del af de russiske fans kan godt se, at sejren over Finland var meget vanskelig, og Rusland havde mange problemer under kampen, siger han og remser op:

– For det første i forsvaret, men også i angrebet. Rusland var heldig med, at der var offside, da Finland scorede deres mål. Så der er også en slags skuffelse, for der er store forventninger til Rusland ved EM, og lige nu er det russiske hold en slags skygge af det hold, som det burde være.

Ved VM på hjemmebane for tre år siden nåede russerne til kvartfinalen, hvor den senere finalist Kroatien vandt efter straffesparkskonkurrence. Igen ved EM er holdet til dels på hjemmebane på grund af kampene i Skt. Petersborg, og folkets ambitioner på holdets vegne er ligeledes skruet i vejret.

– Forventningerne er altid store før alle turneringer fra de russiske fans og de russiske spillere. Men vi er nødt til at forstå, at Rusland ikke er i god form lige nu, siger Anisimow.

– Jeg synes, at det vil være et godt resultat for Rusland at avancere fra gruppespillet. Og så må vi se. For modstanderne er rigtig stærke. Se Belgien, se Italien, se Frankrig, selv Tyskland, selv om de tabte den første kamp. Der er mange hold, der spiller rigtig god fodbold, og det bliver meget svært for Rusland at spille mod alle de modstandere i knockoutkampene.

“Brug ikke krudt på det”
Mens både Finland og Belgien havde et par tusinde tilskuere med i Parken i de to første EM-kampe, kommer der til at være ganske få russere. De har sværere ved at rejse ind i landet, da Danmark eksempelvis kun anerkender de vacciner, som er godkendt af EU’s lægemiddelagentur. Det er den russiske Spuktnik V ikke.

Det har fået sindene i kog Rusland og på den russiske ambassade i Danmark. Men ifølge Wadim Anisimow bør man tage vreden med et gran salt.

– Der er gået politik i den, for mange politikere i Rusland begyndte bare at diskutere det. Også tv-programmer. ”Danmark vil ikke have os til at komme til landet, for de er bange for russiske fans og det russiske hold, og russiske fans vil støtte deres hold og hjælpe det med at vinde over Danmark.” Men det er bare politik og bla, bla, bla. Intet andet, siger han.

– Der var nogle meldinger om, at Danmark ikke ville have de 2.000 russiske fans til at komme. Det var oplysningerne i Rusland. Efter det kom ud, piskede russiske politikere vreden op og havde så mange grimme diskussioner om det.

– Jeg mener, det er en typisk russisk diskussion: vestlige lande, Rusland, den kolde krig, fodbold og politik. Jeg bruger ikke meget krudt på de diskussioner og skænderier. Det synes jeg heller ikke, folk (i Danmark, red.) bør gøre.

Omvendt er der dem, der mener, at Rusland slet ikke burde kunne stille op til slutrunden. Det gælder eksempelvis direktøren for Anti Doping Danmark.







LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Silkeborg klasker Randers



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC København – FC Fredericia

AGF – Brøndby IF

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Barcelona tager smal sejr

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

Viborg FF – FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

I svime over Pelle Mattsson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”