– Tænk, hvis vores dejlige land kan nappe England

Kasper Hjulmand melder alle danskere spillere klar til semifinalen mod England.



Om godt 24 timer spiller det danske landshold én af de største kampe i historien.

Her møder Danmark som bekendt England i EM-semifinalen på Wembley, og Kasper Hjulmands tropper står med muligheden for at spille sig i EM-finalen 29 år efter, at det senest skete.

Der er ikke noget at sige til, hvis det kribler i maven hos landstræneren og de øvrige danske spillere. Men det skal ikke forveksles med nerver, lyder det fra Hjulmand.

– Der er ikke ekstra nerver. Hos mig selv er det forventningens glæde. Jeg kan næsten ikke vente til i morgen. Når der bliver fløjtet op, kan jeg love, vi er klar. Gruppen er stærk og  rolige. Det har de været hele vejen igennem, siger den danske landstræner på et pressemøde.

Han fastslår at spillerne har været klar til semifinalen lige siden slutfløjtet mod Tjekkiet i kvartfinalen.

– Vi går og glæder os over, hvad vi oplever, og at blive sendt af sted hjemmefra med en utrolig opbakning. Vi glæder os sindssygt til at gå ind på Wembley i morgen. Opbakningen animrerer os til at spille sådan en kamp. Det er rørende, tak for det, siger Hjulmand og tilføjer om England:

– Vi møder et godt hold. Fodboldforbundet har arbejdet hårdt gennem mange år, og vi ser resultatet af godt talentarbejde. Der er masser af ungdommelig kvalitet sammenholdt med gode, rutinerede spillere. Vi skal op imod et stærkt hold, men vi er også et stærkt hold, og vi tror på os selv. Vi kommer til at gå på banen og give den det største skud, vi overhovedet kan give. Vi tror på, vi kan få sejren – det er den, vi går efter. Vi føler ikke, vi er færdige endnu.

– Det bliver en hård kamp, men det er det fedeste at spille mod de bedste. Det er dem, vi gerne vil måle os imod. Det er med til at få vores landshold til at vokse, og vi skal have den mentalitet, at undtagen hvem der står på den modsatte halvdel, kan vi slå dem.

England er på hjemmebane i semifinalen, og Three Lions har haft et stærkt EM. Gareth Southgates mandskab har blandt andet ikke indkasseret et eneste mål. 

Det har fået forventningerne til at eksplodere i fodboldens hjemland.

– Der er et stort pres på det engelske landshold i forhold til os. Vi kan og skal bruge den her lejlighed til at give den fuld skrue. Selvfølgelig er de godt hjulpet af et stort publikum, men der er også et enormt pres i sådan en kamp, hvor alle forventer, at de skal slå os, siger Hjulmand.

Han er sikker på, at Danmark kan vinde på Wembley.

– Det er en drengedrøm for de her spillere, så vores udfordring er fantastisk. Tænk, hvis vores fantastiske, dejlige land med fem millioner indbyggere kan nappe England på Wembley.

Det finder vi ud af i morgen klokken 21.00, når der er kampstart i London. Kasper Hjulmand melder alle danske spillere skadesfrie og klar til kamp. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’