Imens de danske spillere vadede sig til en forventet sejr ude over Gibraltar, høstede det finske landshold en noget mere vital 1-0-sejr hjemme over Grækenland.
Målet blev naturligvis – fristes man til at sige – sat ind af den tidligere Superliga-bomber fra Brøndby, Teemu Pukki.
Med sejren står Finland nu med hele 12 point efter fem kampe og ligger nu på en sikker andenplads i gruppen, der føres af Italien, der har maksimumpoint med 15 af slagsen.
Der er hele fem point ned til Bosnien på tredjepladsen, og Finland øjner nationens første slutrunde nogensinde.
– Det her er et stort, stort skridt mod EM. Grækenland er vel ikke helt ude, men de skal vinde resten af deres kampe for at have en chance, siger målmand og tidligere Brøndby-spiller Lukas Hradecky efter sejren, der havde masser af Superliga-kendte navne.
For ud over Hradecky og Teemu Pukki var også FC Midtjyllands Tim Sparv på banen – som anfører – og den nu tidligere Brøndby-spiller Paulus Arajuuri, der agerede stopklods i forsvaret. På bænken sad Esbjerg-spilleren Joni Kauko og kom ikke i aktion, ligesom tidligere FCK- og AC Horsens-målmand Jesse Joronen gjorde det.
Halvvejs i gruppespillet er EM-feberen allerede ved at brede sig i Finland, der på søndag hjemme møder topholdet fra Italien. Herefter venter yderligere hjemmekampe mod Armenien og Liechtenstein, mens der venter på papiret ganske svære udekampe i Grækenland og Bosnien.
– Jo flere kampe vi vinder, jo mere selvtillid får vi. Det var det samme efter kampen mod Bosnien-Hercegovina i juni. Vi skal fortsætte med at være ydmyge og arbejde, men det er ekstremt dejligt at vi har denne position, lyder det fra Paulus Arajuuri, der skiftede fra Brøndby til cypriotisk fodbold i slutningen af det netop lukkede transfervindue.
Søndagens hjemmekamp mod Italien kan blive endnu et skridt i mod, hvad der vil sende Finland ud i en enorm fodboldfeber – nemlig at høste billetten til sommerens EM-slutrunde.
Og de italienske favoritter må forberede sig på stærk modstand i Tampere, hvor Finland ikke har lukket mål ind i de seneste seks landskampe.
– På baggrund af vores resultater vil jeg tro, at modstanderne har fået større respekt. Italien vil næppe tro, at det bliver nogen let kamp, lyder det fra Paulus Arajuuri.
Stillingen i Gruppe J:
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Vil have ham væk fra FC København
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Her kan du se Viborg FF mod FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS
