Imens de danske spillere vadede sig til en forventet sejr ude over Gibraltar, høstede det finske landshold en noget mere vital 1-0-sejr hjemme over Grækenland.
Målet blev naturligvis – fristes man til at sige – sat ind af den tidligere Superliga-bomber fra Brøndby, Teemu Pukki.
Med sejren står Finland nu med hele 12 point efter fem kampe og ligger nu på en sikker andenplads i gruppen, der føres af Italien, der har maksimumpoint med 15 af slagsen.
Der er hele fem point ned til Bosnien på tredjepladsen, og Finland øjner nationens første slutrunde nogensinde.
– Det her er et stort, stort skridt mod EM. Grækenland er vel ikke helt ude, men de skal vinde resten af deres kampe for at have en chance, siger målmand og tidligere Brøndby-spiller Lukas Hradecky efter sejren, der havde masser af Superliga-kendte navne.
For ud over Hradecky og Teemu Pukki var også FC Midtjyllands Tim Sparv på banen – som anfører – og den nu tidligere Brøndby-spiller Paulus Arajuuri, der agerede stopklods i forsvaret. På bænken sad Esbjerg-spilleren Joni Kauko og kom ikke i aktion, ligesom tidligere FCK- og AC Horsens-målmand Jesse Joronen gjorde det.
Halvvejs i gruppespillet er EM-feberen allerede ved at brede sig i Finland, der på søndag hjemme møder topholdet fra Italien. Herefter venter yderligere hjemmekampe mod Armenien og Liechtenstein, mens der venter på papiret ganske svære udekampe i Grækenland og Bosnien.
– Jo flere kampe vi vinder, jo mere selvtillid får vi. Det var det samme efter kampen mod Bosnien-Hercegovina i juni. Vi skal fortsætte med at være ydmyge og arbejde, men det er ekstremt dejligt at vi har denne position, lyder det fra Paulus Arajuuri, der skiftede fra Brøndby til cypriotisk fodbold i slutningen af det netop lukkede transfervindue.
Søndagens hjemmekamp mod Italien kan blive endnu et skridt i mod, hvad der vil sende Finland ud i en enorm fodboldfeber – nemlig at høste billetten til sommerens EM-slutrunde.
Og de italienske favoritter må forberede sig på stærk modstand i Tampere, hvor Finland ikke har lukket mål ind i de seneste seks landskampe.
– På baggrund af vores resultater vil jeg tro, at modstanderne har fået større respekt. Italien vil næppe tro, at det bliver nogen let kamp, lyder det fra Paulus Arajuuri.
Stillingen i Gruppe J:
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
