Imens de danske spillere vadede sig til en forventet sejr ude over Gibraltar, høstede det finske landshold en noget mere vital 1-0-sejr hjemme over Grækenland.
Målet blev naturligvis – fristes man til at sige – sat ind af den tidligere Superliga-bomber fra Brøndby, Teemu Pukki.
Med sejren står Finland nu med hele 12 point efter fem kampe og ligger nu på en sikker andenplads i gruppen, der føres af Italien, der har maksimumpoint med 15 af slagsen.
Der er hele fem point ned til Bosnien på tredjepladsen, og Finland øjner nationens første slutrunde nogensinde.
– Det her er et stort, stort skridt mod EM. Grækenland er vel ikke helt ude, men de skal vinde resten af deres kampe for at have en chance, siger målmand og tidligere Brøndby-spiller Lukas Hradecky efter sejren, der havde masser af Superliga-kendte navne.
For ud over Hradecky og Teemu Pukki var også FC Midtjyllands Tim Sparv på banen – som anfører – og den nu tidligere Brøndby-spiller Paulus Arajuuri, der agerede stopklods i forsvaret. På bænken sad Esbjerg-spilleren Joni Kauko og kom ikke i aktion, ligesom tidligere FCK- og AC Horsens-målmand Jesse Joronen gjorde det.
Halvvejs i gruppespillet er EM-feberen allerede ved at brede sig i Finland, der på søndag hjemme møder topholdet fra Italien. Herefter venter yderligere hjemmekampe mod Armenien og Liechtenstein, mens der venter på papiret ganske svære udekampe i Grækenland og Bosnien.
– Jo flere kampe vi vinder, jo mere selvtillid får vi. Det var det samme efter kampen mod Bosnien-Hercegovina i juni. Vi skal fortsætte med at være ydmyge og arbejde, men det er ekstremt dejligt at vi har denne position, lyder det fra Paulus Arajuuri, der skiftede fra Brøndby til cypriotisk fodbold i slutningen af det netop lukkede transfervindue.
Søndagens hjemmekamp mod Italien kan blive endnu et skridt i mod, hvad der vil sende Finland ud i en enorm fodboldfeber – nemlig at høste billetten til sommerens EM-slutrunde.
Og de italienske favoritter må forberede sig på stærk modstand i Tampere, hvor Finland ikke har lukket mål ind i de seneste seks landskampe.
– På baggrund af vores resultater vil jeg tro, at modstanderne har fået større respekt. Italien vil næppe tro, at det bliver nogen let kamp, lyder det fra Paulus Arajuuri.
Stillingen i Gruppe J:
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED
