Tidligere Brøndby-spillere fester i Finland: Tæt på historisk slutrunde

Der var masser af Superliga-kendte spillere på holdet, da Finland spillede sig i et stort skridt tættere på en billet til EM-slutrunden.



Imens de danske spillere vadede sig til en forventet sejr ude over Gibraltar, høstede det finske landshold en noget mere vital 1-0-sejr hjemme over Grækenland.

Målet blev naturligvis – fristes man til at sige – sat ind af den tidligere Superliga-bomber fra Brøndby, Teemu Pukki.

Med sejren står Finland nu med hele 12 point efter fem kampe og ligger nu på en sikker andenplads i gruppen, der føres af Italien, der har maksimumpoint med 15 af slagsen. 

Der er hele fem point ned til Bosnien på tredjepladsen, og Finland øjner nationens første slutrunde nogensinde. 

– Det her er et stort, stort skridt mod EM. Grækenland er vel ikke helt ude, men de skal vinde resten af deres kampe for at have en chance, siger målmand og tidligere Brøndby-spiller Lukas Hradecky efter sejren, der havde masser af Superliga-kendte navne.

For ud over Hradecky og Teemu Pukki var også FC Midtjyllands Tim Sparv på banen – som anfører  – og den nu tidligere Brøndby-spiller Paulus Arajuuri, der agerede stopklods i forsvaret. På bænken sad Esbjerg-spilleren Joni Kauko og kom ikke i aktion, ligesom tidligere FCK- og AC Horsens-målmand Jesse Joronen gjorde det.

Halvvejs i gruppespillet er EM-feberen allerede ved at brede sig i Finland, der på søndag hjemme møder topholdet fra Italien. Herefter venter yderligere hjemmekampe mod Armenien og Liechtenstein, mens der venter på papiret ganske svære udekampe i Grækenland og Bosnien. 

– Jo flere kampe vi vinder, jo mere selvtillid får vi. Det var det samme efter kampen mod Bosnien-Hercegovina i juni. Vi skal fortsætte med at være ydmyge og arbejde, men det er ekstremt dejligt at vi har denne position, lyder det fra Paulus Arajuuri, der skiftede fra Brøndby til cypriotisk fodbold i slutningen af det netop lukkede transfervindue.

Søndagens hjemmekamp mod Italien kan blive endnu et skridt i mod, hvad der vil sende Finland ud i en enorm fodboldfeber – nemlig at høste billetten til sommerens EM-slutrunde. 

Og de italienske favoritter må forberede sig på stærk modstand i Tampere, hvor Finland ikke har lukket mål ind i de seneste seks landskampe. 

– På baggrund af vores resultater vil jeg tro, at modstanderne har fået større respekt. Italien vil næppe tro, at det bliver nogen let kamp, lyder det fra Paulus Arajuuri.

Stillingen i Gruppe J:





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar