Tim Sparv glad for EM-udsættelse: Det var ikke et alternativ at spille

Finlands kaptajn, Tim Sparv, fortæller nu, at han er glad for udsættelsen, for der er noget, der lige nu er vigtigere end fodbold.



Ingen af de 24 hold, der er med ved den kommende EM-slutrunde, har ventet længere på at deltage i en slutrunde end Finland. Nationen har aldrig været med ved en slutrunde før, og nu må man så altså lige vente et år mere.

EM-slutrunden til sommer er blevet udskudt på grund af coronavirus-pandemien, og dermed må Finland anført af FC Midtjylland-profilen Tim Sparv vente lidt længere på at komme med. Men det er det eneste rigtige at gøre, siger han.

– Det var ikke et alternativ for mig, hvis UEFA havde sagt, at vi skulle spille. Det ville være noget, vi ville have stillet mange spørgsmål ved. Vi havde protesteret. Coronavirus er en kæmpe udfordring for alle – måske ikke så meget for os spillere, vi har fin løn og fortjener i øvrigt den løn – men for mange små virksomheder i samfundet er det en kæmpe udfordring lige nu. Og så skal vi også passe på de ældre. Vi bliver nødt til at lytte og hjælpe, så derfor var det en fin beslutning af UEFA, siger Tim Sparv til tipsbladet.dk.

Sparv fyldte 33 år i februar, men selv om passet i fodboldmæssig sammenhæng siger “gammel”, er det ikke noget, der holder midtbaneslideren fra banen, når EM løber af staben om 15 måneder. Selv om landsholdet var sat op til at peake om tre måneder, presser Sparv og nogle af de andre, rutinerede holdkammerater gerne mere ud af fodboldkroppen, så de er klar, når holdet møder Danmark i første kamp ved EM 2021.

– Lige nu har jeg det rigtig godt, men der kan også ske meget i fodbold på et år. Jeg har dog ingen planer om at stoppe, og jeg har tænkt mig at holde mig i gang og gøre det så godt, jeg kan. Det kan dog ende med at blive en god mulighed for nogle af de yngre spillere i Finland, som får en mulighed for at vise sig frem og suge mere erfaring til sig.

– Men jeg kan godt love, at mig og Paulus (Arajuuri, red.) og resten af holdet holder vores høje niveau. EM er en kæmpe motivation, og også en motivation der gør, at vi holder os ekstra fitte i hverdagen. Det er guleroden for os alle, siger Tim Sparv.

Han holder sig lige nu i gang med løbeture i skoven og en fodbold ved fødderne på græsplænen, og når han er hjemme, finder han glæde i at gøre ting, han måske ikke har gjort så ofte i en travl hverdag. Han kan læse og bruge kvalitetstid med kæresten, der også er hjemme.

FC Midtjylland-spilleren slår fast, at han er utrolig glad for, at coronavirussituationen tages seriøst. Men det fjerner ikke den sportslige skuffelse over udskyldelsen.

– Når man kun ser på det sportsligt, er det ærgerligt. Vores hold har spillet godt i lang tid, har momentum og selvtillid. Det kunne være sjovt at komme til EM til sommer og spille mod store nationer som Danmark, Rusland og Belgien.

– Men det er jo den eneste rigtige beslutning. Det er klogt, og det havde været ansvarsløst at spille til sommer, hvor der er mange mennesker sammen, og hvor en virusspredning kan være høj, fordi mange har kontakt med hinanden og rejser rundt. Fodboldsamfundet må også tage en del af sit ansvar – og det bliver der gjort her, siger den finske landsholdsanfører, der godt ved, at de finske fodboldfans også er ærgerlige.

– Ja, der har været eufori det sidste halve år. Det var blevet fantastisk til sommer. Men nu må vi mentalt håndtere situationen og beslutningen. Der er synd for vores fans, men der er ikke andet at gøre, for det er ikke tid til hygge og nyde og opleve, når der er en viruspandemi i Europa. Fodbold er en lille ting – det handler om menneskeliv.

Flere Superliga-spillere ud over Tim Sparv kan have forhåbninger om at komme med til EM i 2021 – Markus Halsti, Joni Kauko og Pyri Soiri – alle fra Esbjerg – er nogle af de spillere.





Nu vil han snart score et mål for Brøndby


Skifter fire mand fra London-massakren

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Frank mødt af massive buh-råb

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

AGF – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC København

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Randers FC – FC Midtjylland

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Brøndby IF – FC Nordsjælland

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Dansk dommer får ros stor ros

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Arbejder på køb af William Osula

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

To direktører færdige i Superliga-klub

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

‘Meget problematiske udtalelser’

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

FC Fredericia – Viborg FF

Skidt nyt til Brian Riemer?

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

– Jeg tror, det bliver et nej