Ingen af de 24 hold, der er med ved den kommende EM-slutrunde, har ventet længere på at deltage i en slutrunde end Finland. Nationen har aldrig været med ved en slutrunde før, og nu må man så altså lige vente et år mere.
EM-slutrunden til sommer er blevet udskudt på grund af coronavirus-pandemien, og dermed må Finland anført af FC Midtjylland-profilen Tim Sparv vente lidt længere på at komme med. Men det er det eneste rigtige at gøre, siger han.
– Det var ikke et alternativ for mig, hvis UEFA havde sagt, at vi skulle spille. Det ville være noget, vi ville have stillet mange spørgsmål ved. Vi havde protesteret. Coronavirus er en kæmpe udfordring for alle – måske ikke så meget for os spillere, vi har fin løn og fortjener i øvrigt den løn – men for mange små virksomheder i samfundet er det en kæmpe udfordring lige nu. Og så skal vi også passe på de ældre. Vi bliver nødt til at lytte og hjælpe, så derfor var det en fin beslutning af UEFA, siger Tim Sparv til tipsbladet.dk.
Sparv fyldte 33 år i februar, men selv om passet i fodboldmæssig sammenhæng siger “gammel”, er det ikke noget, der holder midtbaneslideren fra banen, når EM løber af staben om 15 måneder. Selv om landsholdet var sat op til at peake om tre måneder, presser Sparv og nogle af de andre, rutinerede holdkammerater gerne mere ud af fodboldkroppen, så de er klar, når holdet møder Danmark i første kamp ved EM 2021.
– Lige nu har jeg det rigtig godt, men der kan også ske meget i fodbold på et år. Jeg har dog ingen planer om at stoppe, og jeg har tænkt mig at holde mig i gang og gøre det så godt, jeg kan. Det kan dog ende med at blive en god mulighed for nogle af de yngre spillere i Finland, som får en mulighed for at vise sig frem og suge mere erfaring til sig.
– Men jeg kan godt love, at mig og Paulus (Arajuuri, red.) og resten af holdet holder vores høje niveau. EM er en kæmpe motivation, og også en motivation der gør, at vi holder os ekstra fitte i hverdagen. Det er guleroden for os alle, siger Tim Sparv.
Han holder sig lige nu i gang med løbeture i skoven og en fodbold ved fødderne på græsplænen, og når han er hjemme, finder han glæde i at gøre ting, han måske ikke har gjort så ofte i en travl hverdag. Han kan læse og bruge kvalitetstid med kæresten, der også er hjemme.
FC Midtjylland-spilleren slår fast, at han er utrolig glad for, at coronavirussituationen tages seriøst. Men det fjerner ikke den sportslige skuffelse over udskyldelsen.
– Når man kun ser på det sportsligt, er det ærgerligt. Vores hold har spillet godt i lang tid, har momentum og selvtillid. Det kunne være sjovt at komme til EM til sommer og spille mod store nationer som Danmark, Rusland og Belgien.
– Men det er jo den eneste rigtige beslutning. Det er klogt, og det havde været ansvarsløst at spille til sommer, hvor der er mange mennesker sammen, og hvor en virusspredning kan være høj, fordi mange har kontakt med hinanden og rejser rundt. Fodboldsamfundet må også tage en del af sit ansvar – og det bliver der gjort her, siger den finske landsholdsanfører, der godt ved, at de finske fodboldfans også er ærgerlige.
– Ja, der har været eufori det sidste halve år. Det var blevet fantastisk til sommer. Men nu må vi mentalt håndtere situationen og beslutningen. Der er synd for vores fans, men der er ikke andet at gøre, for det er ikke tid til hygge og nyde og opleve, når der er en viruspandemi i Europa. Fodbold er en lille ting – det handler om menneskeliv.
Flere Superliga-spillere ud over Tim Sparv kan have forhåbninger om at komme med til EM i 2021 – Markus Halsti, Joni Kauko og Pyri Soiri – alle fra Esbjerg – er nogle af de spillere.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– En stor beslutning

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Ikke sket i 8 år

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mourinho meldes tæt på storklub

Teemu Pukki dominerer

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Elkjær jubler over Frank

– Dumdristigt og naivt

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus
